Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 06. duben 2020 | Svátek má Vendula

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Propojujeme zkušené pacienty s nově diagnostikovanými

Foto: shutterstock.com

Propojujeme zkušené pacienty s nově diagnostikovanými

30.11.2018 16:53
Zdroj: MT
Autor: miš
Pacienti s chronickými onemocněními a jejich blízcí se potřebují při vyslovení diagnózy o někoho opřít. I na to společnost Teva myslí a podporuje projekty, které pacientům pomáhají jak jednorázově, tak dlouhodobě.

„Peer to peer“ program

Při vyslovení diagnózy závažného chronického onemocnění se pacientům a jejich blízkým doslova obrátí život naruby. Hledají proto někoho, s kým se mohou poradit, u koho najdou porozumění a povzbuzení. Společnost Teva proto podporuje takzvaný „Peer to peer“ program pro nemocné s roztroušenou sklerózou, kde zkušení pacienti pomáhají těm dosud nezkušeným. Každý pacient léčený Copaxone, který projeví o tuto službu zájem, dostane svého mentora neboli „peera“. Ten jej provází nelehkým počátečním obdobím, předává mu své zkušenosti z oblasti zdravotní a sociální péče, společenského i osobního života. „Peers“ se vzdělávají a speciálně školí, aby dokázali zvládnout krizové situace a byli pacientům a jejich blízkým opravdovými partnery.

Ikona „Zjistit více“ s proklikem na http://www.rskompas.cz/rs-kompas-plus/163-Jak-Vám-pomůže-peer/

Představení jednoho z peerů:

MARIE

Marie je štíhlá elegantní dáma, na které byste nepoznali, že RS je její souputnicí už 22 let. Když onemocněla, léčba na RS téměř neexistovala. Marie se tehdy instinktivně pustila do cvičení a zjistila, že jí to pomáhá. Byla mezi prvními pacienty, kteří se začali léčit Copaxonem a užívá tento přípravek dodnes. Věří, že spojení léčby a zdravého životního stylu je klíčem ke zvládnutí života s touto nemocí. Kolegům pacientům může nabídnout svou unikátní zkušenost, čas a empatii, a to není málo. „Nově diagnostikovaný pacient potřebuje nejdříve vyslechnout, může se mi svěřit se vším, čeho se bojí, co někdy ani lékaři nedokáže, nebo nestihne říci,“ vysvětluje Marie. „Během tohoto sdílení se může svého strachu částečně zbavit a postupně přijmout nemoc a následně i léčbu,“ říká Marie. Nedílnou součástí Mariina života je pohyb a rozumně zdravá životospráva. Může novému pacientovi dát informace i v tomto směru. „Spouštěčem je často stres a cvičení je způsob, jak se stresu bránit. V životě jsem vyzkoušela různé pohybové aktivity. Jsem cvičitelkou zdravotní tělesné výchovy III. stupně, mám kurz na cvičení Feldenkreizovi metody. Při cvičení používám také prvky z power jógy. S lidmi proto někdy probíráme, jaké jsou možnosti cvičení a hledáme to, co by je těšilo.“ Marie, stejně jako ostatní peers, prošla profesionálním školením a ví, kdy může pomoci, ale také co nemůže a ponechá to odborníkům. Vše, o čem mluví, má Marie na vlastní kůži prožité, a možná proto jí nově diagnostikovaní pacienti snadněji uvěří, že i s RS se dá žít naplněný život.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky