
Medicína
Studie: Délka života se bude dál zvyšovat, překročí 90 let
Průměrný předpokládaný věk dožití bude ve světě v příštím desetiletí dál narůstat a v některých zemích by už do roku 2030 mohl překročit hranici 90…
Duševní poruchy v mateřství podle tělesné hmotnosti před těhotenstvím a po něm
Osmičlenný tým dánských odborníků specializovaných na gynekologii a porodnictví, veřejné zdraví (epidemiologii, klinickou farmakologii) a preventivní…
Mediteránní dieta zpomaluje stárnutí mozku
Preference středomořské diety může mít protektivní účinek při atrofii mozku u starších osob, míní Jennifer Rose V. Molanová z University of…
Obnovuje se tradice virologických konferencí přerušená po revoluci
Více než 130 odborníků se představí na Česko-Slovenské virologické konferenci, která dnes končí v Českých Budějovicích. Účastníci konference z…
Děti s nízkou koncentrací vitamínu D častěji onemocní roztroušenou sklerózou
Studie zveřejněná v odborném časopise Neurology objevila, že u dětí narozených s nízkou koncentrací vitamínu D je signifikantně vyšší pravděpodobnost…
Muži častěji kouří a více trpí nadváhou, dříve umírají
Muži všech věkových kategorií daleko častěji kouří a více trpí nadváhou. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Také…
Vyšší zeměpisná šířka je spojena se dřívějším nástupem RS
V zemích mírného klimatického pásma se první příznaky roztroušené sklerózy (RS) objevují o téměř dva roky dříve než v populacích zemí subtropického…
Nová antivirotika a selhání jater
Americký Institute for Safe Medicine Practices přezkoumal dvanáctiměsíční data FDA a identifikoval stovky případů akutního selhání jater u pacientů…
Kam směřuje onkologie v roce 2017?
Praha po roce opět přivítala účastníky mezinárodního onkologického kolokvia PragueONCO 2017. Tradičního lednového setkání se zúčastnili odborníci…
Specifické antidotum – další krok v antikoagulační léčbě
O specifickém antidotu se hovoří stále častěji, neboť se stává třetím mezníkem v antikoagulační léčbě. Své příspěvky o něm na sympoziu přednesli…
Farmakoekonomický pohled na osteoartrózu
Zatímco v oblasti revmatoidní artritidy existují data o nákladové efektivitě moderní farmakoterapie, u léčby osteoartrózy příliš tuzemských dat k…
Hybridní kooperující komplexy kyseliny hyaluronové
Dr. Michel Abate, PhD, z Lékařské fakulty University G. d’Annunzio, Chieti‑Pescara (Itálie), specialista v oboru rehabilitačního lékařství představil…
Financování zdravotnictví: Evropská dobrá praxe a česká zkušenost
Čeští i zahraniční experti se na semináři s účastí zástupců Evropské komise i Ministerstva zdravotnictví ČR shodli, že zavedení spoluúčasti samo o…
Jak využít potenciál nových léků na mnohočetný myelom
U mnohočetného myelomu inovace ve farmakoterapii znamená výrazný posun, který nemocným může prodloužit život v řádu let a u určité skupiny je reálným…
Homeopatika tišící bolest dásní zřejmě zavinila otravu stovek dětí
Více než 400 dětí, které užívaly homeopatické tablety na tišení bolesti při prořezávání zubů, jevilo ve Spojených státech příznaky otravy a deset z…
Epidemie chřipky pokračuje na celém území ČR
„Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu na celém území ČR i nadále přetrvává plošná chřipková epidemie. Dominujícím původcem zůstává…