Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 05. srpen 2021 | Svátek má Kristián
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

PRO SESTRY: Syndrom vyhoření hrozí každé sestře

PRO SESTRY: Syndrom vyhoření hrozí každé sestře

Medical Tribune 28/2006
11.09.2006 00:00
Autor: Lucie Ondřichová
„Málokdo se stará oto, co sestry skutečně cítí. I to je jeden zdůvodů, proč tak snadno vyhoří,“ říká psycholožka Mgr. Libuše Kalvodová, která se této problematice věnuje na Interní hematoonkologické klinice Fakultní nemocnice Brno.

Které sestře syndrom vyhoření hrozí?
Každé, a to bez výjimky a bez ohledu na oddělení, na kterém pracuje. Někde je ohrožena dříve, jinde později. Na některých pracovištích ktomu dochází zcela zákonitě a uvšech sester. Pozoruji to i na naší klinice. Ulůžka děvčata vydrží být plnohodnotnou sestrou rok nebo dva, výjimečně tři roky – a vyhoří. Pokud přijde sestra do praxe nepřipravená, neumí se ptát, nenalezne podporu ukolegyň a nadřízených, mohou se uní příznaky syndromu vyhoření objevit už během měsíce.Jaké příznaky mohou na syndrom vyhoření upozornit?
Sestra, ukteré došlo ksyndromu vyhoření, udělá jen to, co musí, bez sebemenší vlastní iniciativy. Pacienty pokud možno neoslovuje, nefixuje na ně pohled, nepokouší se ožert, neřekne jim slovo navíc. Raději se soustředí na ty činnosti, při kterých snimi nemusí být vpřímém kontaktu. Při komunikaci snemocnými může být až agresivní. Zpráce se snaží odejít co nejdříve. Chce prostě jen přijít, rutinně si splnit to nejnutnější a rychle pryč. A pacient takovou sestru pozná. Každý, kdo přichází do nemocnice se skutečnou nemocí, je velmi ostražitý. Jeho psychika se centruje na obavu, aby mu někdo neublížil. Vokamžiku, kdy narazí na sestru, která není zlá, ale už nemá sílu být empatická, ihned to pozná. A to většinou už zneverbálních signálů, které sestra vydává, aniž si to uvědomuje.Ví taková sestra, že se sní něco děje?
Někdy ano, někdy ne. Mnoho znich má pocit, že dokud plní své povinnosti, je všechno vpořádku. Nevidí, že formální povinnosti sice plní, ale ve skutečnosti pacienty mnohdy ničí. Jen málokterá vtakovém stavu pozná, že by mezi nemocné neměla chodit.Která oddělení jsou zhlediska rozvoje syndromu vyhoření obzvláště riziková?
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 28/2006, strana 13Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky