Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. leden 2020 | Svátek má Ilona

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Aplikace v podobě vyšetření na chytrých telefonech mohou sloužit k testování disability u pacientů s RS

Foto: shutterstock.com

Aplikace v podobě vyšetření na chytrých telefonech mohou sloužit k testování disability u pacientů s RS

09.05.2019 14:46
Zdroj: MT
Autor: miš
Podle nových zjištění lze pomocí aplikací napodobujících hry na chytrém telefonu posoudit lépe funkční stav pacienta s RS. Půjde o vhodné doplnění současných diagnostických metod, které pomůže včas zachytit progresi onemocnění.

Výsledky své práce předložila Alexandra Boukhvalová z National Institutes of Health (NIH) v podobě posterového sdělení „Identifikace a kvantifikace neurologické disability prostřednictvím aplikace Smartphone App“ dne 1. března na 4. výroční konferenci Amerického výboru pro léčbu a výzkum roztroušené sklerózy (ACTRIMS 2019) v texaském Dallasu.

Senzory zabudované ve smartphonech poskytují vysoké rozlišení pro měření neurologických funkcí. Tento přístup nabízí hlubší a personalizovaný vhled na diagnostiku tíže disability u pacientů s RS a současně přináší nové možnosti zpřesnění managementu RS. Proto vědci z NIH a Univerzity v Marylandu posuzovali korelaci výsledků vyšetření klasickým postupem s testem pomocí aplikace v chytrém telefonu. Tým se zaměřil na to, zda data získaná ze dvou jednoduchých testů zaměřených na jemné pohyby prstů mohou predikovat další vývoj onemocnění. Vědci posuzovali korelaci výsledků testů z chytrých telefonů (poklep prstem a „střílení“ balonků) s klinickými nálezy při neurologickém vyšetření, jako jsou svalová síla, zrak a reakční doba. Prvním cílem bylo odlišení zdravých kontrol od nemocných.

Do studie bylo zařazeno celkem 76 pacientů s RS a 19 zdravých dobrovolníků. Výsledky ukázaly, že testy na smartphonu mohou odlišit pacienty s RS od zdravých dobrovolníků, podobně jako je tradiční devítijamkový test.

Testy založené na aplikaci v telefonu identifikovaly pacienty s RS s převládající mozečkovou dysfunkcí, se svalovou únavou, se špatnou koordinací mezi zrakem a svaly ruky a s prodlouženou reakční dobou. Výsledky tedy naznačují, že aplikace pro smartphony jsou snadno zprostředkovatelnou metodou pro neurologické vyšetření a monitorování pacientů.

Tento telemedicínský výzkum by měl přispět k lepší komunikaci mezi nemocným a jeho lékařem, předpokládá Alexandra Boukhvalová. V budoucnosti bude nutné vyvinout optimalizované aplikace ke kvantifikaci disability v běžné praxi, které bude navíc možné využít i v klinických studiích.

ACTRIMS 2019, 6. března 2019Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky