Přeskočit na obsah

Úhrady 2020: Není nad dohodu

Ministr to uvedl po ukončení přípravné fáze dohodovacího řízení, ve které dosáhlo dohody deset ze čtrnácti segmentů. Bez dohody zůstaly prozatím segmenty nemocnic akutní i následné péče, domácí péče a lékáren. Ze segmentu laboratoří a radiodiagnostiky našli kompromis s pojišťovnami jen radiodiagnostici.

Loni se poprvé za existenci institutu dohodovacího řízení o úhradách podařilo uzavřít dohodu mezi zástupci poskytovatelů a zdravotních pojišťoven ve všech segmentech. I letošní průběh hodnotí ministr jako „velmi výrazný úspěch“. Navíc věří, že se do úplného ukončení dohodovacího řízení dohod ještě přibude. „Věřím, že nakonec bude čtrnáct dohod,“ uvedl ministr.

V roce 2020 má být na zdravotní služby k dispozici podle odhadů 340 miliard korun, přibližně o 20 miliard korun víc než letos. Zdravotní pojišťovny na začátku dohodovacího řízení deklarovaly, že budou nabízet čtyřprocentní nárůst úhrad a zohlední mimořádné nezbytné náklady. Spolu s tím se snažily do úhrad včlenit více motivačních prvků. Podle ministra se tento cíl v uzavřených dohodách přinejmenším v oblasti primární péče povedlo naplnit.

Průběh dohodovacího řízení ocenil náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. David Šmehlík. „Je to druhý rok, kdy se nám daří dosahovat dohod, zajišťovat lepší péči a nastavovat smysluplnou organizaci péče. Takové řešení je stabilnější, protože není vynucené,“ prohlásil Šmehlík. Podobně to vnímá i prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ing. Ladislav Friedrich. „Podařilo se posunout a posílit vzájemnou důvěru mezi pojišťovnami a poskytovateli,“ myslí si Friedrich. Navíc podotkl, že díky včasnému uzavření dohod bude dost času na to, aby se poskytovatelé na změny, které budou účinné od ledna 2020, připravili.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Ing. Helena Rögnerová vidí velké výhody dohod oproti rozhodování úředníků od zeleného stolu. Když v minulosti ministerstvo zdravotnictví pravidelně určovalo úhrady vlastním rozhodnutím, nemohlo vystihnout nuance z terénu. „Letošní uzavřené dohody jsou velmi komplexní a je jasné, že za ministerstvo bychom nebyli schopni uchopit každý segment do takového detailu. Dohody se musí vytvářet z praxe a z toho, co se děje v ordinacích,“ uvedla Rögnerová.

Úplně jinak to vidí vyjednavači lékárníků. „Dohodovací řízení je opět vedeno neprofesionálně. Místo věcných finančních analýz ze strany pojišťoven jsou předkládána čísla handrkováním jako na tržnici,“ uvedli v tiskové zprávě zástupci Grémia majitelů lékáren a spolku Vaši lékárníci CZ. „Pojišťovny se začaly systematicky podílet na likvidaci českého lékárenství a napomáhají snahám o monopolizaci trhu finančními skupinami,“ dodali. Zdravotní pojišťovny v dohodovacím řízení sice přistoupily na to, že na signální výkon výdeje léčivého přípravku na recept nebudou uplatňovány žádné limitace referenčním obdobím, ale nenašel se kompromis o jeho hodnotě. Navíc zdravotní pojišťovny nepřistoupily na to, aby lékárnám proplácely nové povinnosti - digitalizaci receptů a ověřování léčiv podle protipadělkové směrnice. Argumentovaly, že tyto úkony ne vždy souvisí s poskytnutím služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

 

Čtěte také:

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené