Přeskočit na obsah

Platy lékařů rostou o osm procent. Příští rok má být růst nižší

Lékaři v Česku po růstu odměn v předchozích letech berou 2,4násobek průměrné mzdy a všeobecné sestry 1,2násobek. Relací k průměrnému platu jsou na tom podobně jako průměr EU. S tímto východiskem jde ministr zdravotnictví Adam Vojtěch do jednání o platových tabulkách na příští rok. Jestli jsou i v zahraničí lékaři podobně zatíženi přesčasy, jako ti v Česku, to statistiky neuvádějí.

Ministerstvo zdravotnictví si před vyjednáváním o platech nechalo od Ústavu zdravotnických informací a statistiky zpracovat aktuální data o odměňování v nemocnicích. Nejen že tak získalo dříve než obvykle data o platech a mzdách v nemocnicích za předchozí rok, ale dokonce mimořádným sběrem získalo informace i o aktuálních odměnách v prvním čtvrtletí 2019 a z nich predikuje údaje pro letošní rok.

V roce 2018 podle ÚZIS rostly odměny lékařů v nemocnicích akutní péče o osm procent a stejný růst očekává i v letošním roce. Letos se tak má průměrná odměna lékaře v nemocnici akutní péče dostat na 84 194 korun. V akutních nemocnicích zřizovaných ministerstvem zdravotnictví dokonce překročí hranici 90 tisíc korun. Rostou přitom platy i mzdy, letos mzdy rychleji než platy.

Platy lékařů 2019, ÚZIS

V ostatní lůžkové péči byl meziroční růst příjmů lékařů loni o deset procent, letos o devět procent. Letos tak lékaři v ostatní lůžkové péči dosáhnou na odměnu 77976 korun.

U všeobecných sester v akutní lůžkové péči rostly loni odměny o 12 procent, stejný růst očekává podle aktuálních dat ÚZIS i letos. V průměru by tedy sestry v nemocnicích akutní péče měly letos brát 43 tisíc korun. V akutních nemocnicích ministerstva zdravotnictví dosáhnou platy všeobecných sester v roce 2019 v průměru 48916 korun. Ve srovnání s roce 2016 mají letos sestry v Česku o 39 procent vyšší odměny.

Platy všeobecných sester 2019, ÚZIS

(Na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví najdete prezentaci s dalšími daty)

„Nárůst odměňování lékařů je v posledních letech velmi výrazný, od roku 2014 do loňska o 32 procent. Za rok 2018 je odměna lékaře 243 procent průměrné mzdy v České republice, z tohoto pohledu na tom nejsou naši lékaři nijak špatně. Myslím, že to ukazuje na to, že zdravotnictví mělo v posledních letech prioritu,“ uvedl ministr Vojtěch.

Podle posledních dostupných dat berou lékaři v zemích Evropské unie v průměru 2,45násobek průměrného platu.

Ředitel ÚZIS prof. Ladislav Dušek potvrdil, že za platy zdravotníků nadále zůstává velké množství přesčasů. „Je fakt, že v akutní lůžkové péči zaměstnanci dělají velké penzum přesčasů. Je to věc, která se dlouhodobě nemění. Když si přepočtete množství přesčasů na úvazky, až divně se to shoduje s množstvím chybějících úvazků. Těmi přesčasy pracovníci odpracovávají chybějící úvazky,“ uvedl Dušek.

Vyjednávání o platových tabulkách na příští rok už startují. Českomoravská konfederace odborových svazů bude žádat pro celý veřejný sektor „významné navýšení“ tarifů. Premiér Andrej Babiš (ANO) před časem uvedl, že tak rychlý růst platů ve veřejné sféře, jako v předchozích letech, už vzhledem k vývoji ekonomiky neočekává. Tabulky schvaluje vláda na návrh ministerstva práce a sociálních věcí.

„Probíhá dohodovací řízení mezi jednotlivými segmenty poskytovatelů a zdravotními pojišťovnami. Musíme vědět, jak dopadne dohodovací řízení. Budu bojovat za to, aby byl nárůst platů takový, aby to nemocnice zvládly a zbyly jim finance na další rozvoj, aby na tom nemocnice nevykrvácely. To, že poroste odměňování, je pravděpodobné, ale nemyslím si, že je možné se bavit o nárůstu o dalších deset procent. Myslím, že ve zdravotnictví se budeme pohybovat do pěti procent,“ prohlásil ministr. „Ředitelé už říkají, že není možné dát veškeré peníze do platů, potřebují také na obnovu přístrojů, na opravy, nemají ani na to, pokrýt spoluúčast k dotacím. I někteří zaměstnanci nemocnic deklarují, že by byli rádi, kdyby se více investovalo do pracovního prostředí, do rozvoje nemocnic, protože nemocnice jsou často vybydlené,“ poznamenal.

 

Průměrný plat lékařů v nemocnicích akutní lůžkové péče podle zřizovatele
predikce roku 2019 podle sběru dat v prvním čtvrtletí 2019 (meziroční růst)
 
CELKEM 84 194 (+ 8 %)
MZ 90 977 (+6 %)
kraj 79 970 (+ 8 %)
obec, město 78 282 (+ 11 %)
církev 65 069 (+ 13 %)
jiné práv. os. 81 320 (+ 11 %)
jiné centrální org. 67 477 (+ 5 %)
Zdroj: ÚZIS

 

 

Dále čtěte:

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené