Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 12. srpen 2020 | Svátek má Klára
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ministr nemocnicím: Raději se ještě dohodněte

Adam Vojtěch, foto: Jiří Koťátko

Ministr nemocnicím: Raději se ještě dohodněte

30.05.2019 05:40
Zdroj: MT
Autor: ač
Lépe na tom budou ti, kteří se dohodnou. Z principu. Tak apeluje ministerstvo zdravotnictví na nemocnice, kterým se dosud nelíbily nabídky úhrad od zdravotních pojišťoven na příští rok.

Pokud se ani do definitivního skončení dohodovacího řízení nedohodnou se zdravotními pojišťovnami, nemají nemocnice od ministerstva zdravotnictví očekávat žádné přilepšení v úhradové vyhlášce proti tomu, co od pojišťoven dostaly jiné segmenty. To vzkázal 29. května ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyjednavačům nemocnic poté, co přípravná fáze dohodovacího řízení v segmentech akutní i následné nemocniční péče skončila nedohodou.

„Opakovaně jsem řekl, že nikdo nemůže počítat s tím, že bude mít benefity, pokud se nedohodne. Vždy musí být preferováni ti, kteří se dohodnou s pojišťovnami. To je něco, z čeho neustoupím, je to principiální postoj současného ministerstva zdravotnictví,“ prohlásil ministr.

Podle něj je stále naděje, že nemocnice a pojišťovny najdou řešení, se kterým budou obě strany spokojené. „Pojišťovny jsou si vědomy, že dohoda je prioritní. Takové od nás mají zadání,“ řekl Vojtěch. Přípravná fáze dohodovacího řízení o úhradách zdravotních služeb v roce 2020 skončila 23. května, nyní běží oponentura a celé dohodovací řízení skončí 19. června.

Také ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk Kabátek vyjádřil přesvědčení, že i po krachu přípravných rozhovorů naděje na dohodu s nemocnicemi žije. „V segmentu lůžkové péče ještě debata pokračuje a jsem optimista, že dopadne stejně dobře jako v jiných segmentech. Dokud není ukončeno dohodovací řízení, prostor je. Jsem zastáncem toho, aby se sedělo u jednacího stolu, dokud se dá,“ uvedl na dotaz MT po květnovém zasedání správní rady ředitel Kabátek. „Bylo by nešťastné, kdyby to zástupci lůžkové péče vyhrotili až k nedohodě. Byl by to krok zpátky,“ dodal.

Nemocnice si do letošních vyjednávání nesly nepříjemnou zkušenost z loňského dohodovacího řízení a následného vývoje. Vyjednavači nemocnic se loni s pojišťovnami dohodli na úhradách pro letošní rok, následně ale vláda rozhodla o navýšení platových tabulek, a výpočty nemocnic přestaly vycházet. Odpovědnost přitom zůstala na ředitelích nemocnic. Nemocnice chtěly předejít tomu, aby se něco podobného opakovalo. „Chtěli jsme pojistku, aby se úhrady od zdravotních pojišťoven automaticky navýšily, pokud by vláda zvýšila platové tabulky. Na to zdravotní pojišťovny nepřistoupily,“ řekl místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Ing. Michal Čarvaš.

Čtěte také


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky