
Komentáře
CzechMed: HTA v nedohlednu. Možná je to dobrá zpráva
Turbulentní změny na politické scéně se dotýkají mnoha oblastí, mimo jiné nasměrovaly k ledu i dlouho připravované zavedení HTA. Možná je to skvělá…
Podle tisku je zrušení nadstandardů ve zdravotnictví krokem zpět
Podle dnešního tisku je úterní verdikt Ústavního soudu, který zrušil nadstandardy ve zdravotnictví krokem zpět. Podle komentáře v Hospodářských…
Rozhodování Ústavního soudu nemůže být apolitické, míní expert
Rozhodnutí Ústavního soudu nikdy nemůže být apolitické, míní profesor ústavního práva Václav Pavlíček. Řekl, že na rozhodování soudu má v obecné…
Co nemocným pomáhá a co jim ztěžuje život - Pohled z druhé strany
Redakce Medical Tribune v rámci ankety oslovila zástupce některých pacientských organizací, aby zjistila, jak se žije pacientům, a položila jim…
Význam centrové péče ještě dále poroste
Počet center a léků v nich používaných roste a je jasné, že tento trend bude pokračovat i do budoucna. Redakce Medical Tribune oslovila odborníky s…
Centrová péče – kde jsme a kam jdeme
Hledá se co nejlepší způsob úhrady centrové péče nabízející správný mix motivace a regulace, ale stále to zřejmě není ono. Ten současný má své…
Systém vyčerpal vnitřní rezervy a potřebuje další zdroje
Poslední rozhovor odborného týdeníku Medical Tribune s ministrem zdravotnictví v demisi Leošem Hegerem (na snímku). Heger mluví nejen o…
Co by pomohlo praktikům a jejich pacientům?
Redakce Medical Tribune se ptá v diskusním fóru zainteresovaných odborníků: Jaké konkrétní změny by pomohly, aby čeští lékaři mohli lépe využít svůj…
HTA po česku aneb šetřit tam, kde se nečekají protesty
Ivana Plechatá z LF MU na stránkách MT kritizuje přípravy ministerstva zdravotnictví na urychlenou dodatečnou legalizaci již spuštěného tzv.…
Jak se stát vrcholovým přítelem dětí
Scénář je prostý. Děti a jejich maminky nejprve k smrti vyděsíte velmi zbytnými záměry a opatřeními a pak je zachráníte tím, že záměry či opatření…
Ceny léků opravdu nemohou růst zároveň s rozvojem reexportu
Pokud by jedna země zakázala reexport léků a bláznivě regulovala jejich ceny, logicky by se stala postrachem celého zbytku Evropy. Výrobcům by…
Slevové soutěže, pozitivní listy a lékárny v ČR
Se zájmem jsem si v Medical Tribune č. 10/2013 (21. 5. 2013) přečetl rozhovor s náměstkem VZP Petrem Hoňkem, ve kterém uvádí podrobnosti týkající se…
Zrušit dlouhodobý plán teď, nebo až ke konci roku?
Odbory chtějí v nemocnici zrušit dlouhodobý plán služeb, a to již v polovině tohoto roku. Někteří si však myslí, že to zaměstnance v třísměnném…
Kvalitu nebo kvantitu? Hlasujme pro kvalitu!
CzechMed reaguje na zveřejněnou Výroční zprávu o stavu veřejných zakázek ze strany Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Obává se, aby očekávaných úspor…
Platil pojistné a přesto je neplatič
Platil několik měsíců za sebe a za zaměstnankyni pojistné na ČSSZ, avšak s chybným variabilním symbolem. ČSSZ jej nyní považuje za neplatiče a účtuje…
Výpočet a uznání praxe
Jsem zaměstnaná v ambulanci praktického lékaře. Jak to je s praxí a postupem do jiné platové třídy, kdybych např. po dvou letech u praktika šla do…
Kolik ještě jsme ochotni platit za léčbu?
Ve zdravotnictví se částka, kterou je společnost ochotna platit za léčbu jednotlivce vztahuje zpravidla k jednotce - nejčastěji rok života o…
Jak správně prodat praxi?
Pronajímám byty a ordinace a současně ve stejném objektu provozuji svoji lékařskou praxi. Tuto praxi chci prodat a dále již jen pronajímat. Měl bych…
Frolík: Nechtít státní peníze, byli bychom špatní hospodáři
Minulý týden jsme zveřejnili informace o tom, že stát podporuje výzkum i vysoce ziskových firem. Jednou ze společností, která využívá veřejné peníze…
Jaký je rozdíl mezi receptory a smysly?
Jaký je rozdíl z lékařského hlediska mezi receptory a smysly? Setkala jsem se s timto problemem v ramci psychologie kognitivnich stylů, ptá se…
Má stát dávat peníze na rozvoj sekačky na trávu?
Proč stát podporuje miliardovými dotacemi i velmi výdělečné firmy, jako je například firma Linet či Vítkovické železárny? Nevytváří tím ještě větší…
Luhačovické postřehy prof. M. Kvapila
Hodnotit obsah přednesených příspěvků na 49. diabetologických dnech v Luhačovicích je obtížné, a proto redakce MT požádala prof. MUDr. Milana Kvapila…
Letošní Luhačovice – diabetologie na rozcestí?
Kudy se bude ubírat dál česká (světová) diabetologie a jak by měla vypadat individualizovaná léčba nemocných diabetem? Nejen o tom, ale i o…
Hranice ochoty platit – proč, jak, kdy?
Zdravotnictví, které aktivně pracuje s hranicí ochoty platit, přenáší řešení kolize mezi medicínskou prospěšností a ekonomickými mantinely z…