
Všechny články
Regulační asymetrie v péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou
I když zatím neexistuje lék, který by Alzheimerovu nemoc vyléčil, blíží se příchod několika nových molekul, které průběh onemocnění alespoň zpomalují…
Agregovaná platba v ambulanci zubního lékaře
Agregovaná platba se v zubním lékařství uplatňuje od roku 2022 jako jedna z forem úhrady ambulantní péče. Je poskytována smluvním praktickým zubním…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Stabilita lékového trhu je pro lékařskou praxi mimořádně důležitá
Vážené kolegyně, vážení kolegové, z pohledu každodenní lékařské praxe je mimořádně důležitá stabilita lékového trhu. Nejde přitom pouze o otázku…
Co vám nabídne Medicína po promoci 2/2025
Nové číslo Medicíny po promoci otevírá rozhovor s prof. MUDr. Vladimírem Paličkou, CSc., dr. h. c., s nímž jsme hovořili nejen o populačním…
Lp(a) jako skryté riziko: data z programu „Nebuď pod tlakem“
Lipoprotein (a) představuje významný rizikový faktor pro rozvoj aterosklerotických kardiovaskulárních onemocnění a aortální stenózy. Je geneticky…
Primární péče k nepoznání – mění se technologie i pacienti
Primární péče zažívá prudký rozvoj. Zájem mediků na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy o tento obor narostl.
ESC se rozhodla čelit hrozící kardioonkologické epidemii
Počet pacientů s onkologickým onemocněním a s nežádoucími kardiovaskulárními účinky onkologické léčby narůstá. Konference, která se uskuteční 20. a…
Fórum: Má praktický smysl vytvářet národní plány pro rozvoj jednotlivých oborů?
Česko má ve zdravotnictví řadu národních plánů, jako Národní kardiovaskulární plán ČR 2025–2035, Národní onkologický plán ČR 2030, Národní plán…
Nízká tolerance fyzické zátěže a LAVI/a předpovídají návrat fibrilace síní
Pacienti s nízkou tolerancí fyzické zátěže mají významně vyšší riziko recidivy fibrilace síní po katetrizační ablaci plicních žil. Retrospektivní…
Sto let české ortopedie. Obor s tradicí, odbornou silou i jasnou vizí
Na XXVIII. národním kongresu České společnosti ortopedie a traumatologie (ČSOT), který se konal u příležitosti 100. výročí založení odborné…
Mucha: Umělá inteligence se mění rychleji, než ji stačíme schvalovat
Umělá inteligence může lékařům významně pomoci, zejména v oblasti rutinní administrativy. „Stále ale platí, že odpovědnost nese lékař – umělá…
Častý mýtus: Psychiatrie je málo medicína
V loňském roce, na Světový den duševního zdraví 10. října, byla zahájena iniciativa „100 ročně“ upozorňující na to, že v Česku každý rok atestuje…
Fórum: Má ještě velká vizita smysl?
Velká vizita určuje strategii a taktiku léčebně‑preventivní a ošetřovatelské péče, je rovněž nástrojem vzdělávání. Je prováděna jednou týdně, cílem…
Lékárníci zachytí týdně stovky záměn a duplicit
Nejčastější chybou, kterou odhalí lékárník na receptu, je větší množství předepsaných léků než na tříměsíční léčbu. Lékaři také zapomínají uvést…
Kampaň Buď cool a nehul poběží celý červen
Už 37 let je z iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) 31. květen Světovým dnem bez tabáku. Letos při této příležitosti v České republice…
Průlomová data otevírají novou kapitolu v péči o onemocnění jater
Letošní kongres Evropské asociace pro studium jater (EASL), který se konal v Amsterdamu od 7. do 10. 5. 2025, představil významné pokroky: od…
NERV navrhne dvousložkové pojistné
Bez zásadních změn není financování českého zdravotnictví udržitelné. Na samém konci volebního období přichází ekonomický poradní sbor vlády s…
Účast v klinických studiích je výhra pro pacienta i lékaře
Čím větší znalosti o nich lidé mají, tím spíše vnímají klinické studie pozitivně. Srozumitelné informace tak mohou odbourat zbytečné obavy.
Od běžného k vzácnému – diagnostická roadshow v Plzni
Druhý odborný seminář z cyklu roadshow „Od běžného k vzácnému“, pořádaný společností MEDICAL TRIBUNE CZ, proběhl na konci dubna na půdě Kardiologické…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Věřím, že se podpora studií povede. Má to smysl
Vážené kolegyně, vážení kolegové, je nesporné, že klinický výzkum nových léků a vakcín patří mezi zásadní součásti moderního zdravotnictví. Díky…
Ze screeningu karcinomu plic mohou výrazně profitovat i nemocní s plicní fibrózou
V České republice se od ledna 2022 úspěšně rozjel pilotní projekt časného záchytu karcinomu plic. Jeho ověřovací fáze se blíží ke konci, v dohledné…
Hülleová: Bez podpory rezidentů a investic se dětská primární péče neobejde
Rezidenční místa pro dětské praktiky zůstávají podfinancovaná a přicházejí o ně i regiony, kde lékař dlouhodobě chybí, říká MUDr. Ilona Hülleová,…
Výbor CHMP doporučuje schválení přípravku Duvyzat k léčbě Duchenneovy svalové dystrofie
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA) přijal kladné stanovisko doporučující udělení podmínečné registrace pro…
Paliativní praktici zlepšují dostupnost péče v regionech
Stárnutí populace i rostoucí počet lidí, kteří nechtějí dožít v nemocnici, zvyšuje poptávku po praktických lékařích se znalostmi obecné paliativní…
AACR 2025: z laboratoře k lůžku pacienta a zpět
V Chicagu proběhlo 25.–30. dubna výroční zasedání Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR). Téma letošního setkání „Unifying Cancer Science and…
Pilotní projekt na péči a podporu pozůstalým má přinést systémovou změnu
V České republice byl zahájen pilotní projekt, který detailně analyzuje poskytování specializované pozůstalostní péče. V rámci projektu se budou…
Intervenční radiologie na Bulovce – nová úroveň miniinvazivní léčby
Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) otevřela nové Oddělení intervenční radiologie, jehož klíčovou součástí pro miniinvazivní léčebné výkony je špičkový…
Od běžného k vzácnému – diagnostická roadshow po republice
V polovině března proběhl první odborný seminář z cyklu Roadshow „Od běžného k vzácnému“, pořádaný společností MEDICAL TRIBUNE CZ ve spolupráci s II.…
Obhajujte předpisy o označování alkoholu, vyzývá EASL
Irsko, které patřilo k leaderům v boji proti kouření, by mělo stát v čele, i pokud jde o opatření ohledně alkoholu. Evropská asociace pro studium…
Prohlubující se krizi v NUDZ začalo řešit ministerstvo
Na napjatou atmosféru v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) upozornila skupina 130 zaměstnanců ústavu ministra zdravotnictví již v listopadu 2024…
Fórum: Vadilo by vám, kdyby si vás pacient nahrával?
Pacient má právo za účelem ochrany svých práv nahrávat komunikaci s lékařem i bez svolení či jakéhokoli upozornění. Podle občanského zákoníku není…
Býma: Musíme navýšit počet míst, jinak zájemce o obor ztratíme
Budoucnost praktického lékařství závisí podle doc. MUDr. Svatopluka Býmy, předsedy Společnosti všeobecného lékařství, na stabilní generační obměně a…
Další data potvrzují zlom u plicní arteriální hypertenze
Sotatercept (WINREVAIR) snížil relativní riziko úmrtí ze všech příčin, transplantace plic a hospitalizace pro plicní arteriální hypertenzi (PAH) o 76…
Specifika dovolené lékařů: Jak plánovat dovolenou ve zdravotnictví
Lékařská povolání patří mezi ta, která vyžadují provoz i během svátků, víkendů a letních prázdnin. Zajištění péče je nezbytné i v době, kdy jsou…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Prevence je jedním ze zásadních pilířů dlouhodobé udržitelnosti péče
Vážené kolegyně, vážení kolegové, zátěž na zdravotní systém v důsledku stárnutí populace a rostoucího počtu chronicky nemocných každoročně narůstá.…
Pilotní program screeningu AAA. Kdo se do něho může zapojit?
V roce 2025 byl zahájen pilotní program screeningu aneurysmatu abdominální aorty (AAA), který je určen mužům ve věku 65–67 let. VZP v této Poradně…
Začíná studie s psychedeliky pro onkologické pacienty
Řada lidí s onkologickým onemocněním se potýká s úzkostmi a depresí. U mnohých z nich přitom běžná léčba těchto obtíží nezabírá. Odborníci z…
Cyril Höschl: Muž, který propojoval světy
Ve věku 75 let nás po těžké nemoci opustil prof. Cyril Höschl – výjimečná osobnost české i evropské psychiatrie, člověk hluboké vzdělanosti, noblesy,…
Národní geriatrický plán: Maximální soběstačnost a prodloužení života ve zdraví
Národní plán rozvoje geriatrie do roku 2035, který začátkem dubna schválila vláda ČR, odpovídá na aktuální demografický vývoj a nárůst počtu seniorů,…
Screening zraku u malých dětí se rychle rozšiřuje
Národní program screeningu závažných očních vad u dětí ve věku 0–3 roky vstoupil do rutinní praxe a postupně se rozšiřuje mezi praktické lékaře pro…
Fórum: Je geriatrie pro mladé lékaře perspektivní obor?
V ČR má geriatrie jako řešení problematik spojených se zvláštnostmi chorob ve stáří významnou tradici. Jako samostatný obor medicíny s vlastní…
Udržitelné zdravotnictví. Nová platforma spojuje pacienty, lékaře i firmy
Pacientské organizace, zaměstnavatelé, mladí lékaři i odborné think-tanky spojili síly v nové Platformě pro udržitelné zdravotnictví. Cílem je…
Hypomagnezémie jako nejčastější nediagnostikovaná iontová nerovnováha v klinické praxi a jak ji řešit
Hořčík je druhým nejčastějším intracelulárním a čtvrtým nejčastějším extracelulárním kationtem v lidském těle a plní řadu důležitých funkcí.1 Také je…
Kardiologie bude těžit ze společných evropských dat
Projekt EU kombinující evropská kardiologická data v různých formátech a jazycích za účelem vytvoření snadno použitelného souboru kardiologických…
Primární péče se digitalizuje, data běží v reálném čase
Digitalizace zdravotnictví se v oblasti primární péče dostává do rutinní fáze. Očkování je evidováno v reálném čase, systém zahrnuje i desítky…
Když kila tlačí na tlak
V rámci 19. kongresu primární péče, který se konal 28. a 29. března v Praze, zazněla přednáška MUDr. Jaromíra Ožany z Diabetologické,…
Šonka: Do deseti let potřebujeme tisíc nových praktiků
„Dvouletý interval prevence je podle mě v Evropě unikátní, ale pokud chceme zvládnout stárnutí populace a příval chronických onemocnění, musíme…
VIDEO Šubrt: Chceme, aby SONO u screeningu aneurysma abdominální aorty mohli vykazovat i praktici
MUDr. Petr Šubrt, člen předsednictva Sdružení praktických lékařů, je jedním z autorů screeningového programu pro aneurysma abdominální aorty, který v…
Nový institut se zaměří na duševní zdraví a závislosti
Harm Reduction Akademie (HRA) se transformovala na Institut pro studium duševního zdraví a závislostí (ISDZZ). Tento vývoj reflektuje rostoucí význam…
Praktici pro dospělé mládnou, dětských dál ubývá
Zhruba polovina praktických lékařů pro děti a dorost je ve věku nad 60 let, přitom jen 18 procent mladých pediatrů po atestaci nastupuje výlučně do…
Problémoví pacienti s TBC – zdroj nákazy, dluhů, někdy i agrese
Na tuberkulózo v roce 2023 zemřelo 1,25 milionu lidí, infikovány byly téměř 2 miliardy. Léky máme přes 50 let, přesto jsme ji nedokázali vymýtit.…
O podporu pro týmové praxe se hlásí přes 150 ordinací
Týmové praxe v praxi: O zařazení se mohou ordinace praktiků pro dospělé i děti hlásit v průběhu celého roku. Pokud se týmu nepodaří dostatečně…
Pacient jako partner: Revoluční přístup ve výuce budoucích lékařů
Empatie, respekt a schopnost naslouchat nejsou ve zdravotnictví jen „hezké pojmy“. Dokládá to nový předmět „Pacient jako partner“ na 3. lékařské…
Praktici diskutují změny v prevenci i digitalizaci
Při oficiálním zahájení 19. kongresu primární péče v pražských Vysočanech ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval změnu vyhlášky o…
Jako lidé i jako vědci brzy zapomínáme. Infekce budou stále větší hrozbou
Česká epidemioložka Nikola Sklenovská pracuje v oblasti krizových a humanitárních situací přes sedm let. S Lékaři bez hranic byla na třech misích, v…
i&i Prague a ÚHKT: inovativní technologie přípravy vzorků pro analytické laboratoře
Ústav hematologie a krevní transfuze a český biotechnologický inkubátor i&i Prague oznámily spolupráci na komercializaci inovativní technologie pro…
Neurologové varují před dramatickým nárůstem počtu pacientů
Odborníci varují před dramatickým vzestupem neurologických a neurodegenerativních onemocnění. Jen ta nejzávažnější, mezi něž patří Alzheimerova (AN)…
Motivační program VZP PLUS pro smluvní partnery VZP v roce 2025
Účast v Motivačním program VZP PLUS zaměřeného na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, zlepšení její kvality a organizace nabízí VZP svým smluvním…
Monoterapie iptakopanem u paroxysmální noční hemoglobinurie
Současným standardem péče u paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH) je blokace komplementu na úrovni C5 složky pomocí ravulizumabu nebo ekulizumabu.…
Připlácení? Výběrová řízení? Výbor probral úpravy Válkových novel
Výborem Poslanecké sněmovny pro zdravotnictví prošly významné vládní návrhy novel zákonů o zdravotním pojištění a o elektronizaci. Obě už čeká ve…
Koordinátor péče: zlepšení kvality života, zmírnění sociální izolace
První rok pilotního programu Koordinátora péče přinesl významné pozitivní výsledky pro rodiny s dětmi, které čelí závažnému nebo život ohrožujícímu…
Výzkum poodhalil tajemství rychlé invaze glioblastomu
Mezinárodní časopis Brain Pathology publikoval koncem loňského roku práci autorů z Laboratoře biologie nádorové buňky Ústavu biochemie a…
Jak vypadá práce koordinátorek programu mechanických srdečních podpor?
Nemocných se srdečním selháním neustále přibývá. U mnoha z nich je nezbytná implantace levostranné mechanické srdeční podpory (LVAD). U takových…
Co vám nabídne Medicína po promoci 1/2025
V roce 2025 slaví Medicína po promoci 25. výročí svého vzniku. Za uplynulé čtvrtstoletí udělala medicína obrovský skok vpřed, a proto jsme uspořádali…
Celosvětový nárůst vážných poruch srdečního rytmu vyžaduje pozornost
Den pulsu, který každoročně připadá na 1. březen, slouží mimo jiné i jako upozornění na to, že každý třetí člověk je v průběhu života ohrožen…
Fórum: Jak podmínky v ČR přejí ženám ve vědě?
Postavení žen v české vědě je podle monitorovací zprávy Národního kontaktního centra – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR nejhorší z celé EU.…
AI pomůže odhalit souvislost mezi KVO a mírnou kognitivní poruchou
Vlajkový projekt Evropské unie DORIAN GRAY, který má pomocí průkopnické AI a technologie avatarů odhalit souvislosti mezi kardiovaskulárním…
40 let transplantace ledvin ve FN Olomouc
Transplantační centrum Fakultní nemocnice Olomouc oslavilo čtyřicáté výročí své existence a má novou vedoucí lékařku.
AGEING-CZ. Projekt hledá odpověď na nezvratné stárnutí české populace
Demografická data jsou stejně tak jasná, jako neúprosná. Stárnutí populace nevyhnutelně dopadne na naše veřejné systémy. Nadcházející desetiletí…
Jak zhubnout a váhu si udržet
Nadváhou nebo obezitou trpí již přes 60 procent české populace. Ačkoli se lidé snaží zhubnout, podle odborníků se jen 10–20 procentům z nich podaří…
Další kraj zkouší online pohotovost
Kraje se snaží pomocí online pohotovosti ulevit lékařské pohotovostní službě, pro kterou je stále těžší sehnat lékaře.
Co je potřeba, aby interna vzkvétala?
Vnitřní lékařství je páteřním oborem medicíny. Kapacity interních oddělení a interních ambulancí začínají být vyčerpány, k čemuž přispívá rychlé…
Matky dvojčat čelí po porodu vyššímu riziku srdečních onemocnění
Podle výzkumu publikovaného 3. února 2025 v European Heart Journal je riziko přijetí do nemocnice se srdečním onemocněním do jednoho roku po porodu…
Proces hojení ran umožňuje pochopit fungování nádorového ekosystému a roli IL-6 v něm
Poznatky o tom, že poměry panující v hojící se ráně se v mnoha aspektech podobají dějům probíhajícím v nádorovém mikroprostředí, publikoval loni v…
Americký zdravotní systém na přelomu epoch
Dlouho se o zdravotním systému Spojených států příliš nehovořilo. Realita je však vzdálena představám o „americkém snu“. Vody rozvířil tragický…
Vstupujeme do nové éry léčby kongenitální TTP
Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava je prvním pracovištěm v České republice, které začalo léčit pacienty s kongenitální trombotickou…
Hospitalizace související s infekcí zvyšuje riziko srdečního selhání
Studie financovaná National Institutes of Health zjistila, že dospělí, kteří byli hospitalizováni pro závažnou infekci, měli po letech více než…
Všímavé molekuly – věda dekóduje zdravotní přínosy meditace
Vědci studují dopad meditace na zdraví a biochemické mechanismy, které jsou základem tohoto spojení mysli a těla. Výzkumní pracovníci financovaní EU…
Sociální služby dál drtí nedostatek kvalitních lidí. Chybějí tisíce pracovníků
Personální krize v sociálních službách se dále prohlubuje. Podle posledního šetření Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) chybí již…
Mobilní screening karcinomu prostaty u vysoce rizikové populace
Nová studie ze Spojeného království zjistila, že mobilní klinika pro screening karcinomu prostaty s názvem „Man Van“ pomohla odstranit některé…
Na obzoru je lék proti Alzheimerově chorobě i digitální aplikace, která jí pomáhá předcházet
Český vědec a neurolog MUDr. Martin Tolar, PhD, má na dosah významné vítězství v boji s Alzheimerovou chorobou – se svou firmou Alzheon je na prahu…
Přínos guidelines ESC pro hypertenzi? Zdůrazňují primární prevenci
Evropská kardiologická společnost (ESC) vydala odvážná doporučení pro léčbu hypertenze, která pracují s tzv. elevovaným krevním tlakem. Co to znamená…
Doporučení ESC pro hypertenzi? Mají hezké piktogramy, hodnotí Cífková
Dvoje evropské guidelines pro tutéž chorobu? „Krajně nešťastné,“ míní přední kardioložka prof. MUDr. Renata Cífková, CSc. Nový dokument ESC…
Znalost koncentrace lipoproteinu (a) může zachránit život
Lipoprotein (a) je jedním z nejsilnějších ukazatelů kardiovaskulárního rizika: zhruba pětina populace má hodnoty výrazně nad 125 nmol/l. U mladých…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Čeká nás velmi zajímavý rok
Vážené kolegyně, vážení kolegové, čeká nás velmi zajímavý rok! Ještě než se rozeběhnou předvolební kampaně, bude dobré sledovat, které zdravotnické…
Virtuální průkaz pojištěnce VZP nově v aplikaci
Klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří využívají aplikaci Moje VZP, mají nově k dispozici vyobrazení průkazu EHIC. Jedná se přibližně o 2…
Obezita za tři měsíce nezmizí. I nejmodernější léky vyžadují čas
Lékaři mají k dispozici stále účinnější léky, které léčí jak diabetes, tak obezitu. Například populární analoga GLP-1 dokáží podle některých studií…
Evidence pracovní doby ve zdravotnictví. Musí především odpovídat realitě
Zaměstnavatel není povinen evidovat docházku, ale odpracovanou dobu. Je v zájmu zaměstnance, aby se pracovní doba evidovala správně. Evidence…
Jak zabránit adaptaci leukemických buněk CLL na cílenou léčbu
Mechanismus, s jehož pomocí se buňky chronické lymfocytární leukemie (CLL) brání léčbě, aniž by musely vyvinout genetickou mutaci asociovanou s…
Ubude zdravotních pojišťoven? Sloučení bude snazší než dřív
Ministerstvo zdravotnictví prosadilo snazší slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Vojenská zdravotní pojišťovna o jednání o fúzi ale…
Zajištění péče má u nás přednost před naplněním zákoníku práce
Jak zajistit nepřetržitou péči při stále větší regulaci přesčasů a všeobecném nedostatku kvalifikovaného personálu? „My neplníme zákoník práce a hrdě…
Jak dopadlo vyšetření pacienta ve fakultce? Stačí se podívat na portál
Modernizovaný portál pacienta FN Olomouc zpřístupňuje ambulantní a propouštěcí zprávy, ale také laboratorní výsledky či rentgenové a CT snímky nejen…
Cesta k bezpečnější psychiatrii
V ČR je potřeba vytvořit jednotné kvalitní a systematické vzdělávání v prevenci a deeskalaci agresivního jednání v psychiatrii. Inspirace norskými…
Nová expertní skupina pomáhá zavést AI do české medicíny
Ministerstvo zdravotnictví začalo intenzivně věnovat pozornost zdravotnickým softwarům s umělou inteligencí. Pracovní skupina analyzuje, jak jsou na…
Zdraví je nejvíc. Nová kampaň se věnuje hypertenzi
Proč je důležité nepodceňovat vysoký krevní tlak a jak se s ním léčit, popisuje nový spot pro veřejnost. Má posílit povědomí pacientů a jejich…
Nutriční štítky v boji s civilizačními chorobami
Zavedením nových nutričních štítků na přední straně obalu potravin chce americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) bojovat s rostoucím…