Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 03. prosinec 2020 | Svátek má Svatoslav
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Sdílený lékový záznam by mohl nabíhat od poloviny letošního roku

Logo projektu: SÚKL

Sdílený lékový záznam by mohl nabíhat od poloviny letošního roku

09.01.2019 11:51
Zdroj: MT
Autor: ač
Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil poslancům na plénu schválit novelu zákona o léčivech, která zavádí lékový záznam. Valná většina členů výboru považuje systém za dostatečně bezpečný.

Poslanci diskutovali především dva sporné body. Jednak to, jestli mají pacienti udělovat souhlas s vedením lékového záznamu (systém opt-in), nebo jestli– jak návrh předpokládá, mají být lékové záznamy pacientům vedeny automaticky, pokud se pacient neodhlásí (systém opt-out).

Druhá diskutovaná otázka byla, kdo má mít nárok do lékového záznamu nahlížet. K lékovému záznamu konkrétního pacienta nebude mít podle návrhu přístup úplně každý lékař. Systém ověří, že lékař má k pacientovi vztah. A to tím, že pacient ukáže lékaři občanský průkaz, a lékař jeho číslo zadá do systému, nebo tím, že lékař už v minulosti e-recept danému pacientovi vypsal a pacient si jej vyzvedl. Každé nahlédnutí je evidováno. Za neoprávněný přístup je stanovená sankce.

Jenže podle kritiků je takovéto ověření vztahu mezi lékařem a pacientem slabé. „Přece tohle, že někdo zná číslo mého občanského průkazu, ještě neznamená, že musí být mým ošetřujícím lékařem,“ uvedl už dříve poslanec Marek Benda (ODS).

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha návrh už nyní dostatečně brání tomu, aby se do lékového záznamu díval jakýkoli lékař. Už jen tím, že o každém nahlédnutí bude záznam. „Pokud by došlo ke zneužití dat, bude zřejmé, kdo se na ně díval,“ upozornil ministr s tím, že sankce za neoprávněný přístup bude až dvacet milionů korun a kromě toho by také lékaři hrozil trestněprávní postih. Kritika návrhu za nedostatečné zabezpečení je podle něj zbytečné malování strašáků.

„Realita života bude taková, pokud mi stačí znalost občanského průkazu, že si každý lékař prolustruje minimálně svoji rodinu,“ míní přesto Benda. Kromě Bendy měli o bezpečnosti systému pochybnosti poslanci z řad Pirátů. „Kdyby lékový záznam offline třeba na občanském průkazu, bylo by mi to bližší,“ poznamenal poslanec Mikuláš Ferjenčík. Poslanec Jakub Michálek poznamenal, že by bezpečnosti prospělo, kdyby systém automaticky posílal pacientům upozornění o tom, kdo do jeho lékového záznamu nahlížel.

Hlasování, kterým poslanci výboru návrh na sdílený lékový záznam podpořili, bylo i přes širokou debatu nakonec jednoznačné. Výbor také doporučil pozměňovací návrh, podle kterého by novela začala platit od poloviny letošního roku. Následně poběží půlroční období, kdy se budou apcienti moci ze systému odhlásit. „Pokud chceme zdravotnictví posunout, musíme sdílet data. Nejen o lécích, ale i další data ze zdravotnické dokumentace,“ dodal Vojtěch.

Poslankyně Eva Matyášová (ANO) už dříve předeslala, že navrhne při hlavním projednávání na plénu sněmovny změnu při vydání léčivého přípravku v lékárně. Reaguje tím na obavu, že se na lékový záznam pacienta může podívat i lékař, kterého pacient nikdy neviděl, pokud na pacientovo rodné číslo předepíše a vyzvedne lék. Podle návrhu Matyášové by se v lékárně pacienti měli identifikovat. „Pacientovi, když si přijde pro lék, by bylo možné zkontrolovat průkaz, na kterém je jeho fotografie, případně pokud si pacient nemůže lék vyzvednout sám, mít zplnomocnění. Myslím, že by to vyřešilo podezření, že by lékař mohl shromažďovat léky na cizí předpisy,“ uvedla Matyášová.

Novelu už projednal a doporučil ke schválení petiční výbor. Zdravotnický výbor projednávání novely, která zavádí sdílený lékový záznam, v prosinci přerušil do doby, než projde legislativním procesem jiná novela zákona o léčivech, aby mezi novými paragrafy nedošlo k nějaké kolizi.

Čtěte také


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky