Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 22. září 2021 | Svátek má Darina

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Prozánětlivý účinek leptinu může spojovat obezitu s roztroušenou sklerózou

Foto: shutterstock.com

Prozánětlivý účinek leptinu může spojovat obezitu s roztroušenou sklerózou

06.04.2021 11:25
Zdroj: MT
Autor: miš
Obezita je považována za rizikový faktor pro rozvoj roztroušené sklerózy (RS), ale mechanismus ovlivnění doposud není znám. Argentinští autoři se rozhodli tento jev objasnit.

Leptin je adipokin produkovaný tukovou tkání. Jeho funkcí je regulace metabolismu a pocitu hladu. Obézní jedinci mají v krvi vyšší koncentrace leptinu. Leptin však také působí na imunitní systém. Kromě zvýšené koncentrace leptinu je u obézních vyšší produkce prozánětlivých cytokinů. Trpí-li patnáctiletý jedinec obezitou, má dvojnásobnou pravděpodobnost vývoje RS, u obézního ve 20 letech je riziko již čtyřnásobné.

Autoři sledovali vliv leptinu na efektorové (prozánětlivé) a regulační T lymfocyty, které produkují naopak protizánětlivé cytokiny. Při aktivaci oba typy T lymfocytů na svém povrchu exprimují receptory pro leptin. Po navázání leptinu na receptory efektorových T lymfocytů dochází k proliferaci těchto buněk a k blokádě apoptózy, čímž se zvyšuje i koncentrace prozánětlivých cytokinů. U regulačních T lymfocytů vazba leptinu na receptory vede k potlačení proliferace, a tím i ke snížení produkce protizánětlivých cytokinů. Tyto děje byly pozorovány in vitro na tkáňových kulturách.

Vysoká koncentrace leptinu u obézních patří k prozánětlivým dějům a přispívá k patogenezi RS.

Zdroj:

Correale J, et Carrea R. The Relationship Between Obesity and MS, Metabolic-Immunological Interactions. Institute for Neurological Research in Buenos Aires, Argentina. ACTRIMS 2021.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky