Přeskočit na obsah

Pluralita zdravotního pojištění opět téma!

Do vínku mu bylo dáno, že zůstal na rozdíl od srovnatelných evropských systémů oddělen od nemocenského pojištění. Všechny zdravotněpojistné systémy v Evropě totiž zabezpečují i nemocenské pojištění. Během posledních patnácti let ale neměli politici odvahu tento stav změnit, a tak zdravotní pojištění ročně přichází zhruba o 5 miliard korun.

Často se také hovoří o administrativních nákladech zdravotního pojištění a o efektivitě samotných zdravotních pojišťoven. Jistě je stále co zlepšovat a manažeři pojišťoven asi nejlépe vědí, kde by se dalo ušetřit. Pro zefektivnění provozu je však potřebné stabilní a odhadnutelné prostředí. Pokud se na provozní náklady podíváme při srovnání s Evropou, tak se vůbec nemáme za co stydět. Zatímco náklady českého zdravotního pojištění jsou na úrovni 3,15 %, v Nizozemsku jsou na úrovni 4 %, v Německu 4,8 % a tak bych mohl pokračovat. Někteří si slibují úsporu na provozu sloučením jednotlivých pojišťoven do jedné. Když si odmyslím nemalé transformační náklady tohoto kroku, pak je nutné srovnat administrativní náklady našeho a například britského systému. Provozní náklady britské zdravotní služby jsou na úrovni 4,5 procenta. A po celou dobu její existence se britská vláda snaží bojovat s přebujelou administrativou, tak obvyklou u monopolů!

Podívejme se na české zdravotnictví také z hlediska čekacích dob na zákroky, rozsahu diagnostiky a vůbec přístupu ke zdravotní péči. Myslím si, že kdyby naše veřejnost věděla více o tom, jak je poskytována zdravotní péče například v Anglii, asi by pro takovou změnu také nehorovala. I zde máme přímou souvislost mezi trhem plátců a monopolem v držení státu.

Pluralitní systém má jistě i své nedostatky. Zvláště pokud není dostatek prostoru pro konkurenci. Ve snaze posilovat tržní podíl jednotlivých zdravotních pojišťoven pak může docházet i k přehmatům. Ale dle mého přesvědčení jsou zachování práva výběru a možnosti volby pozitiva, za která stojí ve svobodné společnosti bojovat.

Do budoucna je otázkou, kdy a jak se bude trh zdravotního pojištění konsolidovat. Velikost trhu a logika ekonomiky bude i zde neúprosná. Mělo by se tak ale dít zásluhou běžných a standardních tržních mechanismů, stejně jako na jiných trzích. Zkušenost mi říká, že nejdražší je, když politická rozhodnutí nahrazují tržní principy.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…