Přeskočit na obsah

Nemocnice roku 2019 pracuje na digitalizaci

Co je za prvním místem Nemocnice Strakonice v žebříčku organizace HealthCare Institute Nemocnice ČR 2019?

Máme fajn zaměstnance. Jako ředitel pracuji v Nemocnici Strakonice sedmnáct let a kolektiv zaměstnanců se za tu dobu dobře vyprofiloval. Naše výhoda je, že nejsme žádný velký moloch, ale jsme středně velká nemocnice, která se dá dobře řídit a dobře uvnitř ní komunikovat.

 

Cítíte tlak na odchody zaměstnanců z regionu?

Naše nemocnice leží 105 kilometrů od Prahy a 55 kilometrů od hranic s Německem. Nejsme tedy v bezprostřední blízkosti těchto silných konkurenčních regionů, s pražskými klinikami se o zaměstnance příliš nepřetahujeme.

 

Jak jste na tom investičně, co se týká obnovy budov a přístrojů?

To je právě další z podstatných faktorů. Opravou budov jsme si prošli, budovy máme v současnosti v uspokojivém stavu. Máme celkem příjemné prostředí pro zaměstnance i pěkné pokoje pro pacienty.

 

Dělá i vám jako jiným nemocnicím starost nová akreditace ke specializačnímu vzdělávání lékařů?

V nejbližších dnech nás čeká jednání s panem ministrem zdravotnictví, kterému chci problém v plné šíři přednést. Dostali jsme akreditaci ke specializačnímu vzdělávání téměř na všechny obory, na které jsme o ni žádali. Výjimkou je oční lékařství. V naší nemocnici je stacionář Centrum péče o zrak (lůžková část očního oddělení byla uzavřena v roce 2013, pozn. red.). Přijde mi nesmyslné, že lékaři z chirurgie nebo interny mohou absolvovat kmen u nás ve Strakonické nemocnici, ale oční lékaři ten všeobecný kmen u nás absolvovat nemohou, protože nemáme lůžka očního lékařství.

 

Co chystáte za novinky?

Jdeme cestou eHealth a kyberbezpečnosti, pomocí evropských dotací jsme výrazně zlepšili své vybavení v tomto ohledu. Jsme v podstatě připraveni postupně přejít na plně elektronickou dokumentaci. Na některých odděleních už v tomto režimu pracujeme, na jiných postupně probíhají změny. Na některých odděleních probíhá tento proces rychleji, na jiných pomaleji, záleží vždy na lidech. Nechceme to uspěchat a příliš tlačit na ty, kteří potřebují víc času. Elektronická zdravotní dokumentace je ovšem jednodušší a ve výsledku ubude papírování.

 

Nemocnice Strakonice ročně hospitalizuje zhruba 14 500 pacientů a provede 140 000 ambulantních ošetření. Nemocnice je založena Jihočeským krajem, disponuje osmi lůžkovými odděleními s 306 lůžky pro akutní a následnou péči a rozsáhlým spektrem odborné ambulantní péče. Nemocnice má certifikát Spojené akreditační komise. V žebříčku HCI se objevuje na vysokých pozicích pravidelně. Loni Nemocnice Strakonice otevřela nové prostory gastroenterologického centra a nové pracoviště magnetické rezonance.

 

Nejlepší nemocnice ČR 2019

1. Nemocnice Strakonice, a. s.

2. Vojenská nemocnice Olomouc

3. Úrazová nemocnice v Brně

4. Karvinská hornická nemocnice a. s.

5. Nemocnice Písek, a. s.

HealthCare Institute, hodnocení nemocnic podle dotazníků mezi pacienty, zaměstnanci a podle finanční stability

 

 

 

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Fórum: Rezidenti po česku

13. 2. 2024

Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…