Přeskočit na obsah

Praha chce postavit novou nemocnici

Nová nemocnice by podle Hřiba měla stát na pozemcích u konečné stanice metra Letňany. Uvedl to v deníku E15.

„Náš záměr je tam vystavět novou moderní severní nemocnici, která by Pražanům přinesla zdravotnictví na úrovni. Na rozdíl od toho stávajícího systému pavilonových nemocnic, který neodpovídá stávajícím potřebám,“ řekl.

Jak ale uvedl deník, premiér Babiš má o využití daných pozemků jinou představu. Chce zde vybudovat administrativní čtvrť, kam by se přestěhovalo několik ministerstev.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by vybudování nové nemocnice v Praze mělo smysl jen v případě, že by se zrušila některá ze současných nemocnic. „Podle mého názoru není na místě navyšovat stávající kapacity v Praze, ale měli bychom spíše vést debatu o tom, jestli nenahradit některý ze stávajících nemocničních areálů novým monoblokem, jak navrhl pan primátor Hřib,“ řekl Vojtěch pro E15.

Ústav zdravotnických informací a statistiky nedávno provedl analýzu pražského zdravotnictví, ze které vyplynulo, že Praha má dostatek akutních lůžek, chybí jí ale lůžka následné péče a problém mohou být i kapacity praktických lékařů.

Praha sice neprovozuje žádnou vlastní nemocnici (podobně jako Olomoucký kraj), vlastní ale většinu nemovitostí v areálu Nemocnice Na Bulovce, přímo řízené ministerstvem zdravotnictví. Ty jsou také předmětem debat o směně nemovitostí, které v Praze patří magistrátu, a státu.

Novou nemocnici plánuje stavět současné vedení Zlínského kraje. Nahradila by stávající areál Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně. Zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) plánuje, že by mohla vyrůst na zelené louce za šest let a stát má 6,1 miliardy korun.

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené