
Komentáře
HTA po česku aneb šetřit tam, kde se nečekají protesty
Ivana Plechatá z LF MU na stránkách MT kritizuje přípravy ministerstva zdravotnictví na urychlenou dodatečnou legalizaci již spuštěného tzv.…
Jak se stát vrcholovým přítelem dětí
Scénář je prostý. Děti a jejich maminky nejprve k smrti vyděsíte velmi zbytnými záměry a opatřeními a pak je zachráníte tím, že záměry či opatření…
Ceny léků opravdu nemohou růst zároveň s rozvojem reexportu
Pokud by jedna země zakázala reexport léků a bláznivě regulovala jejich ceny, logicky by se stala postrachem celého zbytku Evropy. Výrobcům by…
Slevové soutěže, pozitivní listy a lékárny v ČR
Se zájmem jsem si v Medical Tribune č. 10/2013 (21. 5. 2013) přečetl rozhovor s náměstkem VZP Petrem Hoňkem, ve kterém uvádí podrobnosti týkající se…
Zrušit dlouhodobý plán teď, nebo až ke konci roku?
Odbory chtějí v nemocnici zrušit dlouhodobý plán služeb, a to již v polovině tohoto roku. Někteří si však myslí, že to zaměstnance v třísměnném…
Kvalitu nebo kvantitu? Hlasujme pro kvalitu!
CzechMed reaguje na zveřejněnou Výroční zprávu o stavu veřejných zakázek ze strany Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Obává se, aby očekávaných úspor…
Platil pojistné a přesto je neplatič
Platil několik měsíců za sebe a za zaměstnankyni pojistné na ČSSZ, avšak s chybným variabilním symbolem. ČSSZ jej nyní považuje za neplatiče a účtuje…
Výpočet a uznání praxe
Jsem zaměstnaná v ambulanci praktického lékaře. Jak to je s praxí a postupem do jiné platové třídy, kdybych např. po dvou letech u praktika šla do…
Kolik ještě jsme ochotni platit za léčbu?
Ve zdravotnictví se částka, kterou je společnost ochotna platit za léčbu jednotlivce vztahuje zpravidla k jednotce - nejčastěji rok života o…
Jak správně prodat praxi?
Pronajímám byty a ordinace a současně ve stejném objektu provozuji svoji lékařskou praxi. Tuto praxi chci prodat a dále již jen pronajímat. Měl bych…
Frolík: Nechtít státní peníze, byli bychom špatní hospodáři
Minulý týden jsme zveřejnili informace o tom, že stát podporuje výzkum i vysoce ziskových firem. Jednou ze společností, která využívá veřejné peníze…
Jaký je rozdíl mezi receptory a smysly?
Jaký je rozdíl z lékařského hlediska mezi receptory a smysly? Setkala jsem se s timto problemem v ramci psychologie kognitivnich stylů, ptá se…
Má stát dávat peníze na rozvoj sekačky na trávu?
Proč stát podporuje miliardovými dotacemi i velmi výdělečné firmy, jako je například firma Linet či Vítkovické železárny? Nevytváří tím ještě větší…
Luhačovické postřehy prof. M. Kvapila
Hodnotit obsah přednesených příspěvků na 49. diabetologických dnech v Luhačovicích je obtížné, a proto redakce MT požádala prof. MUDr. Milana Kvapila…
Letošní Luhačovice – diabetologie na rozcestí?
Kudy se bude ubírat dál česká (světová) diabetologie a jak by měla vypadat individualizovaná léčba nemocných diabetem? Nejen o tom, ale i o…
Hranice ochoty platit – proč, jak, kdy?
Zdravotnictví, které aktivně pracuje s hranicí ochoty platit, přenáší řešení kolize mezi medicínskou prospěšností a ekonomickými mantinely z…
Konec pohádkám ZPMV
MUDr. Petr Jenka reaguje na prohlášení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra na stránkách www.tribune.cz...
Česká zdravotní politika jako umění mlžného a akční Angelina
Už před šestnácti měsíci Senát vyzval svým usnesením ministra zdravotnictví, aby předložil koncepci veřejné ochrany zdraví. Dosud však neodpověděl.…
Pozitivní listy: Ušetří pacienti, lékaři i celý systém
Jsou pozitivní listy ekonomickým nátlakem na lékaře? V kolika procentech případů by se měli lékaři pozitivním listem řídit? Jaký je přínos pro…
Je omezení lázeňské péče rozumné?
MZ omezilo jak indikační rozsah, tak délku lázeňských pobytů hrazených z veřejného pojištění. Redakce Medical Tribune se proto v diskusním fóru…
Svět může být bez brýlí
Podnikání firmy Medicem patří k nejtěžším a nejdražším. Investovat do výzkumu biomedicíny a uvádět na trh vynálezy jako chytré oční čočky nebo hojící…
Studium dentální hygieny kombinovaně?
Dá se v ČR studovat dentální hygiena v kombinované formě studia? Na otázku v poradně Medical Tribune odpovídá PhDr. Michaela Hofštetrová Knotková,…
Prezident CzechMed o korupci ve zdravotnictví
Prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků Miroslav Palát (foto) poskytl rozhovor na téma, jak vyvíjet, povolovat či sankcionovat…
S. Němeček: Jsem připraven být ministr
ČSSD výrazně obměnila svou stínovou vládu. Jako ministr zdravotnictví v ní figuruje MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, ředitel FN Ostrava. Vzhledem k tomu…
Bude budoucnost cílené terapie patřit biosimilars?
Biologická léčba pochází nyní pouze od firem, které se zabývají vývojem inovativních přípravků. Biosimilars již jsou na světě, ale v praxi se…
Proč se zachranáři přou s urgentnimi přijmy?
V přednemocniční péči se řeší závažný problém - sanitky v Praze a okolí obtížně hledají umístění pro pacienty. Redakce Medical Tribune se ve fóru ptá…
Projekty bezplatného vzdělávání zdravotníků jsou u konce
Vzdělávání financované z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR končí v dubnu letošního roku. Počet absolventů překročil 51 tisíc. Více o…
Mohu dosbírat kredity i z jiných oborů?
Pracuji jako zdravotní sestra neregistrovaná v zubní ambulanci. Jelikož lékař končí praxi, budu hledat jiné uplatnění. Mohu dosbírat kredity i z…
Šmucler: Duopol VZP- Agel je nebezpečný
Tento týdne zveřejnila redakce MT článek o finančních úspěších společnosti Agel. Zdravotnické impérium Tomáše Chrenka vydělalo loni přes půl miliardy…
Bude problém s uznáním praxe?
Po mateřské se chce všeobecná zdravotní sestra vrátit do praxe. Co pro registraci mám udělat? Bude problém s uznáním praxe? ptá se poradny Medical…
Co dělá se srdcem kouření a co zápas sumo?
Protože jsou internisté i praktičtí lékaři čím dále častěji žádáni o vyšetření a posouzení vhodnosti sportovní zátěže, vydala Evropská kardiologická…
Důsledky sportu mohou bolet
Nejen při řešení poúrazových stavů, ale i při bolestech z přetížení, z nesprávně prováděného pohybu využívá prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. z…