Přeskočit na obsah

MUDr. Kubek: V roce 2019 by stálo za to provést personální audity nemocnic

Co považujete za největší problém českého zdravotnictví, který je nutno v roce 2019 přednostně řešit?

Díky obětavé práci lékařů, sester a dalších zdravotníků je kvalita české medicíny stále mnohem vyšší, než by odpovídalo finančním prostředkům, které naše společnost do zdravotnictví investuje. Pacienti si toho bohužel většinou příliš neváží.

Naše zdravotnictví trápí dlouhodobě tři hlavní problémy:

  • Nedostatek peněz

Zdravotnictví je katastrofálně podfinancováno a politici nemají sílu sdělit občanům, že za české peníze nemohou očekávat německou kvalitu.

  • Nedostatek lékařů a ostatních zdravotníků

Zdravotníci odmítají být nedobrovolnými sponzory, kteří na úkor svých příjmů zdravotnictví dotují. Kvůli nízkým výdělkům a špatným pracovním podmínkám odcházejí sestry mimo zdravotnictví a doktoři do ciziny.

  • Soustavné porušování zákonů a dalších právních předpisů

Nepřetržitá zdravotní péče je při nedostatku personálu zajišťována pouze za cenu porušování zákoníku práce, zákona o vzdělávání lékařů i dalších právních předpisů, což ohrožuje bezpečnost pacientů.

 

Čtěte také

 

Lékařská komora před třemi roky zveřejnila svůj Krizový plán pro zdravotnictví. Vláda však naše návrhy ignorovala a ignoruje i nadále. Pro vládnoucí politiky je prostě jednodušší občanům předstírat, že je vše v pořádku. Je však jisté, že dokud se nepřestane o situaci ve zdravotnictví lhát, nic se k lepšímu nezmění. Je třeba začít říkat pravdu. Na úvod by stálo za to provést nezávislé personální audity nemocnic a léčeben, abychom věděli, kdo v nich vlastně pracuje. Samozřejmostí musejí být současně kontroly dodržování zákoníku práce. Teprve poté, až budeme znát rozměr personální devastace našeho zdravotnictví, teprve pak totiž možná voliči přinutí politiky krizi našeho zdravotnictví řešit.

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

O třech tvářích demokracie

11. 5. 2022

Liberální tvář reprezentuje demokracii, která v 18. století bořila monarchie. Snažila se vytvořit sociální prostor nezávislý na státu a církvi.…

O svobodné vůli

21. 4. 2022

Nejdříve co říkají o svobodné vůli filosofové, přou se o ni dlouhá staletí. Filosofičtí deterministé mají za to, že stav vesmíru je dán funkcí…