Přeskočit na obsah

Marže lékáren a distributorů zůstává společná. Zástupce lékáren s tím souhlasil

Jenže zástupce lékáren v dohodovacím řízení Marek Hampel posléze souhlasil s tím, že se přirážka rozdělovat nebude.

Podle lékárnické komory je v praxi dnes už běžné, že distributor, který určitý lék dodává jako jediný, vyčerpá prakticky celou obchodní přirážku, a lékárna tak pracuje takříkajíc zadarmo. Mnohdy se tak chovají výrobci při přímé distribuci. Určení stropu obchodní přirážky pro distributora je podle komory jediným nástrojem, jak tomu zamezit.

Česká lékárnická komora se proto proti cenovému předpisu ohradila. „ČLnK je z některých ustanovení aktuálně publikovaného cenového předpisu velmi zklamána. Zastropování obchodní přirážky distributora bylo přitom dohodnuto mezi lékárenským segmentem a zdravotními pojišťovnami v letošním dohodovacím řízení. Všemi stranami podepsaný protokol z jednání, navíc za účasti představitele ministerstva zdravotnictví, hovoří jednoznačně o zastropování ve výši odpovídající současné ustálené praxi,“ uvedl prezident komory Lubomír Chudoba. „Na základě šetření mezi různými typy lékáren ČLnK zaslala již před několika měsíci ministrovi informaci o současné hodnotě distribuční marže. Ze strany ministerstva ale nepřišel žádný protinávrh a rovnou bylo slíbené ustanovení v cenovém předpise vynecháno.“

 

Čtěte také

 

Do obecné formulace dohodnuté v dohodovacím řízení se nepodařilo najít konkrétní obsah. „Koordinátorem lékárenského segmentu je Grémium majitelů lékáren, jehož zástupce na zastropování obchodní přirážky netrval, protože nebyla nalezena shoda na její výši. Na zastropování netrvaly ani zdravotní pojišťovny,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. „V oblasti zastropování obchodní přirážky dohoda neobsahovala jasný výstup a na konkrétní sazbě nebyla shoda, proto obě strany potvrdily, že na realizaci netrvají. Ministerstvo tak zcela naplnilo definované výstupy dohodovacího řízení mezi lékárníky a zdravotními pojišťovnami,“ dodala Štěpanyová.

To Marek Hampel, předseda Grémia majitelů lékáren, potvrdil. „V říjnu jsem informoval ministerstvo zdravotnictví o svém stanovisku, že pokud nechtějí akceptovat ustálenou obchodní praxi, nemá cenu obchodní přirážku rozdělovat,“ řekl MT Hampel. Dodal, že rozdělení obchodní přirážky ani nebyla priorita.

Hampel požadoval strop mezi dvěma a třemi procentními body přirážky pro distribuci, zbytek pro lékárny. Zástupci ministerstva neoficiálně mluvili o stropu pro distributory ve výši třetiny společné přirážky. Česká lékárnická komora navrhovala pro distributory desetinu z každého pásma (například v prvním pásmu činí společná obchodní přirážka 37 procent ceny výrobce, podle návrhu lékárnické komory by mohl distributor uplatnit obchodní přirážku 3,7 procenta, lékárna zbytek do 37 procent).

„Rozdělení přirážky není připravené, není žádná dopadová studie,“ uvádí Hampel. Podle něj sice dnes v některých případech při monopolní distribuci uplatňuje distributor výjimečně téměř celou obchodní přirážku, v ostatních případech ale funguje konkurence a ta tlačí distributory někam ke zmiňovaným dvěma nebo třem procentním bodům z obchodní přirážky. Pokud by se ale stanovilo, že si z obchodní přirážky může distributor ukrojit až třetinu, vedlo by to podle Hampela k tomu, že by konkurence přestala fungovat a distributoři by se této maximální výše drželi v podstatě plošně. „Každý by to využil,“ míní Hampel. „Pan ministr neřekl, z čeho se pak bude lékárenství financovat,“ řekl.

Ministerstvo zdravotnictví svolá k problematice lékárenství v průběhu ledna pracovní skupinu, na které se bude mimo jiné řešit i otázka odměňování. Hampel věří, že by rok 2019 mohl být pro lékárny důležitý. „Chceme v tomto roce jednat o tom, jak zrušit monopolní distribuci, která trápí celý obor. Lékárenství čeká na své zásadní změny,“ uvedl Hampel. Konkrétně chce využít to, že má být otevřený zákon o veřejném zdravotním pojištění k debatě o financování lékárenské péče.

Dále čtěte

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené