Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 16. červen 2019 | Svátek má Zbyněk
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Legislativní „zkratka“ Vojtěchovi nevyšla

Foto: MZ ČR

Legislativní „zkratka“ Vojtěchovi nevyšla

Medical Tribune 26/2018
17.12.2018 09:38
Zdroj: MT
Autor: ač
Ministr Adam Vojtěch chtěl svůj návrh regulace reexportu léčiv a zavedení emergentního systému dodávek popohnat, u poslanců ale narazil. Návrh půjde standardní legislativní cestou.

Jedná se o návrh, který umožní reexport léků určených pro český trh jen se souhlasem výrobce. Zároveň zavádí emergentní způsob dodávek nedostatkových léčiv, kdy má být výrobce povinen zajistit na vyžádání dodávku svého léku do jakékoli lékárny do dvou pracovních dnů.

Ministerstvo zdravotnictví tento návrh poslalo poslancům zdravotního výboru na začátku prosince s tím, že by mohl jít sněmovnou jako pozměňovací návrh k jiné novele zákona o léčivech, která zavádí sdílený lékový záznam. Přeskočilo by se tak projednávání ve vnitřním a vnějším připomínkovém řízení včetně legislativní rady vlády a projednávání na vládě.

„Emergentní systém potřebujeme řešit urgentně. Pokud bychom předkládali vládní návrh, na sněmovní výbor se dostane za půl roku. My přitom potřebujeme problém s nedostupností léčiv v lékárnách řešit hned. Proto se to snažíme navrhnout. Problém je závažný,“ vysvětloval poslancům na prvním prosincovém zasedání výboru Vojtěch.

Čtěte také

Poslanci ale na jeho slova neslyšeli. „To, že vláda chce přílepky pozměňovat vlastní vládní návrh, je špatné a zavádělo by to nešťastnou praxi do budoucna, kdybychom to tolerovali,“ uvedl poslanec Petr Pávek (STAN) a rozpoutal tím širokou debatu. „Pozměňovací návrh chápu jako úpravu něčeho na dvě tři stránky. Aby to bylo 67 stránek, to je podle mě vkládání zákona do zákona. Navíc, pokud se dobře pamatuji, bylo ministerstvem slíbeno, že se to bude projednávat jako samostatný zákon. Jestliže neproběhlo vnitřní a vnější připomínkové řízení o takto velké materii, pak porušujeme základní principy, kvůli kterým tady sedíme,“ uvedl poslanec David Kasal (ANO).

„Takto rozsáhlý materiál je věc, která je velmi riziková. Na stole by neměla v tuto chvíli být, vyžaduje to oponenturu a projednání,“ připojil se poslanec doc. Bohuslav Svoboda (ODS). „Mám pocit, že to přinese víc zla než užitku. Taky může dojít k tomu, že nebude nic, ani lékový záznam, ani emergentní systém,“ poznamenal místopředseda výboru Jiří Běhounek (ČSSD).

Jak potvrdila o týden později Věra Adámková coby zpravodajka k novele o lékovém záznamu, nakonec si ministerský materiál nikdo z poslanců jako pozměňovací návrh neosvojil. Ministerstvo proto ještě před Vánoci pošle svůj návrh standardně jako novou novelu do připomínkového řízení. Podle náměstka ministra Filipa Vrubela to bude znamenat, že návrh dojde do sněmovny o půl roku později. „Záměr jsme už konzultovali s ÚOHS, vládním odborem kompatibility, máme pozitivní stanoviska. Chtěli jsme vyslyšet to, že někteří poslanci v průběhu letošního roku volali po tom, abychom rychle zajistili dostupnost. Proto jsme to zkusili předložit. Poslanci to odmítli, chtějí dostupnost řešit dlouhou diskusí, je to jejich volba,“ řekl Vrubel.

Pávek je s výsledkem spokojený. „Ministerstvo je nuceno to předložit jako samostatný zákon, což je procesně daleko čistší,“ řekl.

Dále čtěte


Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky