
Medicína
Začíná nová epocha diabetologie?
Mezinárodní kongres ACROSS T2D (The Academy for Cardiovascular Risk, Outcomes and Safety Studies in Type 2 Diabetes), který se konal 23.–24. března…
Metformin ani ve 21. století rozhodně neztrácí na významu
Metformin je vysoce prověřený přípravek, který drží nezastupitelnou pozici v armamentáriu farmakoterapie diabetu 2. typu (DM2) stěží uvěřitelných…
Fixní kombinace nových léčiv zlepšují léčbu hypertenze
S velkým zájmem odborné veřejnosti se setkalo letošní XV. sympozium Arteriální hypertenze, které se konalo 5. dubna v Praze a bylo věnováno památce…
Mezi nová antikoagulancia vstupuje další silný hráč
Nová antikoagulancia se v běžné praxi etablovala mimořádně rychle a úspěšně. Nyní je tato léková skupina obohacena o další přípravek – edoxaban. Co…
Technologie v diabetologii. Telemonitoring v diabetologii
Lidské vynálezy mění svět lidí, někdy pozvolna, nepozorovaně, někdy velmi rychle a zlomově. Náš seriál popisuje pozvolný a akcelerující průnik…
Katetrizační ablace: dabigatran bezpečnější než warfarin
Důležitá nová data ze studie RE‑CIRCUIT ukazují na lepší bezpečnostní profil dabigatran etexilátu (Pradaxa) ve srovnání s warfarinem u pacientů s…
Oční lékaři a internisté by měli při léčbě glaukomu spolupracovat
Do programu IX. bilaterárního česko‑slovenského oftalmologického sympozia bylo zařazeno i odborné sympozium farmaceutické společnosti Novartis s…
Studie FOURIER – další posun, když statiny nestačí
Zvýšená koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) je nezávislým rizikovým faktorem kardiovaskulární morbidity a mortality, na který se zaměřují četné…
Technologie v diabetologii. Hypertenze u nemocných s diabetes mellitus a možnosti její detekce
Zvýšený krevní tlak nad hodnoty 140/90 mm Hg patří mezi významné kardiovaskulární rizikové faktory. Hypertenze je přítomna u 40 procent dospělé…
Budoucnost endoskopických technik v gastroenterologii
Letošní XXI. hradecké gastroenterologické a hepatologické dny byly zaměřeny nejen na moderní diagnostické a terapeutické metody a jejich přínos v…
Tofacitinib získal registraci v EU pro léčbu revmatoidní artritidy
Tofacitinib citrát (Xeljanz) je inhibitor Janus kinázy (JAK), který blokuje intracelulární signální dráhu prozánětlivých cytokinů. Je součástí…
Rizikové faktory tělesných a duševních komplikací po transplantaci jater
Australští konziliární psychiatři Mahdod Eftekar a Paul Pun (nemocniční pracoviště ve Woolloongabba, Queensland) se zabývali psychickými rizikovými…
Změny klimatu zřejmě přispívají k vyšší prevalenci diabetu
Rostoucí počet případů diabetu 2. typu zřejmě souvisí s oteplováním klimatu. Studie publikovaná v BMJ Open Diabetes & Research srovnávala průměrné…
Biologicky naivní pacienti s PsA setrvávají na léčbě déle
Pacienti s psoriatickou artritidou, kteří dosud nebyli léčeni biologiky (tzv. naivní pacienti) setrvávají na léčbě inhibitory tumor nekrotizujícího…
Antidepresiva a riziko úmrtnosti u demence
Třináctičlenný mezinárodní tým odborníků ze Švédska (Stockholm, Huddinge, Jönköping), Norska (Stavanger), České republiky (Brno) a Velké Británie …
Alectinib získal oprávnění pro terapii plicního karcinomu
Nový perorální léčivý přípravek alectinib (Alecensa, Roche) nabízí možnost systémové léčby pacientů s ALK‑pozitivním nemalobuněčným plicním…
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno
Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem neboli glaukomem v České republice rok od roku stoupá. Podle nejnovějších údajů ÚZIS bylo v…
Umíte správně rozpoznat získaný von Willebrandův syndrom?
Mezi závažné poruchy hemostázy, jež ohrožují život pacientů a na které se v klinické praxi a při diferenciální diagnostice myslí jen minimálně, patří…
EFIC: Mýty a fakta o bolestech kloubů
Nejnovější výzkum popírá některé populární teze o bolestech kloubů. „Tyto mylné představy přitom často stojí v cestě účinným terapiím,“ upozornili…
FOURIER potvrdil, že u LDL platí čím níže, tím lépe
Možná nejočekávanější studie letošního roku (a to nejen v kardiologii) nese název FOURIER. Přináší odpověď na otázku, do jaké míry inhibice PCSK9…
Pozice oxidu arsenitého v léčbě akutní promyelocytární leukemie
Akutní promyelocytární leukemie (APL) byla až do 80. let minulého století neléčitelným onemocněním, které vedlo k úmrtí v řádu týdnů. Objev vlivu…
Progredující charakter chronického žilního onemocnění ukazuje na nutnost léčby od počátečních stadií
Na XXXV. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, která se konala loni v listopadu v Karlových Varech, měli účastníci možnost…
Specializovaná aplikace pomáhá v léčbě a monitoringu ran
Problémem, který trápí lékaře nejen v Česku, ale i všude ve světě, je, jak při léčbě ran zvolit ten správný léčebný postup, a to nejen z úhlu pohledu…
Náhlá úmrtí hrozí častěji mladým vrcholovým sportovcům
Na onemocnění srdce a cév ročně umírá v Česku 45 procent nemocných. Navíc v roce 2015 se po mnoha letech počet úmrtí na KVO oproti předchozím rokům…