
Medicína
Kam směřuje onkologie v roce 2017?
Praha po roce opět přivítala účastníky mezinárodního onkologického kolokvia PragueONCO 2017. Tradičního lednového setkání se zúčastnili odborníci…
Specifické antidotum – další krok v antikoagulační léčbě
O specifickém antidotu se hovoří stále častěji, neboť se stává třetím mezníkem v antikoagulační léčbě. Své příspěvky o něm na sympoziu přednesli…
Farmakoekonomický pohled na osteoartrózu
Zatímco v oblasti revmatoidní artritidy existují data o nákladové efektivitě moderní farmakoterapie, u léčby osteoartrózy příliš tuzemských dat k…
Hybridní kooperující komplexy kyseliny hyaluronové
Dr. Michel Abate, PhD, z Lékařské fakulty University G. d’Annunzio, Chieti‑Pescara (Itálie), specialista v oboru rehabilitačního lékařství představil…
Financování zdravotnictví: Evropská dobrá praxe a česká zkušenost
Čeští i zahraniční experti se na semináři s účastí zástupců Evropské komise i Ministerstva zdravotnictví ČR shodli, že zavedení spoluúčasti samo o…
Jak využít potenciál nových léků na mnohočetný myelom
U mnohočetného myelomu inovace ve farmakoterapii znamená výrazný posun, který nemocným může prodloužit život v řádu let a u určité skupiny je reálným…
Homeopatika tišící bolest dásní zřejmě zavinila otravu stovek dětí
Více než 400 dětí, které užívaly homeopatické tablety na tišení bolesti při prořezávání zubů, jevilo ve Spojených státech příznaky otravy a deset z…
Epidemie chřipky pokračuje na celém území ČR
„Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu na celém území ČR i nadále přetrvává plošná chřipková epidemie. Dominujícím původcem zůstává…
V USA mají nová guidelines pro cerumen obturans
American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery aktualizovala guidelines z roku 2008 týkající se klinické praxe při řešení výskytu cerumen…
Nový strašák infektologů: smrtící kvasinky
Candida auris, jež až do roku 2009 nebyla identifikována, se objevila na několika kontinentech téměř současně a infekce vykazuje vysokou mortalitu.…
Motol řešil komplikace u pacientky s pravolevou záměnou orgánů
Pacientka s komplexní vrozenou srdeční vadou, která se narodila s pravolevou záměnou všech orgánů, se již dožila třiceti let. Od smrti na komplikace,…
Bezpečnost nesteroidních protizánětlivých léků
Editorial k článku v New England Journal of Medicine pojednávajícím bezpečnostní profil celekoxibu a jeho účinky se zabýval výsledky řady různých…
Zachraňme hyalinní chrupavku!
Cílem všech nových metod záchranné léčby hyalinní chrupavky je zpomalení její degenerace a významné oddálení kloubní náhrady. Jsou indikovány…
Postavení kyseliny hyaluronové v léčbě osteoartrózy
Možnostem využití kyseliny hyaluronové v léčbě osteoartrózy se ve svém sdělení věnoval ředitel RÚ prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. Jaké jsou čtyři…
Apremilast – nový perorální přípravek k terapii psoriatické artritidy
V rámci jedenáctého Středoevropského revmatologického kongresu (11th Central European Congress of Rheumatology) proběhlo i sympozium zaměřené na nové…
Juvenilní idiopatická artritida a její léčba v dětství i dospělosti
O juvenilní idiopatické artritidě přednesli svá sdělení profesorka MUDr. Pavla Doležalová, CSc., profesor MUDr. Karel Pavelka, DrSc., MUDr. Kristýna…
Co přinese letošní rok pro reformu psychiatrie?
Nejen o psychofarmakologii a novinkách v léčbě duševních chorob, ale i o reformě české psychiatrie se diskutovalo na česko‑slovenské…
V obezitologii se čas nezastavil – představení nového bezpečného léku
Spektrum schválených léků, které nemocným prokazatelně pomáhají hmotnost redukovat, je však velmi omezené – a v České republice to platí obzvlášť.…
Nová možnost léčby těhotné pacientky s těžkými symptomy RS
Glatiramer acetát se řadí mezi imunomodulátory a využívá se k léčbě roztroušené sklerózy (RS), a to ke snížení počtu ataků RS (relapsů). Podle…
Těhotné ženy s ranní nauzeou a zvracením méně často potratí
Nevolnost a zvracení, ke kterým dochází během gravidity, jsou spojeny se sníženým rizikem potratu, a to i když těmito symptomy trpí v prvních týdnech…
Přispívá oxytocin ke spiritualitě?
V experimentu intranasální aplikace oxytocinu posílila pocity spirituality, které přetrvávaly po dobu jednoho týdne. Oxytocin může být spojen se…
Příliš mnoho kyslíku zřejmě škodí
Konzervativní oxygenoterapie je spojena s nižším rizikem mortality na JIP, odhalila studie publikovaná v odborném časopise JAMA a prezentovaná na…
Rok 2016 v IKEM
Celkem 483 orgánů transplantovali v roce 2016 lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny. Je to více než 60 % všech transplantací…
Melanom de novo je agresivnější než „névový“ melanom
Uvádí se, že zhruba jedna čtvrtina melanomů se histopatologicky vyvíjí na podkladě pigmentového névu a většina melanomů tedy vzniká de novo. Nový…
Suplementy s rybím olejem v těhotenství brání vzniku astmatu u dětí
Užívají-li ženy během těhotenství doplňky omega-3 mastné kyseliny, mohou tak snížit riziko vzniku astmatu u svých potomků, odhalila studie…
Je renální denervace na odepsání či nikoli?
Intuitivně tato metoda dávala smysl: renální denervace, která bezpečně sníží krevní tlak u pacientů rezistentních na léčbu hypertenze. Počáteční boom…
AHA: Studie potvrdila KV bezpečnost celekoxibu
Po 10 letech sledování 24 000 pacientů s osteoartrózou (OA) a revmatoidní artritidou (RA) byl americkými investigátory vynesen verdikt o…
Kouření je nemoc, která je třeba léčit
Závislost na tabáku je nemoc, kterou v České republice trpí na 2,2 milionu lidí a ročně kvůli ní předčasně zemře kolem 16 tisíc pacientů, kteří vinou…
Deset událostí v medicíně, které ovlivní i rok 2017
Medicinský server MedPage Today oslovil řadu vedoucích osobností v lékařském výzkumu a klinické praxi s dotazem, co podle nich patří k…
Kamera sledováním malých pohybů očí může pomoci při diagnostice
Speciální kamera, kterou vyvinuli vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT), umí sledovat i nejmenší…
SPRINT měl být mezníkem v léčbě hypertenze. Nyní ale čelí nebývalé kritice
Studie SPRINT se setkala s velkým uznáním a na kongresu AHA v r. 2015 se jí dostalo největší pozornosti. Hovořilo se dokonce o tom, že konečně ukončí…
Úspěchy českého zdravotnictví v roce 2016
V přehledu jsme se pokusili shrnout úspěchy českého zdravotnictví v roce 2016, které byly medializovány.
Trivakcína DITEPE nezpůsobuje mikrocefalii, rozhání obavy americká CDC
Imunizace trivakcínou proti tetanu, difterii a pertusi (v US: Tdap, ČR: DITEPE) není při aplikaci během gravidity spojena se zvýšeným rizikem…
Pokrok v imunoterapii karcinomu plic
Sdělení, že imunoterapie pembrolizumabem (Keytruda) poráží chemoterapii v prvoliniové léčbě nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) doslova…
Krize obezity: Viníkem je příliš mnoho omega-6 v rostlinných olejích
Divoce nevyvážená konzumace omega-6 a omega-3 mastných kyselin přispívá k rostoucímu výskytu obezity a diabetu 2.typu, varují experti v editorialu…
AHA vydala doporučení pro limity sacharidů ve stravě dětí
Konzumace sacharidů stále tvoří až 16 % denního příjmu kalorií u amerických dětí. Proto American Heart Association (AHA) přezkoumala dostupnou…
Káva i geny mohou blokovat alkoholické poškození jater
Těžcí alkoholici, kteří také pravidelně pijí kávu, mají zhruba o polovinu nižší pravděpodobnost, že u nich vznikne alkoholická hepatopatie než ti,…
GSK chce registraci pro nový lék na CHOPN
Společnost GlaxoSmithKline podala na regulační úřad FDA žádost o marketingovou autorizaci pro léčbu trojkombinací pro pacienty s chronickou…
Ketamin pomůže u těžké migrény
Ketamin, anestetikum s pověstí „psychedelického heroinu“, látka známá z nočních klubů jako Káčko nebo Special K, by se mohl v infuzní formě stát…
Dodávky antidepresiv na český trh se od r. 2000 téměř ztrojnásobily
Dodávky antidepresiv na tuzemský trh se od roku r. 2000 téměř ztrojnásobily. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytl Státní ústav pro kontrolu léčiv …