Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 20. květen 2019 | Svátek má Zbyšek
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nový lék na chřipku úspěšný u FDA

foto: JupiterImages

Nový lék na chřipku úspěšný u FDA

Medical Tribune 21/2018
25.10.2018 17:47
Zdroj: MT
Autor: ač
Americká léková autorita FDA schválila nové antivirotikum proti chřipce Xofluza (baloxavir marboxil) od společnosti Shionogi and Co.

Ve Spojených státech bude lék obchodovat firma Genentech ze skupiny Roche.

„Jedná se o první novou antivirovou léčbu chřipky s novým mechanismem účinku schválenou FDA za téměř dvacet let. Tento nový léčivý přípravek poskytuje důležitou další možnost léčby,“ uvedl komisař FDA Scott Gottlieb, M.D. Poznamenal ale, že léky proti chřipce nejsou náhradou za každoroční očkování. „Každoroční očkování je primárním prostředkem prevence a kontroly výskytu chřipkových onemocnění,“ uvedl.

Lék Xofluza se užívá jen v jedné tabletě, zatímco dosavadní antivirotika jako Tamiflu a Relenza berou pacienti několik dní. Tamiflu se doporučuje užívat dvakrát denně po dobu pěti dnů. Baloxavir marboxil byl ve studiích úspěšnější také ve snížení virové nálože v těle a zkrácení doby, po kterou se virus dále uvolňoval. Tím by se mělo omezit další šíření choroby.

Baloxavir marboxil je FDA schválený jen pro pacienty starší 12 let. Podává se do 48 od vzniku symptomů. „Když je léčba zahájena do 48 hodin po onemocnění příznaky chřipky, mohou antivirové léky utlumit příznaky a zkrátit dobu, kdy se pacienti cítí špatně,“ říká Debra Birnkrant, MD z FDA. „Je důležité mít více možností léčby, které fungují proti viru různými způsoby, protože chřipkové viry se mohou stát odolné proti antivirovým lékům,“ dodává. Nové léčivo má být účinné i proti těm kmenům chřipky, které vyvíjejí rezistenci vůči inhibitorům neuraminidázy.

Firma Roche uvedla, že uvede Xofluzu do USA za cenu 150 dolarů za dávku. Xofluza je od února schválená na trhu v Japonsku. Do konce roku má být předložena ke schválení v Evropské unii.

Čtěte také


Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky