Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 19. říjen 2019 | Svátek má Michaela
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Chytré tetování pro zdraví. Zabrání spálení kůže, upozorní na horečku

Chytré tetování. Foto: Colorado.edu

Chytré tetování pro zdraví. Zabrání spálení kůže, upozorní na horečku

04.01.2019 14:09
Zdroj: MT
Autor: ač
Výzkumníci Univerzity Colorado Boulder vyvíjejí inovativní tetování. Mění barvu v reakci na různé signály. Mimo jiné na zvýšenou teplotu těla nebo na působení slunečního záření.

Je to jeden z řady projektů, které přesouvají trend nositelných zařízení k měření zdravotních funkcí jako jsou náramky nebo chytré brýle přímo na tělo. Zatím jsou se svým projektem výzkumníci na Univerzitě Colorado Boulder ve fázi laboratorních pokusů, k standardnímu použití ještě povede dlouhá cesta a mnohé testy. Popsal to server Colorado.edu Univerzity Colarado Boulder.

V rámci projektu výzkumníci potvrdili na prasečí kůži možnost použití inkoustu, který se objeví pod UV zářením. Takové tetování by mohlo upozornit člověka na riziko poškození kůže. Pokud používá ochranné opalovací krémy a tetování se objeví, znamená to, že je na čase aplikaci krému opakovat. Po natření krémem barva tetování zmizí a po opětovném vystavení slunečnímu záření se zas objeví.

Vedoucí skupiny je chemik se zaměřením na nanotechnologie Carson Bruns. který se zároveň věnuje výtvarnému umění. „Když se nad tím zamyslíte, tetování je jen spousta částic, které sedí na kůži. Co když použijeme nanotechnologie, aby měly tyto částice nějaké funkce?“ říká Bruns. Aby bylo chytré tetování zároveň aktivní, a zároveň odolné, obaluje Brunsův tým barvivo plastovými mikrokapslemi v nanovelikostech. Takové inkousty lze aplikovat na kůži stejnými jehlami, jaké běžně používají tatéři.

Kromě barviva, které se objeví pod UV zářením, pracoval tým také s tetováním, které mění barvu při horečce. V budoucnu by tato technologie mohla podle Brunse přinést i tetování, které bude měřit koncentraci glukózy v intersticiální tekutině.

Není to první pokus vyvinout chytré tetování pro monitorování zdraví. V roce 2017 oznámila skupina pracovníků z Harvard Medical School a MIT Media Lab, že testovali na vepřové kůži tetování, které měnilo barvu od zelené po hnědou podle koncentrace glukózy, a další, které se objevovalo silněji při zvýšené koncentraci sodíku. To má podle výzkumníků ukazovat na dehydrataci.

Čtěte takéCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky