Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 12. srpen 2020 | Svátek má Klára

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Způsob porodu a kojenecké výživy ovlivňuje dobu nástupu roztroušené sklerózy

Zdroj: shutterstock.com

Způsob porodu a kojenecké výživy ovlivňuje dobu nástupu roztroušené sklerózy

17.03.2020 15:42
Zdroj: MT
Autor: miš
Zdroj: Costa GD, et al. Caesarean section and infant formula feeding are associated with an earlier age of onset of multiple sclerosis. Mult Scler Rel Dis. 2019;(33):75-77.

Způsob porodu a kojení patří mezi nejčasnější faktory ovlivňující složení střevní mikrobioty, a tím potenciálně i riziko RS. Avšak názory na jejich vliv na rozvoj RS nejsou konzistentní. Autoři proto zkoumali, jak tyto faktory ovlivňuji věk při vzniku RS u 2 055 pacientů s RR-RS (průměrný věk 28,4 let). U pacientů narozených císařským řezem (10,9 %) došlo dříve k projevům RS, než u těch, kteří se narodili vaginálním porodem (-5,2 roky, p <0,001). Pacienti krmení kojeneckou výživou měli ve srovnání s kojenými pacienty (po dobu minimálně 6 měsíců) časnější nástup RS (-4,2 roku, p <0,001). Asociace vaginálního porodu a kojení bylo spojeno s pozdějším objevením RS zejména u pacientů bez rodinné anamnézy RS, zatímco tato souvislost nebyla pozorována u pacientů s familiární RS. Výsledky naznačují, že tyto modifikovatelné enviromentální faktory, které působí na populační úrovni, mohou mít vliv na věk pacienta při nástupu nemoci.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky