Přeskočit na obsah

Sestry - magistry se do praxe nepohrnou

foto: Jan Merkl

Blogy MT

Článek MfD, který se objevil i tady na webu Medical Tribune Sestra jako poskok - i s vysokou obsahoval informace o kompetencích sester.  Přestože mají vysokoškolské vzdělání, do jejich praxe se to nijak výrazně nepromítlo.

V článku se sice píše, že kompetence zdravotních sester rozšířil zákon z roku 2004, např. sestra se specializací na jednotce intenzivní péče už může provádět punkci žil, intubovat nebo defibrilovat pacienta. To bohužel není celá pravda. Tyto činnosti, kromě defibrilace, sestra může dělat jedině pod přímým vedením lékaře. Dá se pochopit, že intubaci lékař raději provede sám, než aby nad sestrou stál.

Dalo by se usoudit, že vysokoškolské studium sestrám a potažmo potřebám praxe nic nepřináší. Jak se vyjádřil MUDr. Kubek: „Pro odbornou stránku má pacient lékaře. Od sestry potřebuje ošetřování - aby mu pomohla, když se sám nedokáže obsloužit…" Nechce se mi věřit, že takovou pitomost skutečně řekl. Ošetřování by se nemělo rovnat obsluhování pacienta. I když, asi si to pár lidí myslí.

Naproti tomu, schvalovacím procesem zatím úspěšně prochází novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních. Proces je ve stadiu, kdy se novela válí v poslanecké sněmovně, jakožto jeden z bodů postižených obstrukcí. Prostě na ni nepřišla řada. Otázka je, jestli to je dobře nebo špatně.

Novela obsahuje 3 zásadní změny, které MZ prezentovalo na tiskové konferenci loni v dubnu. Jedním z nich je snížení poplatku za vydání registračního osvědčení z 500,- Kč na 100, -Kč. To by se hodilo. Změna číslo dvě je zrušení oboru všeobecná sestra na vyšší odborné škole, zůstane jen vysokoškolské studium. Třetí změna se týká zdravotnických asistentů, ze kterých by se měly stát praktické sestry s vyšší pravomocí než zdravotnický asistent. Všechna tato opatření mají vést ke stabilizaci sester ve zdravotnických zařízeních. (viz MZ http://www.mzcr.cz/Odbornik/file.aspx?id=1043&name=Letak_Stabilizace.pdf).

VOŠ a VŠ nabízejí téměř identické vzdělávací  programy s tím rozdílem, že absolventi VOŠ nemohou pokračovat se studiu v magisterských programech, což je pro ně jistě nevýhoda. Z tohoto pohledu je zrušení VOŠ jasným kladem. Na druhé straně podle Asociace ředitelů zdravotnických škol do praxe diplomované sestry více než bakalářky. Dá se očekávat, že po zrušení VOŠ bude více míst v bakalářských studijních programech. Osobně si odvažuji tipnout, že mladé bakalářky projeví zájem o magisterské studium.

Úplné vysokoškolské vzdělání se stává trendem i v jiných oborech, proč by mělo být ošetřovatelství výjimkou? Už teď není snadné začlenit bakalářky do pracovního procesu, jak nám to půjde s magistrami? Výsledek? Je možné, že bakalářky-magistry se do praxe nepohrnou, natož do takové, která se momentálně nabízí. Budu jedině ráda, pokud se pletu.

Práce sestry, pochopitelně s ohledem na konkrétní pracoviště, je zodpovědnost a dřina. Rozšíření kompetencí je krásná věc, ale skoro mám někdy pocit, jestli by sestry nepotřebovaly spíše práci ubrat. V době, kdy jsem začínala pracovat u lůžka, bylo na oddělení těch lůžek asi 24, ale plánované příjmy chodily 3x týdně. Když jsem praxi opouštěla, počet lůžek se nezměnil, ale na jednom lůžku se kolikrát během dne vystřídali dva pacienti.

Každý příjem a propuštění je příšerná administrativní zátěž. K tomu třeba připočítat manipulaci se svršky a cennostmi, převlečení lůžka často doprovázené sháněním čistého prádla a péči o ostatní pacienty. Kolikrát je sestra vyrušena u podávání léků, což znamená celý ten lékový vozík zavřít na sesternu a pak ho zase vytáhnout?

Je lepší 10 minut viset na telefonu a shánět sanitáře, nebo si odnést odběry sama? Myslím si, že dokud se nepovede především na standardních odděleních sejmut ze sester podobné obslužné činnosti, nebo alespoň zvýšit počty sester jako takových, nemůžeme po nich chtít, aby v klidu určovaly ošetřovatelské diagnózy, plánovaly ošetřovatelskou péči, s nadšením se vzdělávaly a zvládaly svou práci v pohodě a s úsměvem.

Určitou nadějí byl zdravotnický asistent, bohužel, praxe si s ním evidentně neví rady. Asistenti pokračují ve studiu, stávají se z nich sestry, které se potýkají s potížemi viz předešlý odstavec. Řešením je podle MZ praktická sestra s většími kompetencemi. Kompetence praktické sestry jsem neviděla, takže těžkou soudit.

Zdravotnický asistent má kompetencí relativně dost, většinu činností ale provádí pod odborným dohledem sestry. Jestliže bude moci praktická sestra pracovat bez odborného dohledu, jaký bude rozdíl mezi ní a všeobecnou sestrou bakalářkou? Půjdou nám praktické sestry do praxe?  Když se podíváme kolem sebe, jak se dnešní maturanti ženou do práce, skoro bych řekla, že ne. Bude jim v dalším studiu něco bránit?

Lenka Šnajdrová, www.tribune.cz

autorka je administrátorkou webu www.osetrovatelstvi.info

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…