Přeskočit na obsah

Widimský a Cífková inspirují

Spolu s dalšími osmi vědci z České republiky se umístili v žebříčku Highly Cited Researchers pro rok 2018, který zveřejňuje společnost Clarivate Analytics. Upozornila na to ČTK. Na seznam se dostanou ti vědci, kteří patří ve svém oboru do jednoho procenta nejcitovanějších. Hodnotí se citace za jedenáct let, letos za roky 2006 až 2016. Celkem je na něm 6 078 badatelů světa z různých oborů.

Widimský je hojně citován zejména jako spoluautor doporučených postupů Evropské kardiologické společnosti (ESC). V databázi Clarivate Analytics má do dnešních dní zatím 440 publikací s celkem víc než 52 000 citací. Podobně Cífková se podílela na citovaných doporučeních Evropské společnosti pro hypertenzi. Podepsána je u 260 publikací, které byly téměř 37 000× citovány.

Čtěte také

Z českých vědců je mezi nejcitovanějšími také chemik prof. Radek Zbořil, Ph.D., z Univerzity Palackého v Olomouci, RNDr. Martin Pumera, Ph.D., z Vysoké školy chemicko‑technologické v Praze, který zkoumá nanomateriály a grafen, prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc., z Akademie věd ČR, Institutu organické chemie a biochemie. Z Akademie věd jsou ještě v seznamu mikrobiolog RNDr. Petr Baldrian, Ph.D., botanik doc. Mgr. Ondřej Novák, Ph.D., ekologové Ing. Jan Pergl, Ph.D., prof. RNDr. Petr Pyšek, CSc., a zesnulý prof. RNDr. Vojtěch Jarošík, CSc. Kromě toho jsou na žebříčku dva zahraniční vědci, kteří působí v Česku jen zčásti, a to na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Žebříček Highly Cited Researchers mimo jiné ukazuje na koncentraci talentů. Objevují se v něm vědci z více než 60 regionů, ale 82,7 procenta z nich působí v deseti zemích. 2 639 badatelů v žebříčku působí ve Spojených státech, 546 ve Velké Británii, 482 v kontinentální Číně, 356 v Německu, 245 v Austrálii. Nárůst počtu vědců zařazených do žebříčku zaznamenává proti roku 2014 kontinentální Čína, Sinagapur a Austrálie. Naopak proti žebříčku z roku 2014 klesl význam Japonska.

Dále čtěte

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…