
Medicína
Na obzoru jsou nové léky proti migréně
Experimentální přípravek proti migréně – erenumab – dosáhl primárního cíle studie fáze II hodnotící účinnost a bezpečnost preventivní léčby chronické…
Studie FLAME posouvá koncept duální bronchodilatace
V časopisu New England Journal of Medicine byly publikovány závěry studie FLAME. Jde o první studii, která prokázala superioritu duální…
Centrální onemocnění štítné žlázy
Ačkoli jsou centrální onemocnění štítné žlázy poměrně vzácná, je tuto možnost nutné brát v diagnostickém algoritmu v potaz. Jejich odlišení však…
Májové hepatologické dny ve znamení hepatitidy C a karcinomu jater
Jaké jsou zkušenosti s léčbou bezinterferonovým režimem? O ty se s českými lékaři podělil profesor Peter Buggisch (IFI, Institut für…
Syndrom suchého oka po nových antidepresivech
Ukazuje se, že za syndrom suchého oka může vznikat nejen v důsledku dlouhodobého a pravidelného hledění do obrazovky PC nebo notebooku, ale na průběh…
Budíček pro psychiatry
Kouření se stalo pro psychiatry novým módním tématem. Když zadáme do jakékoli databáze lékařských publikací termíny „psychiatric“ a „smoking“ za…
Je bezlepková dieta zdraví prospěšná?
Hubne se po bezlepkové dietě? Nebo se po ní naopak tloustne? Je lepek toxická látka? Nemá se dávat malým dětem, aby v dospělosti netrpěly celiakií?…
Rehabilitace pacientů s roztroušenou sklerózou
"Chybí systematičnost a lepší organizace rehabilitační péče – v multidisciplinární péči spolu odborníci týmu nekomunikují. Navíc je specializovaných…
Úroveň ATB profylaxe je u dětí nevyrovnaná, chybí guidelines
Aplikace antibiotické profylaxe v dětské chirurgii se v USA výrazně liší jak v rámci jednotlivých dětských nemocnic, tak i v rámci jednotlivých…
V USA zesílili varování před nežádoucími účinky opioidů
Americký regulační úřad pro potraviny a léky (FDA) aktualizuje varování v příbalových letácích opioidů s okamžitým uvolňováním jako je např. Vicodin.…
WHO: Příliš horké nápoje mohou způsobovat rakovinu jícnu
Příliš horké nápoje mohou způsobovat rakovinu jícnu. Vyplývá to z průzkumu agentury Světové zdravotnické organizace (WHO), která dnes informovala, že…
Máte-li správného partnera, ochrání vás to před alkoholismem
U sezdaných lidí je nižší pravděpodobnost než u svobodných, že u nich dojde k poruchám spojeným se zneužíváním alkoholu. To platí ale pouze v případě…
Aspirin je v případě iktu důležitější, než jsem si mysleli, přiznávají lékaři
Krátkodobý benefit léčby aspirinem po tranzitorní ischemické atace (TIA) a menší ischemické cévní mozkové příhodě byl dosud podceňován, upozornil na…
Studie dětí s mozkovou komocí: Čím dříve s aktivitou, tím lépe
Děti a adolescenti s komocí mozku, kteří se vrátí k fyzické aktivitě už během 1 týdne, méně často trpí přetrvávajícím postkomočním syndromem než děti…
Restrikce cukru brání nežádoucím účinkům hormonální léčby u ca prostaty
Nízkosacharidová dieta nezabrání vzniku inzulinové rezistence u mužů s karcinomem prostaty léčených androgenní deprivací, ale brání významným…
Levnější biosimilar Herceptinu by mohl být v Evropě již příští rok
Farmaceutické společnosti Mylan a Biocon oznámily, že výsledky z fáze III studie prezentované na výroční konferenci American Society of Clinical…
Novinky v kardiostimulaci
Na letošním výročním sjezdu České kardiologické společnosti v Brně byly prezentovány některé nové technologie. Řada prezentací se týkala tzv.…
Za prevencí IM na křídlech Pegasových
„Studie PEGASUS společně se studií PLATO potvrzují význam dlouhodobé duální antiagregační léčby u pacientů po IM, kteří jsou nepochybně ve vysokém…
Vědci zkoušejí vypěstovat lidské orgány v embryích prasat
Nedostatek lidských orgánů k transplantacím se rozhodli vyřešit američtí vědci tím, že je vypěstují v tělech prasat. Tým z Kalifornské univerzity…
Opomíjený význam netradičních antihypertenziv
Antihypertenziva, a to spironolakton, eplerenon a amilorid, jsou předmětem kombinační léčby, v rámci níž dokáží snížit krevní tlak efektivněji než…
Výsledky trombektomie bez trombolýzy jsou srovnatelné s kombinovanou léčbou
Direktní mechanická trombektomie prováděná v kardiocentrech může dosahovat srovnatelných výsledků s neuroradiologickými centry, tj. neurologické…
O očkování bez příkras
V únoru 2016 byl založen Odborný spolek pro očkování, z. s. (OSPO), který si vytkl za cíl zvýšit důvěru v očkování u široké veřejnosti, neboť tato…
Náhrada extáze je nečekaně toxická
S velmi překvapivým objevem přišli vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Zkoumali populární drogu MDAI (známou též jako mindy nebo…
Zásadní role fibrinogenu v léčbě ŽOK
„To, že fibrinogen má při řešení život ohrožujícího krvácení superiorní postavení, lze doložit daty z naší Gynekologicko‑porodnické kliniky," uvedl…
Buněčná terapie úspěšná při srdečním selhání
„Výsledky nasvědčují, že se jedná o atraktivní možnost léčby pro pacienty se srdečním selháním třídy III a IV NYHA,“ řekl Timothy Henry, kardiolog…
Hormonální terapie u žen chrání před aterosklerózou
Hormonální substituční terapie zpomaluje rozvoj aterosklerózy u žen po menopauze, zjistila randomizovaná studie zveřejněná v New England Journal of…
Kvalitní sexuální život mohou už i u nás zajistit penilní implantáty
V zahraničí, resp. v západní Evropě jsou penilní implantáty již několik let běžnou součástí léčby poruchy erekce. Od letošního roku mohou zájemci…
Pacient s diabetem očima klinického psychologa
Diabetes 2. typu provázejí zvýšené požadavky na modifikaci životního stylu, spolupráci pacienta s lékařem a dobrou compliance. Nejen o komunikaci…
Léčba bolesti se musí stát prioritou
Sociálně ekonomické dopady bolesti projednalo symposium Societal Impact of Pain, které se konalo 23. až 24. května v Bruselu, bohužel bez české…
V USA se objevila bakterie odolná vůči nejsilnějším antibiotikům
Američtí lékaři vůbec poprvé narazili na bakterii, která je odolná i proti nejsilnější antibiotické léčbě. Pacientku se sice podařilo vyléčit,…
ReMuS zveřejňuje další data
Nadační fond Impuls financuje sběr dat do registru pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří jsou léčeni biologickou léčbou. Registr však má vyšší…
Co se jí v Čechách
Mimo jiné i výživovým poradcům se věnovalo setkání MEDialogy, k něhož přinášíme kompletní tiskovou zprávu. Z bakalářské práce absolventky oboru…
Vědci objevili metodu k prodloužení životnosti kloubních náhrad
Umělé klouby by mohly vydržet déle než nyní, kdy jejich průměrná životnost v Evropě mírně přesahuje deset let. Měl by k tomu přispět objev vědců z…
Při optimální péči by se v EU dalo předejít třetině úmrtí
Při použití nejnovějších medicínských znalostí a moderních technologií by se v zemích Evropské unie dalo předejít třetině úmrtí. V Česku by podle…
Radioterapie a chemoterapie seminomu
Seminom varlat je poměrně vzácný typ nádoru a chybějí u něj randomizované studie hodnotící různé způsoby léčby. Velká studie pacientů se seminomem…
Onkologie se po spirále vrací k imunoterapii – a na vyšší léčebné kvalitě
Hlavní cesta, jak ovlivnit osud onkologických pacientů, podle všeho spočívá v imunoterapii. Melanom jako jednoznačně imunodependentní nádor…
Onko‑otázky, které přežily čtyřicet let
Myšlenek a nápadů bylo před 40 lety v onkologii hojně. Jak jsme tedy pokročili v odpovědích na některé otázky položené a zaznamenané před 40 lety?…
Pediatři by měli myslet i na roztroušenou sklerózu
"Na roztroušenou sklerózu často pediatři ani rodiče nepomyslí. Pediatři někdy obtížím přiřadí jinou diagnózu, jako vývojové vady, nebo je zamění za…
Diferenciální diagnostika dyspeptických obtíží diabetiků
Skupinou, která je na dyspeptické potíže obzvláště náchylná, jsou diabetici. Po dvaceti letech trvání choroby se vyskytují až u šedesáti procent z…
Zcela nový krok v kontinuu péče o diabetika
To, že půjde spojit do jednoho aplikačního systému bazální inzulinový analog a agonistu GLP‑1, se ještě nedávno zdálo nedostižným cílem. Česká…