Přeskočit na obsah

Od ledna hrozí za bojkotování elektronických receptů tvrdé sankce

„Už nyní během kontrol zdravotnických zařízení zjišťujeme, zda má lékař vyřízeny přístupové údaje do Centrálního úložiště elektronických receptů. V případě, že jimi disponovat nebude a bude po Novém roce prokazatelně vystavovat pacientům recepty, je to již první signál, že daný lékař porušuje zákon,“ uvedla mluvčí SÚKL Barbora Peterová.

Listinný recept bez elektronického kódu bude možné použít jen ve vyjmenovaných výjimečných případech. Jinak lékaři hrozí pokuta až do výše dvou milionů korun. Kolik je dosud lékařů, kteří vykonávají své povolání, a přitom vůbec nemají přístup do systému elektronické preskripce, lze jen odhadovat.

Podle dat Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra předepsali lékaři v říjnu 83,8 procenta všech receptů elektronicky. V lednu to bylo 61,6 procenta. „Žádné katastrofické předpovědi o hrozícím kolapsu elektronického předepisování receptů se nenaplnily. Drobné potíže, které zavedení elektronizace provázely, se vcelku rychle vyřešily,“ uvedla ředitelka zdravotnického odboru ZPMV Ivana Cimalová.

Ke 13. prosinci bylo v systému eReceptu aktivních 16 666 zdravotnických zařízení podle IČO a 41 054 jednotlivých lékařů. Za listopad bylo předepsáno 5,7 milionu elektronických receptů.

Čtěte také

„Obáváme se, že několik málo stovek lékařů praxi ukončí, ačkoli by ji mohli ještě dva tři roky provozovat. V Belgii, když zaváděli povinně elektronické recepty, dali výjimku lékařům od 62 let,“ řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Dokonce ani lékový záznam, který byl ministerstvem uváděn jako výhoda elektronického receptu, nebude. Ukazuje to nesmyslnost této nátlakové akce ministerstva,“ uvedl Kubek. Jako skupinu lékařů, kteří raději skončí, než aby se připojili k eReceptu, jmenoval starší vesnické praktické lékaře.

„Netušíme, jaké množství lékařů nebude schopno od ledna 2019 předepisovat elektronický recept. Podle dominantního dodavatele počítačových systémů pro praktické lékaře asi pětina jejich uživatelů ještě neposlala žádný elektronický recept. Netušíme, jestli čekají na poslední chvíli, nebo jestli se děje něco závažnějšího,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. „Je tu skupina lékařů, kteří jsou v důchodu, a je možné, že to ukončí jejich činnost, odhaduji jejich počet mezi praktiky na desítky. Snažili jsme se domluvit výjimku na dobu určitou pro starší lékaře, kteří chtějí v příštích letech předat ordinaci nástupci, ale na tyto návrhy nebyla pozitivní reakce,“ dodal. Krajské úřady, kterým by lékaři měli předem hlásit ukončení činnosti, podle jeho informací žádný zvýšený počet takových oznámení nehlásí.

S blížící se hrozbou sankcí se v praxi objevil problém v situaci, kdy přichází ambulantní lékař sloužit pohotovost do jiného zdravotnického zařízení. Tam se dlouho zůstávalo u papírových receptů a až v poslední době se řeší zapojení ambulantních lékařů do systému. Nemocnice obvykle podle Šonky chce po lékaři, aby pracovníkovi IT předal svůj kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis. Pak se otevírá vážná otázka zabezpečení tohoto certifikátu a možného zneužití nejen v systému eReceptu, ale kdekoli, kde je možné využít elektronický podpis. „Lékaři nemají dobrý pocit z toho, že ztrácejí kontrolu nad svým certifikátem,“ uvedl Šonka. Pokud se více rozšíří plánovaná pohotovostní služba na nemocničních urgentních příjmech, mohl by se tento problém týkat stovek praktických lékařů, dodal.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už dříve řekl, že podle něj nikdy nebude maximální, dvoumilionová sankce udělena. Zároveň přislíbil snížení této hranice v zákoně na 300 000 korun, což ale zatím parlament neschválil. „Na tom, jestli je sankce dva miliony, nebo tři sta tisíc, nesejde. Obojí je pro samostatného lékaře likvidační. Je to jako si vybrat, jestli je lepší být oběšen, nebo zastřelen,“ uvedl Kubek.


Dále čtěte

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené