Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 28. květen 2016 | Svátek má Vilém
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Z medicíny  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Odbory i zaměstnavatelé chtějí zrychlit růst platů v nemocnicích

ilustrační foto: shutterstock.com

Odbory i zaměstnavatelé chtějí zrychlit růst platů v nemocnicích

02.03.2016 11:42
Zdroj: ČTK
Odbory se na jednání zdravotnické tripartity shodly se zaměstnavateli na skokovém růstu platů v nemocnicích. Vidí v tom cestu, jak zbrzdit masové odchody lékařů a sester. Liší se ale v názoru, jak navýšení provést.
příspěvků v diskusi: 10
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Zdravotnické a lékařské odbory chtějí jednotné platové tarify pro státní i soukromé nemocnice. Zaměstnavatelé varují, že tarify nic neřeší, pokud nemocnice nedostanou od zdravotních pojišťoven dost peněz. Zástupci odborů a nemocnic to řekli ČTK.

"Shoda na růstu platů byla, nicméně neshodli jsme se na tom, jakým způsobem," řekla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle odborů by stejně jako jsou regulované příjmy nemocnic z veřejného zdravotního pojištění, měly být regulované i platy a mzdy. Státní tabulky by nemělo mít jen těch pár soukromých zařízení, kde si vše platí pacienti.

Shoda podle Žitníkové byla i na potřebě zvýšit odvody státu do zdravotnictví. "Bez tohoto nárůstu není možné systém dlouhodobě udržet a zvyšovat platy," dodala.

Podle Asociace českých a moravských nemocnic by platy a mzdy měly během tří let stoupnout o 30 procent, každý rok o deset. Při loňském i letošním zvýšení vždy o pět procent poslaly zdravotní pojišťovny do nemocnic na základě úhradové vyhlášky víc peněz, řada akciových společností ale mzdy nezvýšila a peníze použila na pokrytí inflace, dluhů či zlepšení péče.

"Státní tabulky nejsou hlavní problém, tím je výše úhrad. Pokud budou mít nemocnice dostatečné úhrady za péči, tak to automaticky generuje finanční prostředky na zvýšení mezd," řekl předseda AČMN Eduard Sohlich.

Ve státních a krajských nemocnicích, které se řídí státními tabulkami, jsou platy v průměru o 5000 korun vyšší než mzdy v soukromých a městských nemocnicích, kde mají mzdové předpisy.

Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích podle zdravotnických statistiků dosáhl loni 62.735 korun, z toho polovina byla za přesčasy a služby. Základní plat lékaře tak činil 32.450 korun, sestry 19.680 korun. Průměrný plat zaměstnance státu byl 25.880 korun.

"Finanční ohodnocení je nízké, je potřeba ho zvyšovat. Zdravotnických pracovníků je málo, konkurence na pracovním trhu je velká, tak nepředpokládám, že by si některé zdravotnické zařízení, pokud bude mít dostatečné množství finančních prostředků, dovolilo finanční ohodnocení nezvýšit," řekl Sohlich.

Zaměstnavatelé se podle něj obávají, že pokud by kývli na platové tabulky, tak se může stát, že ve zdravotním fondu prostředky neporostou, úhrady se nezvýší, ale nemocnice budou mít povinnost zvyšovat platy, i když na to nebudou mít.

Případné záruky vlády nejsou pro odbory ani zaměstnavatele dostatečné. Odkazují na memorandum, v němž Nečasova vláda slíbila růst platů lékařů na trojnásobek průměru v zemi. Současná vláda ho nepovažuje za závazné.

Odbory i zaměstnavatelé prosazují, aby stát zvýšil platbu za děti, důchodce či nezaměstnané. Státních pojištěnců je téměř šest milionů, stát za každého odvádí měsíčně 870 korun, podle odborů i zaměstnavatelů by měl odvádět přinejmenším stejně jako lidé bez zdanitelných příjmů, tedy 1337 korun. Nárůst výběru by pokryl i skokové navýšení platů. Na ně by měla navázat pravidelná valorizace. Dosud o ní rozhoduje vláda pro každý další rok, na některé roky odvody nezvyšovala.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje systém změnit, valorizace by měla být automatická ze zákona, novinkou by byl anticyklický mechanismus, kdy by stát v době ekonomické krize dával za státní pojištěnce víc, aby vyrovnal pokles z výběru pojistného od zaměstnanců a podnikatelů. V dobách konjunktury by naopak stát mohl odvody do zdravotnictví snížit. S tímto řešením odbory i zaměstnavatelé souhlasí.

 ČTK

Diskuse

xD
02.03.2016 | 12:09
MMM
02.03.2016 | 16:57
Jarda II.
02.03.2016 | 12:48
xD
02.03.2016 | 20:40
Jürgen Katzenellenbogen
02.03.2016 | 23:51
Vlastimil Tuháček
03.03.2016 | 15:02
Marián Sobek
03.03.2016 | 18:44
xD
06.03.2016 | 13:26
challenger
03.03.2016 | 21:17


Copyright © 2000-2016 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky