
Medicína
Počet sebevražd v ČR klesá, přesto jich je stále více než v zemích OECD
Každoročně zemře na světě v důsledku sebevraždy přes 800 000 mužů a žen, přičemž u mladých lidí představuje jednu z hlavních příčin úmrtí. Ačkoli…
Nepříznivé účinky paracetamolu u dětských astmatiků se nepotvrdily
Dramaticky zvýšené relativní riziko neplánovaných návštěv dětí u lékaře kvůli astmatu po aplikaci paracetamolu pro febrilní onemocnění (jak ukázala…
FOEDUS zpřístupňuje orgány pro transplantace
Ode dne spuštění ostrého provozu má transplantační projekt FOEDUS obdivuhodné výsledky. Tento program iniciovala Evropská komise v polovině roku 2013…
Biologika chrání pacienty s revmatoidní artritidou před sepsí
Observační studie německých výzkumníků říká, že i když biologická terapie revmatoidní artritidy zvyšuje riziko infekce, na druhou stranu…
Co nám dosud přinesla studie LEADER
První závěry studie LEADER prezentované na výročním meetingu Americké diabetologické asociace (ADA) v New Orleans ve formě otázek a odpovědí…
Dulaglutid – agonista GLP-1 s aplikací jednou týdně
Dulaglutid je nový dlouhodobě účinný agonista receptoru pro GLP‑1 (glucagon‑like peptide 1, glukagonu podobný peptid 1). Je tvořen dvěma molekulami…
Nové guidelines u srdečního selhání kladou důraz na frekvenci
Zcela nedávno vyšly aktualizované doporučené postupy pro léčbu srdečního selhání, uplatňují se nové postupy nefarmakologické léčby a v neposlední…
Po letech stagnace má léčba srdečního selhání nový lék podpořený silnými důkazy
Po letech stagnace v léčbě srdečního selhání u pacientů se sníženou ejekční frakcí levé komory srdeční (EFLK) se konečně objevil bezpečný lék, který…
ECTRIMS 2016: Mnoho oborů, ale cíl společný
Další novinky z letošního kongresu ECTRIMS (European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis) v Londýně. Účastníci se dověděli,…
Urgentní medicína se ve Vídni představila jako sebevědomý obor
Urgentní medicína patří v České republice mezi velmi mladé specializace a až donedávna se omezovala především na přednemocniční péči. Ve světě se…
Osteoporóza – pohyb je prevencí i léčbou
Každá zlomenina zvyšuje riziko další, nestíháme‑li primární prevenci, přichází prevence sekundární, kdy jsou pacienti ohroženi nejvíce. ČR patří k…
Chystá se konference "Aktuální právní otázky českého zdravotnictví"
V listopadu se bude konat právnická konference, na kterou jsou zváni nejen právníci, lékaři ale i farmaceutické společnosti. Zaštítí ji např. JUDr.…
Včasná intervence u prediabetu výrazně snižuje výskyt diabetu 2. typu
Ještě před dvaceti lety byl prediabetes neznámým pojmem. Dnes se jím zabývá řada studií. Je prediabetes již nemoc, jak mu zabránit či jak předejít…
Principy selfmonitoringu glykémie
Četnost měření a rozložení měření v průběhu dne se liší u jednotlivých pacientů a i v doporučeních pro léčbu diabetu je uveden individuální přístup.…
O diabetu ve světě po socioekonomické stránce
Čína, Indie, diabetes. Co mají tato slova společného? Kdyby se všichni diabetici na světě stali obyvateli jednoho státu, tvořili by se svými 415…
Překonávání problémů v inzulinové léčbě
„Jak povzbudit pacienta, aby setrval na inzulinové terapii, je zásadní otázkou, kterou se musíme zabývat,“ zdůrazňuje prof. Melanie Daviesová,…