
Medicína
Vědci objevili metodu k prodloužení životnosti kloubních náhrad
Umělé klouby by mohly vydržet déle než nyní, kdy jejich průměrná životnost v Evropě mírně přesahuje deset let. Měl by k tomu přispět objev vědců z…
Při optimální péči by se v EU dalo předejít třetině úmrtí
Při použití nejnovějších medicínských znalostí a moderních technologií by se v zemích Evropské unie dalo předejít třetině úmrtí. V Česku by podle…
Radioterapie a chemoterapie seminomu
Seminom varlat je poměrně vzácný typ nádoru a chybějí u něj randomizované studie hodnotící různé způsoby léčby. Velká studie pacientů se seminomem…
Onkologie se po spirále vrací k imunoterapii – a na vyšší léčebné kvalitě
Hlavní cesta, jak ovlivnit osud onkologických pacientů, podle všeho spočívá v imunoterapii. Melanom jako jednoznačně imunodependentní nádor…
Onko‑otázky, které přežily čtyřicet let
Myšlenek a nápadů bylo před 40 lety v onkologii hojně. Jak jsme tedy pokročili v odpovědích na některé otázky položené a zaznamenané před 40 lety?…
Pediatři by měli myslet i na roztroušenou sklerózu
"Na roztroušenou sklerózu často pediatři ani rodiče nepomyslí. Pediatři někdy obtížím přiřadí jinou diagnózu, jako vývojové vady, nebo je zamění za…
Diferenciální diagnostika dyspeptických obtíží diabetiků
Skupinou, která je na dyspeptické potíže obzvláště náchylná, jsou diabetici. Po dvaceti letech trvání choroby se vyskytují až u šedesáti procent z…
Zcela nový krok v kontinuu péče o diabetika
To, že půjde spojit do jednoho aplikačního systému bazální inzulinový analog a agonistu GLP‑1, se ještě nedávno zdálo nedostižným cílem. Česká…
Čím dříve má pacient s CHOPN astma, tím lepší má prognózu
Pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), kteří současně trpí astmatem, vykazují mnohem větší riziko hospitalizace a úmrtí, onemocněli…
ČFS chce posílení role farmaceutů ve zdravotnických týmech
Farmaceuti vyzvali úřady k posílení role lékárníků a klinických farmaceutů ve zdravotnických týmech, ke změnám ve financování lékárenské péče nebo…
První transplantace dělohy v USA se nezdařila. Lékaři již vědí proč
První transplantace uteru ve Spojených státech byla neúspěšná, orgán musel být pro závažné a život ohrožující komplikace chirurgicky odstraněn.…
V USA provedli unikátní transplantaci penisu
Pacient (64 let), jemuž byla provedena parciální penektomie pro genitální karcinom, se stal prvním Američanem, jemuž byl penis transplantován. Orgán…
IKEM poprvé transplantoval dělohu
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl první transplantaci dělohy v Česku. ČR je tak třetí zemí na světě, jež po Švédsku a USA…
Steatóza jater vede k ateroskleróze
Kardiovaskulární onemocnění je primární příčinou úmrtí pacientů s nealkoholickou steatózou jater. Při léčbě nealkoholické steatózy jater je proto…
Jak časté jsou sezónní deprese?
To, že sezónní změny mají velký vliv na výskyt depresí, je všeobecně přijímáno jako fakt. Analýzy ale ukázaly, že výskyt depresí je ve skutečnosti…
Kde by byla diabetologie bez metforminu?
Metformin by měl být nasazen jako lék první volby kdykoli, kdy není kontraindikován. Nad tím, jak by současná diabetologie vypadala bez metforminu,…
V USA vydali nová doporučení pro medikaci antipsychotik u pacientů s demencí
Lékaři by měli postupovat uvážlivě v léčbě agitace nebo psychózy antipsychotickými přípravky u pacientů s demencí. Tak zní změna u nových guidelines…
Jak obnovit narušenou důvěru veřejnosti v očkování aneb Paradoxy dnešního světa
Na jedné straně miliony onemocnění a úmrtí na preventabilní onemocnění v řadě zemí světa způsobené nedostupností – nemožností očkování, na druhé…
Motivační rozhovory, jež měly omezit dětskou obezitu, selhaly
Anticipační guidelines pro prevenci obezity dětí byla neúspěšná, výskyt obezity se opět v uplynulém desetiletí zvýšil, uvedl odborný časopis New…
Rakovina prsu se vrátí až 30 pct.pacientek, mohou žít kvalitně
Až 30 procentům pacientek se i při včasném odhalení rakoviny prsu zhoubná nemoc vrátí, obvykle nečekaně, i po více než 15 letech. Rozšíří se do…
Deprese v pozdějším věku mohou být příznakem nastupující demence
Deprese prohlubující se s rostoucím věkem mohou být příznakem nastupující demence, soudí vědci. Podle studie, kterou dnes zveřejnil odborný časopis…
Paleodieta ženám prospívá více než nízkotučná dieta
Obézní ženy po menopauze, které si zvolily paleolitický typ diety, vykázaly zlepšení biomarkerů pro inzulínovou rezistenci ve srovnání se ženami,…
I vyšší normální hodnoty BMI zkracují život, zjistila studie
Nejen obézní adolescenti nebo s nadváhou, ale dokonce i ti, kteří v dospívání měli vyšší normální hodnoty BMI, mají zvýšené riziko úmrtí na…
V USA doporučují aspirin k prevenci ca tlustého střeva
Nezávislá organizace U.S. Preventive Services Task Force, jež je panelem respektovaných expertů v preventivní a evidence-based medicíně, doporučila…
Dlouhodobá léčba glatiramer acetátem. Kasuistiky dvou nemocných s roztroušenou sklerózou
Kolik let může fungovat imunomodulační léčba přípravkem první generace? Odpověď nám pomohla najít MUDr. Olga Zapletalová, která zpracovala pro…
To, co se děje kolem myelomu, je úžasné
„Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti umějí nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. U…
Le Monde: Ironii rozumíme jen tím správným uchem
Vědci provedli na několika desítkách mladých lidí s dobrým sluchem pokus, jehož výsledky publikoval časopis Laterality. Test se uskutečnil pomocí…
Pohyby očí mohou být markerem autismu
Různé charakteristické vzorce pohybů očí malých dětí při sledování krátkého videa byly spojeny s výskytem poruch autistického spektra, zjistila…
Lékař: Odpůrci očkování přispívají k růstu rizika šíření nemocí
Odpůrců očkování dětí je v Česku podle vědeckého sekretáře vakcinologické společnosti profesora Romana Chlíbka mezi rodiči do pěti procent a…
Imunoterapie překonává některé limity cílené léčby
O nástupu nových imunoterapeutických postupů do léčby solidních nádorů hovořil prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky FN…
CHOPN aneb předčasné stárnutí plic
Profesor Vítězslav Kolek (LF UP a FN Olomouc, předseda ČPFS ČLS JEP) hovořil nejen o stárnutí plicní tkáně, ale i o stárnutí samotném, a to jak z…
V USA aktualizovali doporučení pro aspirin
Nezávislá organizace U.S. Preventive Services Task Force, jež je panelem respektovaných expertů v preventivní a evidence-based medicíně, doporučila…
Lék první volby na bolest při osteoartróze zklamal
Diklofenak i etorikoxib byly podle metaanalýzy publikované v odborném časopise Lancet spojeny s největší úlevou bolesti u pacientů s kolenní nebo…
FDA varuje před KV riziky u dvou léků pro diabetiky
Americký regulační úřad (FDA) vydal nové varování o zvýšeném riziku srdečního selhání u pacientů užívajících antidiabetika saxagliptin (Onglyza,…
WHO u příležitosti Světového dne zdraví 2016 zveřejňuje Světovou zprávu o cukrovce
Letošní Světový den zdraví je zaměřen na boj proti diabetu - onemocnění, které podle předpovědí WHO bude v roce 2030 sedmou nejčastější příčinou…
Na Bulovce při operaci mezoteliomu použili hypertermickou laváž
Maligní tumor na pleuře vyléčili chirurgové v Nemocnici Na Bulovce jako první v Česku ojedinělou metodou, kdy po odstranění nádoru a celé jedné plíce…
Z kongresu EAHP aneb O nových výzvách nemocničních lékárníků
Kongres Evropské asociace nemocničních lékárníků (EAHP), který se konal ve Vídni, měl na programu partnerství v týmu zdravotnických odborníků a také…
Bude v ČR zaveden povinný screening dárců krve metodami NAT?
Kontaminované krevní transfuze jsou celosvětově stále příčinou řady nových infekcí a nákaz příjemců. Značná část zemí světa v posledních 15 letech k…
Corriere della Sera: Jak se mozek brání strachu z terorismu
Teror nás nedonutí zavírat se doma, protože jsme vybaveni jakýmsi psychobiologickým softwarem, který hrál klíčovou roli v naší evoluci, píše italský…
Dvě snídaně zdravější než žádná
Studenti středních škol, kteří ráno snídali dvakrát - jednou doma a jednou po příchodu do školy – vykazovali signifikantně vyšší pravděpodobnost, že…
MaRSu se letos zúčastnil rekordní počet měst a lidí
Celkem 268 445 korun vybrali organizátoři cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se letos konal už popáté. Zacvičit si a podpořit…
O účinnosti léčby rozhoduje také adherence. Pacient má z velké části svou léčbu v rukou. Platí to i pro RS
Klinické studie demonstrují vysokou účinnost léčivého přípravku zpravidla u vybrané a často vysoce motivované populace pacientů. V praxi se někdy…
Lze se Alzheimerovou chorobou nakazit? Vědci hledají důkaz
Kontroverzní studie naznačila, že Alzheimerova choroba by mohla být přenosná z jedné osoby na druhou. Vědci se nyní snaží tuto hypotézu prokázat.…
Zubaři vydali ke světovému dni doporučení v péči o dětský chrup
Zubní kaz je infekční onemocnění, rodiče by proto neměli olizovat lžičky či dudlíky potomka, aby nepřenesli do jeho úst kazotvorné bakterie. Uvádí to…
Le Monde: Nové studie ukazují možné cesty v léčbě deprese
Souvislost mezi záněty a depresemi byla zřejmě znovu potvrzena. Kolem 50 procent pacientů trpících vzácnou nemocí mastocytózou trpí zároveň…
V USA poprvé transplantovali dělohu neplodné pacientce
Chirurgové na klinice v Clevelandu na Floridě jako první ve Spojených státech transplantovali dělohu neplodné pacientce. Během příštích několika…
L´Express: Břicho v centru pozornosti vědců i celebrit
Průkopníkem nové vědy nazvané neurogastroenterologie je profesor Michael Gershon z Columbijské univerzity v New Yorku. Nervový systém trávicího…
IKEM transplantoval játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány
Pražský Institut klinické a experimentální medicíny si připisuje světové prvenství. Vůbec poprvé zde pacientka, která má velmi vzácnou anomálii -…
Studie: Úspěšná operace šedého zákalu prodlužuje život
Lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, mají až o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že se dožijí vysokého věku. Vyplývá to ze studie…
První pacient v ČR dostal náhradu menisku, která se vhojí
První český pacient dostal místo poškozeného menisku v koleni umělohmotnou náhradu z polykarbonátu, která se časem vhojí do těla a zamezí dalšímu…
V ČR přibývá případů smrtelné idiopatické plicní fibrózy
V Česku přibývá zachycených případů smrtelné a nevyléčitelné idiopatické plicní fibrózy. Ročně je odhaleno u zhruba stovky pacientů, u řady v…
Některou ze vzácných nemocí trpí na světě na 350 milionů lidí
Na 350 milionů lidí ve světě, z toho asi 30 milionů v Evropě, trpí některou ze vzácných nemocí. Dosud jich vědci popsali asi sedm tisíc. Na většinu z…
Farmakovigilance léčivých přípravků v léčbě RS
Pokroky v léčbě roztroušené sklerózy (RS) učinily v posledních několika málo letech ohromný skok. Daří se nacházet terapeutické možnosti i pro ty…
Vědci z 1. LF zjistili, že při biologické léčbě nádorů ledvin lze podávání léků dočasně přerušit
Vědecký tým České kooperativní skupiny pro metastatický renální karcinom, jehož součástí je i řada klinických výzkumníků z 1. lékařské fakulty UK v…
Čínské děti tloustnou kvůli antibiotikům v jídle
Stopy veterinárních antibiotik se objevily u 80 procent čínských školáků. Výzkum prováděný u dětí ve věku od osmi do 11 let byl zveřejněn v časopise…
V ČR se objevily první případy viru Zika, MZ: Informace o postupu dostali všichni zdravotníci
Základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty všechna zdravotnická…
S tuberkulózou se předloni v Česku léčilo 514 lidí
Převažuje TBC plic - nemoc zasahuje dvakrát častěji muže než ženy, hlášena jsou také čtyři onemocnění u dětí do čtyř let věku. V roce 2014 zemřelo v…
V Brně porodila žena v kómatu zdravého chlapce
V brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři přivedli na svět chlapečka císařským řezem v půli ledna. Porod pacientky v kómatu je…
Corriere della Sera: Cukr zvyšuje riziko karcinomu prsu
Cukr zvyšuje nebezpečí vzniku karcinomu prsu a metastáz, především jde o fruktózu. Výzkum amerických vědců osvětluje mechanismus, který vyvolává …
Slovenští vědci oznámili nový způsob výroby látky proti chřipce
Slovenští vědci přišli na způsob, který zjednoduší a zrychlí výrobu látky na přípravu léků proti chřipce. Na výsledek výzkumu chemiků z…
Onkoložka: Alternativní medicína klasickou léčbu nenahradí
Zdravotní pojišťovny platí kontrolní onkologická vyšetření i pacientům, kteří odmítnou léčbu a rozhodnou se léčit maligní nádor alternativně -…
Doc. MUDr. Zdeněk Wünsch devadesátiletý
V lednu 2016 se v plné duševní svěžesti dožil 90 let doc. MUDr. Zdeněk Wünsch, CSc., zakladatel české biomedicínské informatiky. Jako lékař se…
Testuje se 836 nových onkologických léků a vakcín
Proti onkologickým onemocněním se testuje 836 nových léků a vakcín, nejvíc na karcinom plic, 123, a na různé typy leukémie 106. Proti karcinomu prsu,…
Vědci získali patent na sloučeniny zlata účinné proti nádorům
Podle odborníků jsou nově patentované látky účinnější než dnes klinicky používané protizánětlivé léčivo s obsahem zlata, tedy Auranofin. Navíc…