Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 30. říjen 2020 | Svátek má Tadeáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Proč se koronavirus šíří tak snadno mezi lidmi?

Proč se koronavirus šíří tak snadno mezi lidmi?

Kapitoly z kardiologie 1/2020
04.05.2020 10:17
Zdroj: MT
Autor: lip

Jak se počet infikovaných novým koronavirem blížil 100 000 lidí na celém světě, snaží se vědci pochopit, proč se tak snadno šíří, protože porozumění přenosu viru je klíčem k jeho omezení a budoucí prevenci. K infikování buňky používají koronaviry S‑protein (spice protein), který se váže na buněčnou membránu, což je proces, který je aktivován specifickými buněčnými enzymy. Genomové analýzy nového koronaviru odhalily, že jeho S‑protein se liší od proteinů blízkých příbuzných a naznačují, že protein má na sobě místo, které je aktivováno enzymem hostitelských buněk zvaným furin. To je významné, protože furin se nachází v mnoha lidských tkáních, včetně plic, jater a tenkého střeva, což znamená, že virus má potenciál napadnout více orgánů. Toto zjištění by mohlo vysvětlit některé z příznaků pozorovaných u lidí s koronavirem, jako je například selhání jater. Aktivační místo furinu „nastavuje virus velmi odlišně od SARS, pokud jde o jeho vstup do buněk, a pravděpodobně ovlivňuje stabilitu viru a tím i přenos“, říká Gary Whittaker, virolog z Cornellovy univerzity ve státě New York. Někteří vědci jsou však opatrní při nadhodnocování role aktivačního místa pro snadnější expanzi koronaviru. Vědecké týmy nyní zkoumají molekuly, které by mohly blokovat furin, jiné se zaměřují na blokování receptoru pro angiotenzin konvertující enzym typu 2, k němuž se S‑protein koronaviru s vysokou afinitou váže.

Mallapaty S. Why does the coronavirus spread so easily berween people? Nature 2020;579, doi: 10.1038/d41586‑020‑00660‑xCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky