Přeskočit na obsah

Ministr: Vyhláškou definujeme kompetence mladých lékařů

 

  • Překvapilo vás něco v diskusi s mladými lékaři a chtěl byste jim ještě něco vzkázat?

 

Těch věcí je celá řada. Snažil jsem se jim spíše popsat, co děláme a že vnímáme problémy, které jsou například v oblasti postgraduálního vzdělávání. Myslím si, že jak jsme je nyní v zákoně nastavili, bude vstřícnější, než v minulosti bylo, že umožníme postgraduální vzdělávání mladých lékařů i na menších pracovištích, v okresních nemocnicích, aby lékaři nebyli nuceni chodit pouze do fakultních nemocnic, což pak vedlo k tomu, že do okresních nemocnic se už nevraceli. Takže toto je podpora periferií, po níž volali.

Bavili jsme se také o motivacích. Na TRIMED JOB jsem slyšel poměrně jasně, že otázka financí už není jedinou motivací pro mladé lékaře, aby nastoupili do českého zdravotnictví. Zazněla i otázka primární péče a kompetencí, aby praktický lékař byl skutečně plnohodnotným lékařem. Pro nás je primární péče velmi důležitá, proto jsem se snažil vyzvat v tomto směru mladé lékaře, aby při přemýšlení o své budoucí kariéře nezvažovali pouze klinickou praxi, že budou pracovat ve velkých nemocnicích, fakultních a dalších, ale aby zvažovali třeba i jít do terénu, na periferii, dělat praktického lékaře, protože víme, že praktičtí lékaři jsou nejstarší odborností, a potřebujeme je postupně přirozeně nahradit. To jsem se snažil sdělit studentům, říci jim, na čem nyní pracujeme, a myslím si, že to snad i bylo vnímáno.

Pro mě bylo zajímavé, když v diskusi mladá lékařka, která dělá praktickou lékařku v Německu, potvrdila, že praktici tam mají o sto procent vyšší kompetence a pro mladé lékaře to je mnohem atraktivnější obor. Mladý lékař nechce jít do ordinace, kde bude jen vypisovat žádanky a dělat administrativu, ale chce léčit a poskytovat širší spektrum služeb, než může doposud. Takže to bylo moje sdělení a přání, aby mladí lékaři uvažovali o budoucí kariéře i tímto směrem.

 

 

  • Mohou tedy mladí lékaři reálně očekávat zlepšení své situace?

 

Myslím se, že pokud nastavíme skutečně předvídatelný systém vzdělávání, které nebude nadměrně dlouhé, bude konkurenceschopné i se vzdělávacími programy v zahraničí z hlediska délky, pokud nastavíme odpovídající finanční hodnocení a pokud umožníme mladým lékařům, aby praxi vykonávali i v okresních nemocnicích, může se situace do budoucna zlepšit. Ale je to běh na delší trať, nemá to řešení teď a tady.


Čtěte také

 

  • Nejde jen o změny ve vzdělávání, ale i o peníze na ně. Co jste studentům sdělil?

 

TRIMED JOB se konal na půdě 3. lékařské fakulty, kde jsem prezentoval plán schválený vládou na finanční podporu lékařských fakult, protože v diskusi zazněla od jednoho zástupce studentů stížnost na podmínky z hlediska prostoru, z hlediska personálního zajištění apod. To všechno my vnímáme, proto jsme schválili jedenáctiletý akční plán, už od září fakulty dostaly prvních 135 milionů korun a od příštího roku každý akademický rok dostanou 700 milionů korun na to, aby navýšily platy učitelům, aby byly konkurenceschopné, aby i mladí lékaři uvažovali o tom, že půjdou učit na fakulty, a také aby se mohly navýšit kapacity. Chceme tedy navýšit kapacity studentů, absolventů, ale chceme navýšit také kapacity prostorové, konkrétně i zde na 3. lékařské fakultě. Jednáme se Státním zdravotním ústavem, který s 3. lékařskou fakultou těsně sousedí, že by jí přepustil prostory, aby se mohla rozšířit a aby podmínky pro studenty byly lepší.

 

 

  • Co udělá MZ, aby se mladí lékaři nemuseli obávat žalob kvůli chybějícímu dohledu?

 

Připravili jsme vyhlášku o kompetencích mladých lékařů, kde poprvé jasně definujeme, co mladý lékař může dělat, nikoli co musí, samozřejmě může toho dělat i více, ale toto jsou základní kompetence. Myslíme si, že to situaci zpřehlední a bude to jasně kodifikováno. Je jasné, že žaloby byly, jsou a budou, možná v budoucnu budou ještě více, to není otázka jen mladých lékařů, to je otázka i zkušených kolegů. To, že pacienti se dnes derou o svá práva více než v minulosti, je prostě fakt. S tím asi těžko něco uděláme, ale musíme nastavit podmínky co nejlépe tak, abychom stanovili kompetence, aby nad lékaři byl odborný dohled. To všechno řešíme v prováděcích předpisech k zákonu č. 95/2004 Sb. a věřím, že až to bude vše dokončeno, situace pro mladé lékaře v rámci postgraduálního vzdělávání se zlepší.

 

 

  • Můžete shrnout, v čem chcete jako ministr mladé lékaře podpořit?

 

Myslím, že se velmi intenzivně zajímáme o mladé lékaře, abychom podmínky pro ně nastavili co nejoptimálněji. Vnímáme to, že jedna věc jsou finance, kdy my v příštím roce výrazně navyšujeme peníze právě mladým lékařům v nejnižších platových třídách, ale to je pouze jedna část, a skutečně bych byl rád, aby mladí lékaři v českém zdravotnictví zůstávali, aby pro ně bylo co nejkomfortnější se vzdělat v rámci specializačního vzdělávání v ČR, aby pro ně bylo zkrátka zajímavé zůstat v českém zdravotnictví. Uděláme pro to maximum. Myslím, že situace se postupně zlepšuje. Vidíme, že mladí lékaři se po čase ze zahraničí vracejí, že podmínky jsou u nás možná lepší, než byly před pěti, deseti lety, ale určitě to stále není ideální a já bych si přál, aby mladí lékaři uvažovali o kariéře v českém zdravotnictví, a nejenom třeba v nemocnicích, ale i v primární péči, aby uvažovali o tom, že budou dělat praktické lékaře, kterým my zajistíme podmínky tak, aby mohli praxi vykonávat co nejlépe.

 

Dále čtěte

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Fórum: Rezidenti po česku

13. 2. 2024

Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…