Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 24. září 2020 | Svátek má Jaromír
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Stoprocentní bezpečnost zajistit nemůžeme

Stoprocentní bezpečnost zajistit nemůžeme

Medical Tribune 26/2019
11.12.2019 08:46
Zdroj: MT
Autor: nam
Kdybychom dělali z nemocnic objekty střežené jako letištní budovy, hrozilo by, že se některým pacientům nedostane včas péče, řekl novinářům ředitel Všeobecné fakultní nemocnice prof. MUDr. David Feltl, Ph. D., který 11 let pracoval ve FN Ostrava.

Co aktuálně můžete ve Všeobecné fakultní nemocnici dělat v reakci na útok střelce ve FN Ostrava?

Zvedneme znovu celý náš plán ostrahy objektů a podíváme se, co můžeme udělat navíc. Je ale potřeba říct s chladnou hlavou, byť to nezní populárně, že stoprocentní bezpečnost pacientů a personálu nejsme schopni zajistit už proto, že nemocnice je zařízení otevřené. Nemocné lidi sem vozí sanitky, chodí sem nemocní lidé na ambulanci, nemůžeme je všechny nechat procházet bezpečnostními rámy.

Jak je ve VFN zajištěna ochrana pacientů a zaměstnanců?

Měli jsme školení ochrany měkkých cílů, trénovali jsme i teroristický útok a napadení personálu útočníka nožem. Mělo to velký ohlas, byl o to zájem, takže je evidentní, že personál si uvědomuje, že tyto věci se mohou dít. Hodláme v tom pokračovat.

Ochrana objektů ve zdravotnictví je velmi podobná ve VFN, FNO či jiné nemocnici: na exponovaných místech jsou kamerové systémy, přístupy na lůžková oddělení, zejména dětská oddělení, intenzivní péče a pro jiné křehké pacienty jsou pod čipem nebo videotelefonem a zámkem, takže jistě to není korzo. Ale ambulantní provozy nebo standardní lůžková oddělení jsou právě naopak otevřená, zvelebená, zlidštěná, aby působila přátelsky vůči pacientům a aby byly prostory příjemné. Nevypadají ani moc jako nemocnice, ovšem za tu cenu, že tam nejsou bezpečnostní rámy. Je to něco za něco.

Co mohou udělat zdravotníci ve chvíli, kdy se takový útok děje? Jak v té situaci reagovat?

Pokud přijde na ambulanci ozbrojený pacient a začne střílet po jiných pacientech, tak nemáte jinou šanci, než se schovat a doufat, že se netrefí do vás. To je i obsahem všech školení sebeobrany. Proti střílejícímu útočníkovi zakročit nemůžete, jenom se schovat, nemůžete mu zkoušet vytrhnout zbraň. Chápu, že je to trochu bezmoc nebo odevzdanost, ale s chladnou hlavou je nutno říct, že v tu chvíli se tomu zabránit nedá.

Jediná cesta, jak podobným útokům zabránit z 99 procent, by bylo přeměnit nemocnici v letištní budovu - nainstalovat všude rámy a detektory. Pak ale zkolabuje zdravotní péče, protože budou pacienti stát fronty, aby se vůbec dostali do nemocnice, všude je budou opakovaně kontrolovat. Pacient, který má akutní potíže, bude pípat v rámu a nedostane se mu včas péče. To také nejde.

Pro zdravotníky ve FN Ostrava musel být vražedný útok obrovský šok. Budou mít nějakou další péči, aby se předešlo postraumatické poruše?

V nemocnicích včetně naší fungují interventi, skupina lidí, kteří jsou schopni poskytnout akutní psychologickou pomoc. Předpokládám, že tuto péči dostanou. Protože ale jsem v lednu 2017 z FN Ostrava odešel, přijde mi nepatřičné se k situaci nemocnice vyjadřovat.

Čtěte také


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky