Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 28. březen 2020 | Svátek má Soňa

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Podle studie není příjem minerálů spojen s rizikem vzniku roztroušené sklerózy

Foto: shutterstock.com

Podle studie není příjem minerálů spojen s rizikem vzniku roztroušené sklerózy

09.05.2019 14:58
Zdroj: MT
Autor: miš
Množství zinku, železa a dalších minerálů, které přijímá člověk ve stravě, není podle studie spojeno s rizikem vzniku roztroušené sklerózy (RS). Studie „Celkový příjem různých minerálů a riziko roztroušené sklerózy“ byla publikována v časopise Neurology.

Ačkoli zinek a železo byly spojovány s progresí RS, stále ještě není mnoho informací o tom, zda příjem těchto a dalších minerálů v potravinách hraje roli v pravděpodobnosti výskytu RS.

Výzkumníci proto provedli studii u zdravotních sester, konkrétně u 80 920 účastnic Nurses’ Health Study (probíhající v letech 1984–2002) a u 94 511 účastnic v Nurses’ Health Study II (1991–2007). Účastnice byly dotázány na dietu s opakováním každé čtyři roky po dobu až 20 let. V průběhu sledovaného období se RS vyvinula u celkem 479 žen.

Hodnocen byl příjem zinku, železa, draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu, manganu a mědi. Bylo zjištěno, že pacientky s RS konzumovaly minerály v menším množství než zdravé kontroly. Výzkumníci analyzovali jak příjem minerálů na začátku studie, tak kumulativní příjem před nástupem RS.

Výsledky neprokázaly „žádnou souvislost mezi rizikem konzumace minerálů a vznikem RS, a to jak v případě příjmu na začátku sledování, tak ve sledování kumulativního příjmu během studie,“ napsali vědci. Faktory, jakými je věk, kouření, užívání doplňků vitaminu D, celkový příjem energie a index tělesné hmotnosti, výsledky neovlivnily.

„Vyšší příjem vitaminu D je spojován s nižším rizikem RS, ale naše zjištění ukazují, že příjem minerálů není důležitým faktorem rizika RS,“ říká Marianna Cortese, první autorka studie z harvardské T.H. Chan School of Public Health.

Předchozí výzkum ukázal, že pacienti s RS mají nižší koncentrace zinku, zatímco práce na zvířecím modelu RS ukázala, že zinek může vyvolat silnější protizánětlivou reakci, a proto má ochranný účinek.

Podle vědců je limitací studie skutečnost, že většina ze sledovaných byly ženy bělošské populace. To znamená, že výsledky nemohou být zobecněny pro muže a lidi jiných ras. Tato studie byla podpořena National Multiple Sclerosis Society a National Institutes of Health.

AAN 2019, 5. dubna 2019Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky