Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 26. únor 2020 | Svátek má Dorota
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Staronový viceprezident ČLK Mrozek: tématem dne je udržení kvality

Staronový viceprezident ČLK Mrozek: tématem dne je udržení kvality

Medical Tribune 23/2018
10.11.2018 15:56
Zdroj: MT
Autor: ač
Viceprezidentem České lékařské komory se ve volbě, ve které neměl soupeře, znovu stal MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D. Získal 309 ze 328 hlasů. Bude tak stát po boku prezidenta ČLK MUDr. Milana Kubka již třetí pětileté volební období.
  • V předchozím volebním období jste se intenzivně věnoval vzdělávání absolventů medicíny. Hodně času jste věnoval nedávné novele zákona o vzdělávání lékařů. Jaká je aktuální situace?

Zatím novela nevešla do praxe, Před měsícem vyšla vyhláška o vzdělávání v základních kmenech. Ještě nejsou hotové vzdělávací programy a jsme velmi zvědavi, jak nakonec budou vypadat. V zákoně je sice u mnoha kmenů určité zkrácení doby vzdělávání, hrozí ale, že ve vzdělávacích programech se to nakonec ale může prodloužit na původní dobu. Také zatím nevíme, jestli množství požadovaných provedených výkonů bude splnitelné.

Budeme trvat na tom, aby byla dodržena doba, stanovená zákonem. V zákoně se objevilo slovo „minimálně“, proti kterému jsme protestovali. Dozvěděli jsme se tehdy, že tam to slovo je pro mladé lékaře, kteří si budou chtít rozložit vzdělávání na delší dobu. Teď se potvrzují naše obavy a zneužívá se to.

Například tu usilujeme o slovenské absolventy, aby u nás zůstávali a neodcházeli zpět na Slovensko. Na Slovensku přitom trvá chirurgie pět let a u nás je v plánu, že by trvala šest, i když zákon stanovuje pět let. I k tomu bude mladý lékař přihlížet, kdy se stane samostatně pracujícím lékařem, který bude normálně vydělávat a může si otevřít i vlastní soukromou praxi.

  • Jaká je v tuto chvíli úroveň postgraduálního vzdělávání v nemocnicích?

Velmi různá a kontrola neexistuje. Je nedostatek lékařů, kteří by vzdělávali. Chybí tu generace erudovaných lékařů, kteří by ještě byli ochotni předávat své zkušenosti. Nese to s sebou pro školitele jen potíže, žádné benefity. Člověk musí bý altruista, stráví s tím nějaký čas, vychovává si vlastní budoucí konkurenci a nedostává za to finanční kompenzaci.

Zdeněk Mrozek

  • S touto řadou negativních motivací, jak to tedy v nemocnicích vypadá?

Vypadá to tak, že mnohdy ani člověk neví, že je zapsán jako školitel. Většina lékařů ani netuší, kdo je jejich školitel. Bylo to naprosto formálně pojímáno. V dosavadní praxi nebyli mladí lékaři vzděláváni, ale hozeni do vody. Učili se na pacientech, ale neměli nikoho, kdo by je učil.

  • Co má dělat mladý lékař, který je tlačený do toho, pracovat samostatně před atestací?

Tak je to dnes a denně. Lékaři si často neuvědomují právní důsledky, snažíme se je edukovat.

  • Pro koho je to riziko větší? Pro toho, kdo by měl školit, nebo pro toho, kdo by neměl pracovat samostatně?

Správně by to mělo být riziko pro obě strany. Dosud soudy odsuzovaly mladé lékaře. Teď už vím o třech soudních rozhodnutích, kdy byl odsouzen i mladý lékař, i jeho školitel. My bychom chtěli, aby to neodnášeli jen ti pěšáci. Měli by to odnášet manažeři, kteří připustí, aby personálně poddimenzovaná oddělení fungovala, a tlačí primáře a další, aby pracovali v nevyhovujících podmínkách.

Čtěte také
  • Co má tedy ten lékař dělat?

Měl by to správně odmítnout, ale je tu otázka závislosti. Mladý lékař je závislý na školiteli a zaměstnavateli, nemusí jej pustit na kolečka a k atestaci se nikdy nedostane. Ideální je, zkusit to odmítnout, a pokud se setká se šikanou, odejít do jiného zdravotnického zařízení. Otevřeli jsme webový projekt Férová nemocnice, kde si mladí lékaři mohou vyměňovat své zkušenosti, aby lékaři nastupovali do těch nemocnic, kde pravidla dodržují.

  • Chcete, aby ambulantní zdravotnická zařízení mohli vlastnit jen lékaři. Čemu by to pomohlo?

Tu debatu chceme otevřít. Pomohlo by to kvalitě. Něco jiného je, když jste zaměstnancem a musíte plnit ekonomické tlaky. Když půjdete k řemeslníkovi, který pracuje sám na sebe, bude kvalitnější, než zaměstnanec nějaké sítě. Buduje si své jméno. V Rakousku nesmí vlastnit lékařskou praxi ani lékař, který v ní nepracuje.

  • Vidíte nyní sílící trend posilování řetězců v ambulantní sféře?

Vykupování ambulancí a zařazování do řetězců tu vnímáme.

  • Co je nyní hlavní aktuální téma lékařského stavu?

Udržení kvalit zdravotnictví. Toho lidského zdravotnictví. Jsou tu snahy elektronizací a manažerským řízením procesy rozkouskovat, ale pak není spokojený ani lékař, ani pacient. Když jeden ošetří, druhý operuje, čtvrtý sleduje na lůžku a další propouští z nemocnice, tak lékař nevidí výsledky a pacientovi chybí osobní kontakt.

pracuje na Klinice anesteziologie a resuscitace FN Olomouc a učí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Viceprezidentem je od roku 2008.

Čtěte takéCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky