Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 09. červenec 2020 | Svátek má Drahoslava
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nástroj pro identifikaci psoriatické artritidy

Nástroj pro identifikaci psoriatické artritidy

Derma Tribune 2/2019
23.09.2019 13:53
Zdroj: MT
Autor: red

Nový dotazník pro epidemiologický screening psoriázy (PEST) může dermatologům pomoci určit, kteří pacienti potřebují doporučení k revmatologovi.Psoriázou trpí zhruba čtyři procenta populace, přičemž 30 procent z těchto pacientů je navíc postiženo psoriatickou artritidou. Přítomnost tohoto onemocnění s sebou nese implikace jak pro léčbu, tak na celkovou morbiditu pacienta, a proto je rozhodující jeho včasné rozpoznání. Bohužel řada studií potvrdila, že psoriatická artritida stále zůstává u pacientů s psoriázou poddiagnostikována. V článku publikovaném v letošním lednovém čísle Journal of the European Academy of Dermatology and Venerology je představen screeningový test (PEST), což je validovaný krátký dotazník pro zachycení nediagnostikované psoriatické artritidy.

PEST byl použit v observační studii, které se zúčastnilo 1 614 pacientů s psoriázou, 904 (56 %) z nich bez psoriatické artritidy. Z této skupiny 904 pacientů mělo 12 procent skóre PEST tři a více, což znamenalo potřebu dalšího vyšetření. Zvýšené skóre PEST bylo také spojeno se ztenčením nehtů a zvýšeným BMI, což jsou další rizikové faktory rozvoje PsA.

Podle vedoucího studie P. J. Mease, M.D., Swedish Medical Center, University of Washington, Seattle, test PEST může dermatologům pomoci určit, kteří pacienti potřebují doporučení k revmatologovi, což napomáhá včasné diagnostice psoriatické artritidy a prevenci erozivního onemocnění, ke kterému dochází během prvního roku od vzniku psoriatické artritidy a které je spojeno s větším postižením.

Podle autorů studie mají v současné době dermatologové k dispozici již několik způsobů identifikace psoriatické artritidy, jako je ToPAS, PASQ a PACE. K identifikaci toho, který nástroj je nejlepší, je ale zapotřebí provést jejich přímé porovnání.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky