
Všechny články
Regulační asymetrie v péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou
I když zatím neexistuje lék, který by Alzheimerovu nemoc vyléčil, blíží se příchod několika nových molekul, které průběh onemocnění alespoň zpomalují…
Co vám nabídne Medicína po promoci 2/2025
Nové číslo Medicíny po promoci otevírá rozhovor s prof. MUDr. Vladimírem Paličkou, CSc., dr. h. c., s nímž jsme hovořili nejen o populačním…
Agregovaná platba v ambulanci zubního lékaře
Agregovaná platba se v zubním lékařství uplatňuje od roku 2022 jako jedna z forem úhrady ambulantní péče. Je poskytována smluvním praktickým zubním…
Připlácení? Dnešní koalice je obecně pro, ANO zatím proti
Zástupci stran současné koalice by rádi po volbách znovu otevřeli téma připlácení pacientů tam, kde mají na výběr nehrazenou variantu služeb nebo…
Primární péče k nepoznání – mění se technologie i pacienti
Primární péče zažívá prudký rozvoj. Zájem mediků na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy o tento obor narostl.
Fórum: Má praktický smysl vytvářet národní plány pro rozvoj jednotlivých oborů?
Česko má ve zdravotnictví řadu národních plánů, jako Národní kardiovaskulární plán ČR 2025–2035, Národní onkologický plán ČR 2030, Národní plán…
ESC se rozhodla čelit hrozící kardioonkologické epidemii
Počet pacientů s onkologickým onemocněním a s nežádoucími kardiovaskulárními účinky onkologické léčby narůstá. Konference, která se uskuteční 20. a…
Inovativní postupy v oblasti duševního zdraví. Česko jako lídr EU
Praha se stala centrem diskuse světových expertů z oblasti duševního zdraví. V Míčovně Pražského hradu se uskutečnila konference Inovativní postupy v…
Sto let české ortopedie. Obor s tradicí, odbornou silou i jasnou vizí
Na XXVIII. národním kongresu České společnosti ortopedie a traumatologie (ČSOT), který se konal u příležitosti 100. výročí založení odborné…
Mucha: Umělá inteligence se mění rychleji, než ji stačíme schvalovat
Umělá inteligence může lékařům významně pomoci, zejména v oblasti rutinní administrativy. „Stále ale platí, že odpovědnost nese lékař – umělá…
Častý mýtus: Psychiatrie je málo medicína
V loňském roce, na Světový den duševního zdraví 10. října, byla zahájena iniciativa „100 ročně“ upozorňující na to, že v Česku každý rok atestuje…
Bariéry a výzvy onkologické prevence: interdisciplinární pohled
„O interdisciplinaritě vědci často mluví, ale většinou pouze ve vlastním oboru. Nyní se dostáváme na podstatně širší pole působnosti. Naším společným…
Lékárníci zachytí týdně stovky záměn a duplicit
Nejčastější chybou, kterou odhalí lékárník na receptu, je větší množství předepsaných léků než na tříměsíční léčbu. Lékaři také zapomínají uvést…
Kampaň Buď cool a nehul poběží celý červen
Už 37 let je z iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) 31. květen Světovým dnem bez tabáku. Letos při této příležitosti v České republice…
Průlomová data otevírají novou kapitolu v péči o onemocnění jater
Letošní kongres Evropské asociace pro studium jater (EASL), který se konal v Amsterdamu od 7. do 10. 5. 2025, představil významné pokroky: od…
Kaftrio se opět posouvá ke stále mladším dětem s cystickou fibrózou
Evropská komise schválila rozšíření indikace léčivého přípravku Kaftrio (ivakaftor/tezakaftor/elexakaftor) v kombinaci s ivakaftorem pro léčbu osob s…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Věřím, že se podpora studií povede. Má to smysl
Vážené kolegyně, vážení kolegové, je nesporné, že klinický výzkum nových léků a vakcín patří mezi zásadní součásti moderního zdravotnictví. Díky…
Od běžného k vzácnému – diagnostická roadshow v Plzni
Druhý odborný seminář z cyklu roadshow „Od běžného k vzácnému“, pořádaný společností MEDICAL TRIBUNE CZ, proběhl na konci dubna na půdě Kardiologické…
Účast v klinických studiích je výhra pro pacienta i lékaře
Čím větší znalosti o nich lidé mají, tím spíše vnímají klinické studie pozitivně. Srozumitelné informace tak mohou odbourat zbytečné obavy.
Odbory: Nesplněné sliby této vlády musí splnit vláda příští
Zdravotnické a lékařské odbory ostře kritizují vládu za neplnění prosincové dohody z roku 2023. Na jednání tripartity upozornily na přetrvávající…
Ze screeningu karcinomu plic mohou výrazně profitovat i nemocní s plicní fibrózou
V České republice se od ledna 2022 úspěšně rozjel pilotní projekt časného záchytu karcinomu plic. Jeho ověřovací fáze se blíží ke konci, v dohledné…
Výbor CHMP doporučuje schválení přípravku Duvyzat k léčbě Duchenneovy svalové dystrofie
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA) přijal kladné stanovisko doporučující udělení podmínečné registrace pro…
Paliativní praktici zlepšují dostupnost péče v regionech
Stárnutí populace i rostoucí počet lidí, kteří nechtějí dožít v nemocnici, zvyšuje poptávku po praktických lékařích se znalostmi obecné paliativní…
Před nádory kůže je potřeba se chránit od dětství. Ochrana před sluncem nestačí
I když v roce 2020 došlo k poklesu incidence maligního melanomu (MM) a mohlo se zdát, že se konečně po 15 letech podařilo výskyt tohoto onemocnění…
Intervenční radiologie na Bulovce – nová úroveň miniinvazivní léčby
Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) otevřela nové Oddělení intervenční radiologie, jehož klíčovou součástí pro miniinvazivní léčebné výkony je špičkový…
Pilotní projekt na péči a podporu pozůstalým má přinést systémovou změnu
V České republice byl zahájen pilotní projekt, který detailně analyzuje poskytování specializované pozůstalostní péče. V rámci projektu se budou…
Od běžného k vzácnému – diagnostická roadshow po republice
V polovině března proběhl první odborný seminář z cyklu Roadshow „Od běžného k vzácnému“, pořádaný společností MEDICAL TRIBUNE CZ ve spolupráci s II.…
Melanomu v Česku přibývá, moderní léčba zvyšuje přežití i náklady
Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) přibývá v Česku klientů léčených pro maligní melanom kůže – v roce 2024 jich evidovala přes 17 400,…
Prohlubující se krizi v NUDZ začalo řešit ministerstvo
Na napjatou atmosféru v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) upozornila skupina 130 zaměstnanců ústavu ministra zdravotnictví již v listopadu 2024…
Fórum: Vadilo by vám, kdyby si vás pacient nahrával?
Pacient má právo za účelem ochrany svých práv nahrávat komunikaci s lékařem i bez svolení či jakéhokoli upozornění. Podle občanského zákoníku není…
Býma: Musíme navýšit počet míst, jinak zájemce o obor ztratíme
Budoucnost praktického lékařství závisí podle doc. MUDr. Svatopluka Býmy, předsedy Společnosti všeobecného lékařství, na stabilní generační obměně a…
Proočkovanost proti HPV mírně narůstá, přesto zatím nedosahujeme stanovených cílů
Přestože dnes máme možnost chránit se před lidským papilomavirem (HPV), a tudíž i před nádory, které vyvolává, této možnosti v Česku nevyužívá téměř…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Prevence je jedním ze zásadních pilířů dlouhodobé udržitelnosti péče
Vážené kolegyně, vážení kolegové, zátěž na zdravotní systém v důsledku stárnutí populace a rostoucího počtu chronicky nemocných každoročně narůstá.…
Další data potvrzují zlom u plicní arteriální hypertenze
Sotatercept (WINREVAIR) snížil relativní riziko úmrtí ze všech příčin, transplantace plic a hospitalizace pro plicní arteriální hypertenzi (PAH) o 76…
Pilotní program screeningu AAA. Kdo se do něho může zapojit?
V roce 2025 byl zahájen pilotní program screeningu aneurysmatu abdominální aorty (AAA), který je určen mužům ve věku 65–67 let. VZP v této Poradně…
Inovativní farmaceutické firmy varují před přesunem investic do USA
Evropská komise uzavřela výzvu k předkládání podnětů pro novou strategii pro vědy o živé přírodě (life sciences), která má posílit…
Cyril Höschl: Muž, který propojoval světy
Ve věku 75 let nás po těžké nemoci opustil prof. Cyril Höschl – výjimečná osobnost české i evropské psychiatrie, člověk hluboké vzdělanosti, noblesy,…
Národní geriatrický plán: Maximální soběstačnost a prodloužení života ve zdraví
Národní plán rozvoje geriatrie do roku 2035, který začátkem dubna schválila vláda ČR, odpovídá na aktuální demografický vývoj a nárůst počtu seniorů,…
Screening zraku u malých dětí se rychle rozšiřuje
Národní program screeningu závažných očních vad u dětí ve věku 0–3 roky vstoupil do rutinní praxe a postupně se rozšiřuje mezi praktické lékaře pro…
Biobanky střeží poklady pro medicínský výzkum
Více než dva miliony uložených vzorků, 26 typů skladovaných biologických materiálů, přes 18 000 vzorků poskytnutých na základě 156 tuzemských a 18…
Udržitelné zdravotnictví. Nová platforma spojuje pacienty, lékaře i firmy
Pacientské organizace, zaměstnavatelé, mladí lékaři i odborné think-tanky spojili síly v nové Platformě pro udržitelné zdravotnictví. Cílem je…
Kardiologie bude těžit ze společných evropských dat
Projekt EU kombinující evropská kardiologická data v různých formátech a jazycích za účelem vytvoření snadno použitelného souboru kardiologických…
Hypomagnezémie jako nejčastější nediagnostikovaná iontová nerovnováha v klinické praxi a jak ji řešit
Hořčík je druhým nejčastějším intracelulárním a čtvrtým nejčastějším extracelulárním kationtem v lidském těle a plní řadu důležitých funkcí.1 Také je…
Mucha: Kvalitu pohlídáme, chceme ale větší podporu od státu
Budoucnost praktického lékařství bude podle MUDr. Vojtěcha Muchy, předsedy Mladých praktiků, založená na týmech, moderních technologiích a…
Primární péče se digitalizuje, data běží v reálném čase
Digitalizace zdravotnictví se v oblasti primární péče dostává do rutinní fáze. Očkování je evidováno v reálném čase, systém zahrnuje i desítky…
Když kila tlačí na tlak
V rámci 19. kongresu primární péče, který se konal 28. a 29. března v Praze, zazněla přednáška MUDr. Jaromíra Ožany z Diabetologické,…
VIDEO Šubrt: Chceme, aby SONO u screeningu aneurysma abdominální aorty mohli vykazovat i praktici
MUDr. Petr Šubrt, člen předsednictva Sdružení praktických lékařů, je jedním z autorů screeningového programu pro aneurysma abdominální aorty, který v…
Administrátor odbourá papíry k atestacím od příštího roku
Systém pro digitalizaci správy postgraduálního vzdělávání by měl odbourat papírování od roku 2026, pomůže také s kontrolou kvality vzdělávání na…
Praktici pro dospělé mládnou, dětských dál ubývá
Zhruba polovina praktických lékařů pro děti a dorost je ve věku nad 60 let, přitom jen 18 procent mladých pediatrů po atestaci nastupuje výlučně do…
Problémoví pacienti s TBC – zdroj nákazy, dluhů, někdy i agrese
Na tuberkulózo v roce 2023 zemřelo 1,25 milionu lidí, infikovány byly téměř 2 miliardy. Léky máme přes 50 let, přesto jsme ji nedokázali vymýtit.…
O podporu pro týmové praxe se hlásí přes 150 ordinací
Týmové praxe v praxi: O zařazení se mohou ordinace praktiků pro dospělé i děti hlásit v průběhu celého roku. Pokud se týmu nepodaří dostatečně…
Supersměny bez vyčerpání: jak mají být kompenzovány dobou odpočinku?
„Supersměny“ jsou diskutovaným tématem nejen kvůli nedávným změnám v jejich úpravě, ale také z důvodu počítání délky zákonného odpočinku, na který…
Praktici diskutují změny v prevenci i digitalizaci
Při oficiálním zahájení 19. kongresu primární péče v pražských Vysočanech ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval změnu vyhlášky o…
Jako lidé i jako vědci brzy zapomínáme. Infekce budou stále větší hrozbou
Česká epidemioložka Nikola Sklenovská pracuje v oblasti krizových a humanitárních situací přes sedm let. S Lékaři bez hranic byla na třech misích, v…
i&i Prague a ÚHKT: inovativní technologie přípravy vzorků pro analytické laboratoře
Ústav hematologie a krevní transfuze a český biotechnologický inkubátor i&i Prague oznámily spolupráci na komercializaci inovativní technologie pro…
Sociálně-zdravotní pomezí. Ministerstva ruší datovou slepotu
Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí spojila síly, aby konečně zodpověděla palčivé otázky, k nimž dosud chyběla data:…
Neurologové varují před dramatickým nárůstem počtu pacientů
Odborníci varují před dramatickým vzestupem neurologických a neurodegenerativních onemocnění. Jen ta nejzávažnější, mezi něž patří Alzheimerova (AN)…
Monoterapie iptakopanem u paroxysmální noční hemoglobinurie
Současným standardem péče u paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH) je blokace komplementu na úrovni C5 složky pomocí ravulizumabu nebo ekulizumabu.…
V akutní iktové péči jsme jednička, v následné máme co dohánět
Ve dnech 10.–11. března 2025 hostila Praha celoevropskou konferenci European Life After Stroke Forum, která se poprvé konala v některé ze zemí…
Připlácení? Výběrová řízení? Výbor probral úpravy Válkových novel
Výborem Poslanecké sněmovny pro zdravotnictví prošly významné vládní návrhy novel zákonů o zdravotním pojištění a o elektronizaci. Obě už čeká ve…
Výzkum poodhalil tajemství rychlé invaze glioblastomu
Mezinárodní časopis Brain Pathology publikoval koncem loňského roku práci autorů z Laboratoře biologie nádorové buňky Ústavu biochemie a…
Jak vypadá práce koordinátorek programu mechanických srdečních podpor?
Nemocných se srdečním selháním neustále přibývá. U mnoha z nich je nezbytná implantace levostranné mechanické srdeční podpory (LVAD). U takových…
Pracovní pohotovost ve zdravotnictví. Příplatky se sčítají
Pracovní pohotovost je časový úsek, během kterého je zaměstnanec připraven kdykoliv na pokyn zaměstnavatele začít konat práci uvedenou ve své…
Co vám nabídne Medicína po promoci 1/2025
V roce 2025 slaví Medicína po promoci 25. výročí svého vzniku. Za uplynulé čtvrtstoletí udělala medicína obrovský skok vpřed, a proto jsme uspořádali…
Fórum: Jak podmínky v ČR přejí ženám ve vědě?
Postavení žen v české vědě je podle monitorovací zprávy Národního kontaktního centra – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR nejhorší z celé EU.…
AI pomůže odhalit souvislost mezi KVO a mírnou kognitivní poruchou
Vlajkový projekt Evropské unie DORIAN GRAY, který má pomocí průkopnické AI a technologie avatarů odhalit souvislosti mezi kardiovaskulárním…
40 let transplantace ledvin ve FN Olomouc
Transplantační centrum Fakultní nemocnice Olomouc oslavilo čtyřicáté výročí své existence a má novou vedoucí lékařku.
19. světový kongres Controversies in Neurology (CONy)
19. světový kongres Controversies in Neurology (CONy) se bude konat v termínu 20.–22. března 2025 v Praze.
Jak zhubnout a váhu si udržet
Nadváhou nebo obezitou trpí již přes 60 procent české populace. Ačkoli se lidé snaží zhubnout, podle odborníků se jen 10–20 procentům z nich podaří…
Další kraj zkouší online pohotovost
Kraje se snaží pomocí online pohotovosti ulevit lékařské pohotovostní službě, pro kterou je stále těžší sehnat lékaře.
Co je potřeba, aby interna vzkvétala?
Vnitřní lékařství je páteřním oborem medicíny. Kapacity interních oddělení a interních ambulancí začínají být vyčerpány, k čemuž přispívá rychlé…
Z „nutriční vizity“ profitujeme všichni – a nejvíc naši pacienti
Říká se, že k úspěchu nevede žádný výtah, musí se jít po schodech. Pokud jde o nutriční péči o kriticky nemocné, platí to beze zbytku. Drobné kroky…