Přeskočit na obsah

Nemocnice roku 2019 pracuje na digitalizaci

Co je za prvním místem Nemocnice Strakonice v žebříčku organizace HealthCare Institute Nemocnice ČR 2019?

Máme fajn zaměstnance. Jako ředitel pracuji v Nemocnici Strakonice sedmnáct let a kolektiv zaměstnanců se za tu dobu dobře vyprofiloval. Naše výhoda je, že nejsme žádný velký moloch, ale jsme středně velká nemocnice, která se dá dobře řídit a dobře uvnitř ní komunikovat.

 

Cítíte tlak na odchody zaměstnanců z regionu?

Naše nemocnice leží 105 kilometrů od Prahy a 55 kilometrů od hranic s Německem. Nejsme tedy v bezprostřední blízkosti těchto silných konkurenčních regionů, s pražskými klinikami se o zaměstnance příliš nepřetahujeme.

 

Jak jste na tom investičně, co se týká obnovy budov a přístrojů?

To je právě další z podstatných faktorů. Opravou budov jsme si prošli, budovy máme v současnosti v uspokojivém stavu. Máme celkem příjemné prostředí pro zaměstnance i pěkné pokoje pro pacienty.

 

Dělá i vám jako jiným nemocnicím starost nová akreditace ke specializačnímu vzdělávání lékařů?

V nejbližších dnech nás čeká jednání s panem ministrem zdravotnictví, kterému chci problém v plné šíři přednést. Dostali jsme akreditaci ke specializačnímu vzdělávání téměř na všechny obory, na které jsme o ni žádali. Výjimkou je oční lékařství. V naší nemocnici je stacionář Centrum péče o zrak (lůžková část očního oddělení byla uzavřena v roce 2013, pozn. red.). Přijde mi nesmyslné, že lékaři z chirurgie nebo interny mohou absolvovat kmen u nás ve Strakonické nemocnici, ale oční lékaři ten všeobecný kmen u nás absolvovat nemohou, protože nemáme lůžka očního lékařství.

 

Co chystáte za novinky?

Jdeme cestou eHealth a kyberbezpečnosti, pomocí evropských dotací jsme výrazně zlepšili své vybavení v tomto ohledu. Jsme v podstatě připraveni postupně přejít na plně elektronickou dokumentaci. Na některých odděleních už v tomto režimu pracujeme, na jiných postupně probíhají změny. Na některých odděleních probíhá tento proces rychleji, na jiných pomaleji, záleží vždy na lidech. Nechceme to uspěchat a příliš tlačit na ty, kteří potřebují víc času. Elektronická zdravotní dokumentace je ovšem jednodušší a ve výsledku ubude papírování.

 

Nemocnice Strakonice ročně hospitalizuje zhruba 14 500 pacientů a provede 140 000 ambulantních ošetření. Nemocnice je založena Jihočeským krajem, disponuje osmi lůžkovými odděleními s 306 lůžky pro akutní a následnou péči a rozsáhlým spektrem odborné ambulantní péče. Nemocnice má certifikát Spojené akreditační komise. V žebříčku HCI se objevuje na vysokých pozicích pravidelně. Loni Nemocnice Strakonice otevřela nové prostory gastroenterologického centra a nové pracoviště magnetické rezonance.

 

Nejlepší nemocnice ČR 2019

1. Nemocnice Strakonice, a. s.

2. Vojenská nemocnice Olomouc

3. Úrazová nemocnice v Brně

4. Karvinská hornická nemocnice a. s.

5. Nemocnice Písek, a. s.

HealthCare Institute, hodnocení nemocnic podle dotazníků mezi pacienty, zaměstnanci a podle finanční stability

 

 

 

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…