Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. květen 2019 | Svátek má Zbyšek
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Řízení vozidla u mírné kognitivní poruchy a demence

senior_řidič_automobil

Řízení vozidla u mírné kognitivní poruchy a demence

Medical Tribune 24/2018
26.11.2018 13:53
Zdroj: MT
Autor: jv
Německý profesor dr. Klaus Schmidtke z Rehaklinik Klausenbach v Nordrachu věnoval pozornost aktuální problematice týkající se schopnosti řídit motorové vozidlo u jedinců s mírnou kognitivní poruchou a demencí.

Jeho originální práci publikoval lékařský časopis Fortschritte der Neurologie und Psychiatrie.

Exekutivní funkce, zrakově‑prostorová orientace a kontrola chování souvisejí s bezpečným řízením motorového vozidla. U pacientů s mírnou kognitivní poruchou a demencí mohou být tyto schopnosti zhoršeny (vedle poruch spojených s věkem) a schopnost řízení motorového vozidla může být snížena v časném stadiu. Neurologové a psychiatři hrají důležitou roli při vyšetření, poradenství a – pokud je to nařízeno – i ve vystavení zákazu řízení motorového vozidla ze zdravotních důvodů. Po omylech v tomto procesu mohou následovat forenzní následky pro zainteresované lékaře.

Tento článek předkládá relevantní stavy a přidružená zhoršení poznávacích schopností a dává některá doporučení pro zpracování neuropsychologického postupu a pro komunikaci s pacienty a jejich příbuznými ohledně řízení motorového vozidla.

Zdroj: Schmidtke K. Driving ability in mild cognitive impairment and dementia. Fortschr. Neurol Psychiatr. 2018;86(1):37–42.

Dále čtěte


Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky