
Všechny články
Češi se bojí reformy zdravotnictví méně než politici, naznačil průzkum
Podle většiny respondentů průzkumu „Zdravotnictví očima české veřejnosti“ se navzdory prudkému nárůstu nákladů za posledních pět let kvalita…
Nové léky překonávají mechanismy, které brání trvalé redukci hmotnosti
Základem léčby obezity stále jsou režimová opatření – ta sama o sobě ale k trvalé redukci hmotnosti stačí jen výjimečně. Šanci na úspěch nyní…
Fórum: Co se podařilo v českém zdravotnictví v roce 2024
Konec roku je tradičně příležitostí k bilancování, proto jsme se lékařů a sester, zdravotních pojišťoven, nemocnic, farmaceutických firem i expertů…
Nová pravidla cenové regulace zdravotnických prostředků: Co přinese rok 2025?
Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost novela zákona o cenách, která přináší úpravy v oblasti cenové regulace zdravotnických prostředků. Ačkoli novela…
Regionální onkologická centra potřebují rozšíření terapeutických možností
Vytvoření sítě komplexních onkologických center (KOC) bylo svého času vizionářským počinem. Při stoupající prevalenci onkologických pacientů ale není…
Evropská komise oznámila plán EU pro kardiovaskulární zdraví
Dne 3. prosince 2024 ministři zdravotnictví EU-27 jednomyslně přijali závěry Rady o zlepšení kardiovaskulárního zdraví v EU, což znamená silný…
NUDZ nabízí kurs pro rodiče dětí s úzkostí
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) připravil kurs pro rodiče dětí s úzkostmi. Účast nabízí zdarma ve 14 městech České republiky v rámci testovací…
Vláda schválila Národní kardiovaskulární plán
Vláda na svém zasedání ve středu 11. prosince schválila důležitý dokument, Národní kardiovaskulární plán. Ten definuje potřebné změny v oblasti…
Přehnané uklízení ničí plíce stejně jako kouření
Dalším rizikovým faktorem pro rozvoj plicních onemocnění může být vedle kouření i dlouhodobá expozice čisticím přípravkům, zejména ve formě sprejů.…
Štěrba: Dynamicky se rozvíjející nádory nemůžeme léčit podle rigidních protokolů
Prof. MUDr. Jaroslavu Štěrbovi, Ph.D., přednostovi Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno a vedoucímu jedné z výzkumných skupin Národního ústavu…
Ženy v bílých pláštích čelí dvojí péči a rostoucí zátěži
Dvojí péče, tedy kombinace pracovních povinností a neformální péče o rodinu, představuje pro zdravotní sestry stále větší zátěž. S ohledem na…
Novou genovou terapii zabraňující úplné ztrátě zraku aplikovali lékaři VFN
Centrum klinické oční genetiky při Oční klinice 1. LF UK a VFN v Praze se jako jediné v republice specializuje na dědičné choroby oka včetně…
Hrad chce aktivně řešit problém s dostupností praktiků
Prezident Petr Pavel uspořádal kulatý stůl na téma dostupnosti péče praktických lékařů a praktických dětských lékařů v regionech. Na začátku ledna…
Ministerstvo čelí kritice za rozdělení dotací pro pediatry
Rezidenční místa dostaly letos zčásti místo PLDD nemocnice. Chystá se změna, která bude preferovat primární péči, zvláště pak v lokalitách s nejhorší…
Jak lékaři vnímají resilienci
Součástí Brněnských onkologických dnů jsou již tradičně i psychologické bloky. Letos se jeden z nich zaměřil na problematiku resilience v obtížné…
Němeček: Syndrom vyhoření u onkologů je reálný problém, musíme o něm mluvit
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s doc. MUDr. Radimem Němečkem, Ph.D., z Masarykova onkologického ústavu hovořili o psychické zátěži,…
Jak je bezpečná léčba roztroušené sklerózy v souvislosti s graviditou?
V rámci výročního kongresu European Committee for Research and treatment of multiple sclerosis (ECTRIMS 2024), který se konal uprostřed září v dánské…
Tůmová: Nové Cesty pacientů urychlují přístup k onkologické léčbě
Projekt Cesta pacienta zaznamenává rychlý rozvoj a zahrnuje stále více onkologických diagnóz. Bc. Michaela Tůmová, členka výboru Hlasu onkologických…
Možnosti akutní terapie migrenózní cefaley
Migréna patří mezi nejčastější neurologická onemocnění. Základní přístup k akutním záchvatům zůstával dlouhou dobu neměnný, nicméně v posledních…
Evropská směrnice ohrozí klíčové léky, varují farmaceutické firmy
Nová evropská směrnice o čištění městských odpadních vod v současném znění ohrožuje budoucí dostupnost nezbytných léků včetně antibiotik,…
Fischerová: Ultrazvuk zkracuje cestu k léčbě gynekologických nádorů
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s prof. MUDr. Danielou Fischerovou, Ph.D., z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF…
Nanejvýš dvě období po sobě. ČLK chce střídání ve funkci prezidenta
Prezident České lékařské komory Milan Kubek bude moci být už jen jednou zvolen do čela této organizace. Sjezd ČLK vrátil pro funkci prezidenta a…
Dobře léčení revmatologičtí pacienti chodí do práce
V Česku je zhruba polovina potřebného množství revmatologů. Navíc jsou v republice nerovnoměrně rozmístěni. To jsou některé problémy, které v Česku…
Špičkovou péči o pacienty s poruchou vědomí se učí v Izraeli
V Semilech se snaží přenést do Česka tu nejlepší praxi v rehabilitaci pro pacienty s poruchami vědomí. Pomáhat by mohli pacientům se somnolencí i v…
Vzkaz ze sjezdu lékárníků: podpořme dostupnost lékáren
Počet lékáren na malých městech, které budou mít nárok na podporu od pojišťoven, má klesnout. Lékárnická komora varuje, že některým z nich hrozí…
Záchranáři vysoudili stamiliony. V nemocnicích zřejmě ostrouhají
Záchranáři si vybojovali v soudních sporech doplatky covidových odměn, které jim zaměstnavatelé nezapočítali do průměrného výdělku. Díky podpoře…
ČLK spouští kampaň na podporu ambulantních specialistů
Sjezd České lékařské komory jako její nejvyšší orgán odsouhlasil vyhlášení dlouhodobé kampaně na záchranu ambulantní specializované péče v…
Pravidla nasmlouvání hrazených služeb ve vazbě na Osvědčení odbornosti ve stomatologii
V České republice je pro stomatology zásadní mít platné Osvědčení o celoživotním vzdělávání. Tato poradna vysvětluje, jak toto osvědčení ovlivňuje…
Statistiky karcinomu prostaty jsou alarmující. Screening zachraňuje životy
Česká republika jako první v Evropě zavedla na začátku roku 2024 plně hrazený screening karcinomu prostaty reagující na alarmující nárůst incidence…
Paliativní péče musí reagovat i na měnící se koncept pečování
Letošní 15. celostátní konference paliativní medicíny se konala 4. a 5. října v Olomouci. Na to, co nového přinesla do dynamicky se rozvíjející…
Regionální nemocnice a jejich role v komplexní onkologické infrastruktuře
Jedním ze zřetelných trendů z letošního 48. ročníku Brněnských onkologických dnů bylo zdůraznění významu přechodu od sítě komplexních onkologických…
Fórum: Očkování v lékárnách?
V Česku se dlouhodobě nedaří zvýšit proočkovanost dospělých podle odborných doporučení. Očkování proti chřipce v ČR mívá v sezóně méně než 25 procent…
EMA zkoumá psychiatrická rizika finasteridu a dutasteridu
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) na žádost francouzské lékové agentury zahájila počátkem října přezkum léčiv obsahujících finasterid a…
MBA ve zdravotnictví: Staňte se lídrem moderního zdravotnického zařízení
V době dramatických změn ve zdravotnictví, rostoucích nákladů a zvyšujících se nároků na kvalitu péče je efektivní management klíčem k úspěchu…
Pokorná: Bez respektu ke kompetencím sester se kvalita péče nezlepší
Nedostatečné uznání kompetencí a nejasné role v ošetřovatelských týmech podkopávají kvalitu českého zdravotnictví, varuje prof. PhDr. Andrea Pokorná,…
Infekce SARS-CoV-2 zvyšuje riziko vzniku diabetu i u dětí
I když bylo známo, že u dospělých se po prodělání onemocnění covid-19 zvýšil počet diagnóz nově vzniklého diabetu 2. typu, nebylo dosud jasné, jak je…
Pozvánka na 19. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2024 – Strategie zdravotních pojišťoven, nemocnic a ambulancí“
Ve dnech 26. 11. 2024 a 27. 11. 2024 se v Praze uskuteční již 19. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2024 – Strategie zdravotních…
Limit na doplatky nově
Pacienti, kteří překročí limit na doplatky na léky, nebudou muset od příštího roku sahat v lékárně tak hluboko do peněženky.
Lischke: Centralizace vázne, ale inovace zlepšují léčbu rakoviny plic
Jedním z hlavních témat 48. ročníku Brněnských onkologických dní byla nedostatečná centralizace péče o pacienty s rakovinou plic. Přestože…
DNA polymeráza α-primáza – možný molekulární cíl léčby BRCA mutovaných karcinomů
K významnému objevu dospěli vědci v Laboratoři integrity genomu Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v…
Čeští pacienti se vzdělávají v prestižním evropském programu EUPATI
Čeští pacienti jsou již několik let respektovanými partnery pro lékaře a další odborníky ve zdravotnictví. Tuzemské pacientské organizace mají navíc…
Fórum: Jak by měly být organizovány pohotovostní služby pro děti?
Vláda posílá do parlamentu návrh novely zákona o zdravotních službách, který přesouvá povinnost zajištění pohotovostních služeb z krajů na zdravotní…
Včasný záchyt osteoporózy. Pozitivní byl každý pátý vyšetřený
Větší zapojení praktických lékařů a gynekologů do prevence, diagnostiky a léčby osteoporózy přináší ovoce. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) 16…
Vzdělání pro manažery ve zdravotnictví
Oblast zdravotnictví je doménou především lékařů, zdravotních sester, sanitářů a dalšího personálu starajícího se zdravotní stav pacientů. Málokdo by…
Nově objevené regenerační buňky mohou změnit hojení ran i onkologickou léčbu
Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a centra BIOCEV, součásti Národního ústavu pro výzkum…
Farmaprůmysl nově mezi strategickými odvětvími. Česko míří k soběstačnosti
Vláda zařadila farmaceutický průmysl mezi strategická odvětví. Cílem je posílení soběstačnosti Česka a Evropské unie ve výrobě léčiv a léčivých látek…
Zaměstnavatelé: Změňme zdravotnictví, takto to dál nejde
Hospodářská komora kritizuje, že politici nepřicházejí s potřebnými změnami ve zdravotnictví. Novou pojistku, kvůli které dnes nemůže ministr…
Více světla do rozdělování úhrad. Už od příště
Součástí debaty o stanovení výše úhrad za zdravotní služby se mají nově stát informace o reálném vývoji nákladů nemocnic, o využití lůžkového fondu…
Ať ambulancím doplatí pojišťovny z rezerv, radí Válek
Ministerstvo zdravotnictví protestujícím ambulancím vzkazuje: Letošní úhradová vyhláška je sice přísná, ale dívejme se na růst úhrad v delším…
EASD 2024: Kombinace semaglutidu a MRA může zlepšit CKD
Subanalýza studie FLOW, prezentovaná na letošním kongresu EASD v Madridu, ukázala, že přínos léčby semaglutidem pro snížení rizika onemocnění ledvin,…
Ministerstvo už zdravotníkům víc nenabídne. Protesty možná v roce 2025
Ani třetí ministerský návrh zákona o odměňování zdravotníků nebyl přijat s povděkem. Ba naopak, předložením posledního pokusu ministra zdravotnictví…
Ambulantní specialisté se přidali k protestu praktických lékařů
„Není možné již třetím rokem ignorovat inflaci a řadit ambulantní specialisty na druhou kolej.“ Sdružení ambulantních specialistů volá lékaře do…
Fórum: Zdravotnická dokumentace plně elektronicky?
Právní rámec pro základní infrastrukturu elektronizace zdravotnictví s definicí role a odpovědnosti subjektů v systému elektronického zdravotnictví…
Jednodenní péče by měla být dlouhodobá a personalizovaná
Na soukromé Ave Clinic pracují jako dva kolegové. MUDr. Jakub Avenarius (JA), vedoucí lékař kliniky, má za sebou praxi na Klinice úrazové chirurgie…
Odpovědnost osoby lékaře pracujícího ve vlastním s.r.o.
Lékaři pojištění u PVZP nemusí mít obavy. PVZP jim pokrývá veškerá rizika.
Artroskopie urychluje hojení. Řeší i těžko léčitelné stavy
Více než polovina ortopedických výkonů je dnes prováděna miniinvazivně artroskopicky. Velký pokrok zaznamenaly artroskopické zákroky v oblasti…
Prevence: Významnou roli mohou hrát i zaměstnavatelé
Women4Health je nový projekt založený Hospodářskou komorou ČR (HK ČR) pro podporu žen a jejich zdraví. Upozorňuje především na významnou roli žen v…
Zdravotnictví 2025: Jaký byl rok 2024 a co roky následující?
Již devátý ročník tradiční zdravotnicko-legislativní konference Zdravotnictví 2025 přinesl obsáhlé diskuse o současném i budoucím stavu zdravotnictví…
Familiární hypercholesterolémii Češi stále příliš neřeší
Se zvýšeným cholesterolem se může potýkat až 70 procent české populace. I když velkou část případů hypercholesterolémie má na svědomí hlavně nezdravá…
Úhrady velkým nemocnicím mohou i klesnout
Více péče hrazené všem stejně – už 25 procent. Větší tlak na centralizaci, podpora plynulé spolupráce s následnou péčí, podpora jednodenní…
Mladí onkologičtí pacienti se často potýkají s finanční toxicitou
Výsledky nové studie prezentované na sympoziu Americké společnosti klinické onkologie (ASCO) 2024, které se konalo 27. až 28. září 2024 v San…
Fórum: Jak zachovat potenciál e‑cigaret pro harm reduction?
Základní premisa prevence nemocí spojených s kouřením tabáku je jasná: nikdo by v ideálním případě neměl užívat žádné tabákové či nikotinové výrobky.…
Korektnost ve vězeňské zdravotní péči může jít proti zdravotníkům
Praktických lékařů je nedostatek i ve Vězeňské službě ČR (VS ČR). Pomoci by měla nová příspěvková organizace vzniklá 1. 1. 2024 pod záštitou…
Český výzkum ligandů IL 6Rα dospěl až k podání patentové přihlášky
Interleukin 6 (IL‑6) je multifunkční cytokin, který řídí imunitní odpověď a jehož role byla popsána zejména při vzniku autoimunitních onemocnění. Již…
Lékaři odmítli i druhý návrh zákona o odměňování
Ministerstvo zdravotnictví a zástupci protestujících nemocničních lékařů dál hledají kompromis v otázce platových tabulek pro lékaře a zdravotníky…
Také kardiologie v Olomouckém kraji potřebuje posílit v odlehlých oblastech
Blahobytné Hanačky, odlehlé Jesenicko, největší počet lázeňských míst. To jsou některá specifika kardiologické péče v Olomouckém kraji. Celkově může…
Devět nejlepších autorů aplikovaného výzkumu ve zdravotnictví AZV ČR
Devět vědkyní a vědců získalo mimořádnou cenu u příležitosti 10. výročí založení AZV ČR. Vybraní byli ti, kteří za celou dobu existence agentury…
Volá Londýn. Co hýbe kardiologií
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) je globálně nejvýznamnější akcí zaměřenou na kardiovaskulární medicínu. Výzkumné týmy z…
Seifert: Někteří lékaři nemají screening za prioritu
Informace o tom, že dosahuje v pokrytí pacientů screeningem chabých výsledků, lékaře přiměje ke zlepšení, věří docent Bohumil Seifert, vědecký…
Future Health Index 2024: Pomůže AI řešit kritické mezery ve zdravotní péči?
Vedoucí pracovníci ve zdravotnictví se obracejí k automatizaci pracovních postupů, virtuální péči a inovacím využívajícím umělou inteligenci (AI),…
Využití PET/CT: Někde vyšetří dvacet lidí denně, jinde sotva šest
Méně než osm vyšetření na PET/CT za den? S tím se musí něco udělat, plánuje ministerstvo zdravotnictví a chystá ekonomické motivace.
Informujte své pacienty o možnosti očkování proti chřipce
Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou je vakcína, Česko se ale…