
Všechny články
Transformace akutních lůžek na následná byla ku prospěchu všech
Systém se nemůže soustředit jen na podporu superspecializované péče, i když je nepochybně důležitá, říká Barbora Vaculíková, generální ředitelka…
Až 44 procentům případů demence lze předejít
Studie publikovaná online 2. června 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně…
Kudy na prevenci Alzheimerovy choroby?
Významný milník ve vývoji mobilní aplikace Tolion Brain Coach: dohoda o spolupráci se společností Garmin.
Dárci stárnou, mladí nemají zájem. Hematologové bijí na poplach
Zatímco celkový počet dárců krve v ČR zůstává stabilní, registr stárne a mladých prvodárců ubývá. O bezplatné dárcovství mezi mladými není zájem –…
Regulační asymetrie v péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou
I když zatím neexistuje lék, který by Alzheimerovu nemoc vyléčil, blíží se příchod několika nových molekul, které průběh onemocnění alespoň zpomalují…
Co vám nabídne Medicína po promoci 2/2025
Nové číslo Medicíny po promoci otevírá rozhovor s prof. MUDr. Vladimírem Paličkou, CSc., dr. h. c., s nímž jsme hovořili nejen o populačním…
Agregovaná platba v ambulanci zubního lékaře
Agregovaná platba se v zubním lékařství uplatňuje od roku 2022 jako jedna z forem úhrady ambulantní péče. Je poskytována smluvním praktickým zubním…
Připlácení? Dnešní koalice je obecně pro, ANO zatím proti
Zástupci stran současné koalice by rádi po volbách znovu otevřeli téma připlácení pacientů tam, kde mají na výběr nehrazenou variantu služeb nebo…
Primární péče k nepoznání – mění se technologie i pacienti
Primární péče zažívá prudký rozvoj. Zájem mediků na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy o tento obor narostl.
Fórum: Má praktický smysl vytvářet národní plány pro rozvoj jednotlivých oborů?
Česko má ve zdravotnictví řadu národních plánů, jako Národní kardiovaskulární plán ČR 2025–2035, Národní onkologický plán ČR 2030, Národní plán…
ESC se rozhodla čelit hrozící kardioonkologické epidemii
Počet pacientů s onkologickým onemocněním a s nežádoucími kardiovaskulárními účinky onkologické léčby narůstá. Konference, která se uskuteční 20. a…
Inovativní postupy v oblasti duševního zdraví. Česko jako lídr EU
Praha se stala centrem diskuse světových expertů z oblasti duševního zdraví. V Míčovně Pražského hradu se uskutečnila konference Inovativní postupy v…
Sto let české ortopedie. Obor s tradicí, odbornou silou i jasnou vizí
Na XXVIII. národním kongresu České společnosti ortopedie a traumatologie (ČSOT), který se konal u příležitosti 100. výročí založení odborné…
Mucha: Umělá inteligence se mění rychleji, než ji stačíme schvalovat
Umělá inteligence může lékařům významně pomoci, zejména v oblasti rutinní administrativy. „Stále ale platí, že odpovědnost nese lékař – umělá…
Častý mýtus: Psychiatrie je málo medicína
V loňském roce, na Světový den duševního zdraví 10. října, byla zahájena iniciativa „100 ročně“ upozorňující na to, že v Česku každý rok atestuje…
Bariéry a výzvy onkologické prevence: interdisciplinární pohled
„O interdisciplinaritě vědci často mluví, ale většinou pouze ve vlastním oboru. Nyní se dostáváme na podstatně širší pole působnosti. Naším společným…
Lékárníci zachytí týdně stovky záměn a duplicit
Nejčastější chybou, kterou odhalí lékárník na receptu, je větší množství předepsaných léků než na tříměsíční léčbu. Lékaři také zapomínají uvést…
Kampaň Buď cool a nehul poběží celý červen
Už 37 let je z iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) 31. květen Světovým dnem bez tabáku. Letos při této příležitosti v České republice…
Průlomová data otevírají novou kapitolu v péči o onemocnění jater
Letošní kongres Evropské asociace pro studium jater (EASL), který se konal v Amsterdamu od 7. do 10. 5. 2025, představil významné pokroky: od…
Kaftrio se opět posouvá ke stále mladším dětem s cystickou fibrózou
Evropská komise schválila rozšíření indikace léčivého přípravku Kaftrio (ivakaftor/tezakaftor/elexakaftor) v kombinaci s ivakaftorem pro léčbu osob s…
Účast v klinických studiích je výhra pro pacienta i lékaře
Čím větší znalosti o nich lidé mají, tím spíše vnímají klinické studie pozitivně. Srozumitelné informace tak mohou odbourat zbytečné obavy.
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Věřím, že se podpora studií povede. Má to smysl
Vážené kolegyně, vážení kolegové, je nesporné, že klinický výzkum nových léků a vakcín patří mezi zásadní součásti moderního zdravotnictví. Díky…
Od běžného k vzácnému – diagnostická roadshow v Plzni
Druhý odborný seminář z cyklu roadshow „Od běžného k vzácnému“, pořádaný společností MEDICAL TRIBUNE CZ, proběhl na konci dubna na půdě Kardiologické…
Odbory: Nesplněné sliby této vlády musí splnit vláda příští
Zdravotnické a lékařské odbory ostře kritizují vládu za neplnění prosincové dohody z roku 2023. Na jednání tripartity upozornily na přetrvávající…
Ze screeningu karcinomu plic mohou výrazně profitovat i nemocní s plicní fibrózou
V České republice se od ledna 2022 úspěšně rozjel pilotní projekt časného záchytu karcinomu plic. Jeho ověřovací fáze se blíží ke konci, v dohledné…
Výbor CHMP doporučuje schválení přípravku Duvyzat k léčbě Duchenneovy svalové dystrofie
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA) přijal kladné stanovisko doporučující udělení podmínečné registrace pro…
Paliativní praktici zlepšují dostupnost péče v regionech
Stárnutí populace i rostoucí počet lidí, kteří nechtějí dožít v nemocnici, zvyšuje poptávku po praktických lékařích se znalostmi obecné paliativní…
Před nádory kůže je potřeba se chránit od dětství. Ochrana před sluncem nestačí
I když v roce 2020 došlo k poklesu incidence maligního melanomu (MM) a mohlo se zdát, že se konečně po 15 letech podařilo výskyt tohoto onemocnění…
Intervenční radiologie na Bulovce – nová úroveň miniinvazivní léčby
Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) otevřela nové Oddělení intervenční radiologie, jehož klíčovou součástí pro miniinvazivní léčebné výkony je špičkový…
Pilotní projekt na péči a podporu pozůstalým má přinést systémovou změnu
V České republice byl zahájen pilotní projekt, který detailně analyzuje poskytování specializované pozůstalostní péče. V rámci projektu se budou…
Od běžného k vzácnému – diagnostická roadshow po republice
V polovině března proběhl první odborný seminář z cyklu Roadshow „Od běžného k vzácnému“, pořádaný společností MEDICAL TRIBUNE CZ ve spolupráci s II.…
Melanomu v Česku přibývá, moderní léčba zvyšuje přežití i náklady
Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) přibývá v Česku klientů léčených pro maligní melanom kůže – v roce 2024 jich evidovala přes 17 400,…
Prohlubující se krizi v NUDZ začalo řešit ministerstvo
Na napjatou atmosféru v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) upozornila skupina 130 zaměstnanců ústavu ministra zdravotnictví již v listopadu 2024…
Fórum: Vadilo by vám, kdyby si vás pacient nahrával?
Pacient má právo za účelem ochrany svých práv nahrávat komunikaci s lékařem i bez svolení či jakéhokoli upozornění. Podle občanského zákoníku není…
Býma: Musíme navýšit počet míst, jinak zájemce o obor ztratíme
Budoucnost praktického lékařství závisí podle doc. MUDr. Svatopluka Býmy, předsedy Společnosti všeobecného lékařství, na stabilní generační obměně a…
Palát: Potřebujeme „evidence“? Dobrá, pak ale všichni
Máte jako dodavatel nový zdravotnický prostředek, trochu vylepšený? Tak hezky do řady a absolvujte náročný „regulační“ proces, na jehož konci…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Prevence je jedním ze zásadních pilířů dlouhodobé udržitelnosti péče
Vážené kolegyně, vážení kolegové, zátěž na zdravotní systém v důsledku stárnutí populace a rostoucího počtu chronicky nemocných každoročně narůstá.…
Další data potvrzují zlom u plicní arteriální hypertenze
Sotatercept (WINREVAIR) snížil relativní riziko úmrtí ze všech příčin, transplantace plic a hospitalizace pro plicní arteriální hypertenzi (PAH) o 76…
Pilotní program screeningu AAA. Kdo se do něho může zapojit?
V roce 2025 byl zahájen pilotní program screeningu aneurysmatu abdominální aorty (AAA), který je určen mužům ve věku 65–67 let. VZP v této Poradně…
Inovativní farmaceutické firmy varují před přesunem investic do USA
Evropská komise uzavřela výzvu k předkládání podnětů pro novou strategii pro vědy o živé přírodě (life sciences), která má posílit…
Cyril Höschl: Muž, který propojoval světy
Ve věku 75 let nás po těžké nemoci opustil prof. Cyril Höschl – výjimečná osobnost české i evropské psychiatrie, člověk hluboké vzdělanosti, noblesy,…
Národní geriatrický plán: Maximální soběstačnost a prodloužení života ve zdraví
Národní plán rozvoje geriatrie do roku 2035, který začátkem dubna schválila vláda ČR, odpovídá na aktuální demografický vývoj a nárůst počtu seniorů,…
Screening zraku u malých dětí se rychle rozšiřuje
Národní program screeningu závažných očních vad u dětí ve věku 0–3 roky vstoupil do rutinní praxe a postupně se rozšiřuje mezi praktické lékaře pro…
Biobanky střeží poklady pro medicínský výzkum
Více než dva miliony uložených vzorků, 26 typů skladovaných biologických materiálů, přes 18 000 vzorků poskytnutých na základě 156 tuzemských a 18…
Udržitelné zdravotnictví. Nová platforma spojuje pacienty, lékaře i firmy
Pacientské organizace, zaměstnavatelé, mladí lékaři i odborné think-tanky spojili síly v nové Platformě pro udržitelné zdravotnictví. Cílem je…
Kardiologie bude těžit ze společných evropských dat
Projekt EU kombinující evropská kardiologická data v různých formátech a jazycích za účelem vytvoření snadno použitelného souboru kardiologických…
Hypomagnezémie jako nejčastější nediagnostikovaná iontová nerovnováha v klinické praxi a jak ji řešit
Hořčík je druhým nejčastějším intracelulárním a čtvrtým nejčastějším extracelulárním kationtem v lidském těle a plní řadu důležitých funkcí.1 Také je…
Mucha: Kvalitu pohlídáme, chceme ale větší podporu od státu
Budoucnost praktického lékařství bude podle MUDr. Vojtěcha Muchy, předsedy Mladých praktiků, založená na týmech, moderních technologiích a…
Primární péče se digitalizuje, data běží v reálném čase
Digitalizace zdravotnictví se v oblasti primární péče dostává do rutinní fáze. Očkování je evidováno v reálném čase, systém zahrnuje i desítky…
Když kila tlačí na tlak
V rámci 19. kongresu primární péče, který se konal 28. a 29. března v Praze, zazněla přednáška MUDr. Jaromíra Ožany z Diabetologické,…
VIDEO Šubrt: Chceme, aby SONO u screeningu aneurysma abdominální aorty mohli vykazovat i praktici
MUDr. Petr Šubrt, člen předsednictva Sdružení praktických lékařů, je jedním z autorů screeningového programu pro aneurysma abdominální aorty, který v…
Administrátor odbourá papíry k atestacím od příštího roku
Systém pro digitalizaci správy postgraduálního vzdělávání by měl odbourat papírování od roku 2026, pomůže také s kontrolou kvality vzdělávání na…
Praktici pro dospělé mládnou, dětských dál ubývá
Zhruba polovina praktických lékařů pro děti a dorost je ve věku nad 60 let, přitom jen 18 procent mladých pediatrů po atestaci nastupuje výlučně do…
Problémoví pacienti s TBC – zdroj nákazy, dluhů, někdy i agrese
Na tuberkulózo v roce 2023 zemřelo 1,25 milionu lidí, infikovány byly téměř 2 miliardy. Léky máme přes 50 let, přesto jsme ji nedokázali vymýtit.…
O podporu pro týmové praxe se hlásí přes 150 ordinací
Týmové praxe v praxi: O zařazení se mohou ordinace praktiků pro dospělé i děti hlásit v průběhu celého roku. Pokud se týmu nepodaří dostatečně…
Supersměny bez vyčerpání: jak mají být kompenzovány dobou odpočinku?
„Supersměny“ jsou diskutovaným tématem nejen kvůli nedávným změnám v jejich úpravě, ale také z důvodu počítání délky zákonného odpočinku, na který…
Praktici diskutují změny v prevenci i digitalizaci
Při oficiálním zahájení 19. kongresu primární péče v pražských Vysočanech ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval změnu vyhlášky o…
Jako lidé i jako vědci brzy zapomínáme. Infekce budou stále větší hrozbou
Česká epidemioložka Nikola Sklenovská pracuje v oblasti krizových a humanitárních situací přes sedm let. S Lékaři bez hranic byla na třech misích, v…
i&i Prague a ÚHKT: inovativní technologie přípravy vzorků pro analytické laboratoře
Ústav hematologie a krevní transfuze a český biotechnologický inkubátor i&i Prague oznámily spolupráci na komercializaci inovativní technologie pro…
Sociálně-zdravotní pomezí. Ministerstva ruší datovou slepotu
Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo práce a sociálních věcí spojila síly, aby konečně zodpověděla palčivé otázky, k nimž dosud chyběla data:…
Motivační program VZP PLUS pro smluvní partnery VZP v roce 2025
Účast v Motivačním program VZP PLUS zaměřeného na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, zlepšení její kvality a organizace nabízí VZP svým smluvním…
Monoterapie iptakopanem u paroxysmální noční hemoglobinurie
Současným standardem péče u paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH) je blokace komplementu na úrovni C5 složky pomocí ravulizumabu nebo ekulizumabu.…
Připlácení? Výběrová řízení? Výbor probral úpravy Válkových novel
Výborem Poslanecké sněmovny pro zdravotnictví prošly významné vládní návrhy novel zákonů o zdravotním pojištění a o elektronizaci. Obě už čeká ve…
V akutní iktové péči jsme jednička, v následné máme co dohánět
Ve dnech 10.–11. března 2025 hostila Praha celoevropskou konferenci European Life After Stroke Forum, která se poprvé konala v některé ze zemí…
Výzkum poodhalil tajemství rychlé invaze glioblastomu
Mezinárodní časopis Brain Pathology publikoval koncem loňského roku práci autorů z Laboratoře biologie nádorové buňky Ústavu biochemie a…
Jak vypadá práce koordinátorek programu mechanických srdečních podpor?
Nemocných se srdečním selháním neustále přibývá. U mnoha z nich je nezbytná implantace levostranné mechanické srdeční podpory (LVAD). U takových…
Pracovní pohotovost ve zdravotnictví. Příplatky se sčítají
Pracovní pohotovost je časový úsek, během kterého je zaměstnanec připraven kdykoliv na pokyn zaměstnavatele začít konat práci uvedenou ve své…
Co vám nabídne Medicína po promoci 1/2025
V roce 2025 slaví Medicína po promoci 25. výročí svého vzniku. Za uplynulé čtvrtstoletí udělala medicína obrovský skok vpřed, a proto jsme uspořádali…
Fórum: Jak podmínky v ČR přejí ženám ve vědě?
Postavení žen v české vědě je podle monitorovací zprávy Národního kontaktního centra – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR nejhorší z celé EU.…
AI pomůže odhalit souvislost mezi KVO a mírnou kognitivní poruchou
Vlajkový projekt Evropské unie DORIAN GRAY, který má pomocí průkopnické AI a technologie avatarů odhalit souvislosti mezi kardiovaskulárním…
40 let transplantace ledvin ve FN Olomouc
Transplantační centrum Fakultní nemocnice Olomouc oslavilo čtyřicáté výročí své existence a má novou vedoucí lékařku.
19. světový kongres Controversies in Neurology (CONy)
19. světový kongres Controversies in Neurology (CONy) se bude konat v termínu 20.–22. března 2025 v Praze.
Jak zhubnout a váhu si udržet
Nadváhou nebo obezitou trpí již přes 60 procent české populace. Ačkoli se lidé snaží zhubnout, podle odborníků se jen 10–20 procentům z nich podaří…
Další kraj zkouší online pohotovost
Kraje se snaží pomocí online pohotovosti ulevit lékařské pohotovostní službě, pro kterou je stále těžší sehnat lékaře.
Co je potřeba, aby interna vzkvétala?
Vnitřní lékařství je páteřním oborem medicíny. Kapacity interních oddělení a interních ambulancí začínají být vyčerpány, k čemuž přispívá rychlé…
Z „nutriční vizity“ profitujeme všichni – a nejvíc naši pacienti
Říká se, že k úspěchu nevede žádný výtah, musí se jít po schodech. Pokud jde o nutriční péči o kriticky nemocné, platí to beze zbytku. Drobné kroky…
Matky dvojčat čelí po porodu vyššímu riziku srdečních onemocnění
Podle výzkumu publikovaného 3. února 2025 v European Heart Journal je riziko přijetí do nemocnice se srdečním onemocněním do jednoho roku po porodu…
Americký zdravotní systém na přelomu epoch
Dlouho se o zdravotním systému Spojených států příliš nehovořilo. Realita je však vzdálena představám o „americkém snu“. Vody rozvířil tragický…
Vstupujeme do nové éry léčby kongenitální TTP
Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava je prvním pracovištěm v České republice, které začalo léčit pacienty s kongenitální trombotickou…
Senior se šesti a více diagnózami – typický pacient internisty
Se stárnutím populace přibývá multimorbidních pacientů. Kapacity 3 000 internistů, kteří se o ně starají, jsou téměř vyčerpány. Lékaři této…
Všímavé molekuly – věda dekóduje zdravotní přínosy meditace
Vědci studují dopad meditace na zdraví a biochemické mechanismy, které jsou základem tohoto spojení mysli a těla. Výzkumní pracovníci financovaní EU…
Sociální služby dál drtí nedostatek kvalitních lidí. Chybějí tisíce pracovníků
Personální krize v sociálních službách se dále prohlubuje. Podle posledního šetření Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) chybí již…
Mobilní screening karcinomu prostaty u vysoce rizikové populace
Nová studie ze Spojeného království zjistila, že mobilní klinika pro screening karcinomu prostaty s názvem „Man Van“ pomohla odstranit některé…
Sto čtrnáct nových léků za rok
Nové léčivé přípravky, které prošly loni posouzením EMA s doporučujícím stanoviskem: Nejvíc jich pomůže v onkologii, jsou mezi nimi i biosimilars.
Doporučení ESC pro hypertenzi? Mají hezké piktogramy, hodnotí Cífková
Dvoje evropské guidelines pro tutéž chorobu? „Krajně nešťastné,“ míní přední kardioložka prof. MUDr. Renata Cífková, CSc. Nový dokument ESC…
Přínos guidelines ESC pro hypertenzi? Zdůrazňují primární prevenci
Evropská kardiologická společnost (ESC) vydala odvážná doporučení pro léčbu hypertenze, která pracují s tzv. elevovaným krevním tlakem. Co to znamená…
Znalost koncentrace lipoproteinu (a) může zachránit život
Lipoprotein (a) je jedním z nejsilnějších ukazatelů kardiovaskulárního rizika: zhruba pětina populace má hodnoty výrazně nad 125 nmol/l. U mladých…
AI pomáhá s diagnostikou CMP už ve více než polovině center
Více než polovina iktových center v České republice využívá AI pro rychlou a přesnou diagnostiku cévní mozkové příhody. „Implementace zabere…
Virtuální průkaz pojištěnce VZP nově v aplikaci
Klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří využívají aplikaci Moje VZP, mají nově k dispozici vyobrazení průkazu EHIC. Jedná se přibližně o 2…
Obezita za tři měsíce nezmizí. I nejmodernější léky vyžadují čas
Lékaři mají k dispozici stále účinnější léky, které léčí jak diabetes, tak obezitu. Například populární analoga GLP-1 dokáží podle některých studií…
Evidence pracovní doby ve zdravotnictví. Musí především odpovídat realitě
Zaměstnavatel není povinen evidovat docházku, ale odpracovanou dobu. Je v zájmu zaměstnance, aby se pracovní doba evidovala správně. Evidence…
Milion lidí bez praktika? Mnozí dospělí o něj nemají zájem
Přibližně 60 procent Čechů chodí pravidelně na preventivní prohlídky. „Není to úplně špatné číslo, ve srovnání se světem se nemusíme stydět,“ říká…
Ubude zdravotních pojišťoven? Sloučení bude snazší než dřív
Ministerstvo zdravotnictví prosadilo snazší slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Vojenská zdravotní pojišťovna o jednání o fúzi ale…
Zajištění péče má u nás přednost před naplněním zákoníku práce
Jak zajistit nepřetržitou péči při stále větší regulaci přesčasů a všeobecném nedostatku kvalifikovaného personálu? „My neplníme zákoník práce a hrdě…
Jak dopadlo vyšetření pacienta ve fakultce? Stačí se podívat na portál
Modernizovaný portál pacienta FN Olomouc zpřístupňuje ambulantní a propouštěcí zprávy, ale také laboratorní výsledky či rentgenové a CT snímky nejen…
Kardiologové vysvětlují, co pro pacienty znamená vysoký cholesterol
Zdraví je nejvíc, připomíná pacientům kampaň. A dyslipidémie je závažným způsobem ohrožuje.
Nová expertní skupina pomáhá zavést AI do české medicíny
Ministerstvo zdravotnictví začalo intenzivně věnovat pozornost zdravotnickým softwarům s umělou inteligencí. Pracovní skupina analyzuje, jak jsou na…
Zdraví je nejvíc. Nová kampaň se věnuje hypertenzi
Proč je důležité nepodceňovat vysoký krevní tlak a jak se s ním léčit, popisuje nový spot pro veřejnost. Má posílit povědomí pacientů a jejich…
Dušek: Data odhalují mnohamiliardové náklady na preventabilní onemocnění
Kolik nás stojí chronická a preventabilní onemocnění, když se započítají i sociální výdaje či ztráty z trhu práce? Nově propojená data ukazují, že…
Nutriční štítky v boji s civilizačními chorobami
Zavedením nových nutričních štítků na přední straně obalu potravin chce americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) bojovat s rostoucím…
Díky léčbě žijí své životy naplno, SMA navzdory
Spinální svalové atrofie (SMA) jsou heterogenní skupinou dědičných degenerativních chorob postihujících přední rohy míšní a často i motorická jádra…
Parlament řeší změny, které se dotknou všech ve zdravotnictví
Rok 2025 se ponese ve znamení debat o změnách zdravotnických zákonů. Řeč bude o převedení miliard korun zdravotního pojištění na preventivní fondy…
Fórum: Novela zákona o zdravotním pojištění očima expertů a pojišťoven
Poslanci se začali zabývat vládním návrhem novely zákona o zdravotním pojištění. Jedním z hlavních záměrů je nasměrovat větší část prostředků…
Preskripce a úhrada zdravotnických prostředků pro inkontinentní pacienty
V dnešní poradně se budeme věnovat předepisování a úhradě zdravotnických prostředků (dále ZP) pro inkontinentní pacienty, které jsou hrazeny z…
Novinky v hrazené péči u praktiků, geriatrů, kardiologů a dalších
U pacientů s pokročilým srdečním selháním a implantovaným kardioverterem-defibrilátorem začnou zdravotní pojišťovny hradit kontrolu alertů při…
Dva roky NÚVR: Síť excelentních vědců, mezinárodní konference a nová generace onkologů
Během pouhých dvou let dokázal Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) propojit špičková česká pracoviště, přilákat vědce ze zahraničí a nastartovat…
Sláma: Nástroje jako dříve vyslovené přání jsou stále málo využívány
Jaká dilemata řeší lékaři v závěru života těžce nemocných pacientů a proč je komunikace o možných limitech léčby zásadní? MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D.,…
PredictONCO – automatizovaná analýza nádorových mutací a pomůcka pro výběr léčby
Precizní medicína založená na identifikaci specifických molekulárních alterací řídících vznik a rozvoj nádorového onemocnění u konkrétního pacienta…
Paliativní sestra: Důležité je udržet si motivaci a pečovat i sám o sebe
V rámci mezinárodního večera věnovaného největším posunům v dětské paliativní péči, který uspořádala Nadace rodiny Vlčkových 18. 11. 2024 v Praze,…
V digitalizaci musíme dohnat vyspělý svět
Cena Cze ch DIGI@MED Award se každoročně uděluje autorům, kteří vytvořili v uplynulém roce inovativní digitální a mobilní řešení v oblasti péče o…
Výzkumná aliance EU bojuje proti odolným superbakteriím
S antimikrobiální rezistencí jako rostoucí celosvětovou zdravotní hrozbou se rozšiřuje i spolupráce vědců v rámci EU. Informace o projektu…
Co se povedlo v českém zdravotnictví
I ve zdravotnictví platí, že pozitivní sdělení se šíří mnohem hůře než sdělení negativní. Novinové titulky už po léta budí dojem, že systém každou…
Bohatě prostřená tabule výsledků českého výzkumu nádorů
Ve druhé polovině listopadu v Olomouci proběhla výroční vědecká konference o výzkumu nádorů Czech Annual Cancer Research Meeting. Konala se ve…
EU se ujímá vedení při hledání nových způsobů léčby opičích neštovic
Vzhledem k tomu, že virus opičích neštovic nadále představuje hrozbu pro celosvětové zdraví, spolupracují výzkumní pracovníci financovaní EU na…
Šest novinek v roce 2025
Pravidla pro telemedicínu, centrální evidence doporučených postupů, screening aneurysmatu břišní aorty, program pro děti ohrožené obezitou, nová…
Tesařová: Vše je hlavně o lidech a o vzájemné komunikaci
Současný systém organizace onkologické péče není zdaleka ideální. Potřebné posílení pravomocí regionálních center, k němuž poslední dva roky…
Nehlídat si bonifikace může specialistu přijít draho
Získat bonifikace bude v roce 2025 pro ambulantního specialistu klíčové, říká analytička.
Terapie farmakorezistentní epilepsie
Farmakorezistence je Mezinárodní ligou proti epilepsii definována jako stav, kdy u pacienta s epilepsií selhala dvě správně zvolená a v dostatečné…
Zdravotní pojišťovny „pokoutně“ omezují dostupnost lékárenské péče
Ve veřejném prostoru se v poslední době vyskytuje celá řada nepřesných a zavádějících informací o bonifikacích lékáren v oblastech ohrožených…
Češi se bojí reformy zdravotnictví méně než politici, naznačil průzkum
Podle většiny respondentů průzkumu „Zdravotnictví očima české veřejnosti“ se navzdory prudkému nárůstu nákladů za posledních pět let kvalita…
Vystavování ePoukazů
Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…
Atogepant – důvod, proč hovořit o migréně
U málokterého onemocnění dochází k tak rychlému vývoji léčebných možností, jako je tomu u migrény. První léčivý přípravek pro preventivní a účinnou…
PsoriaTYK pod lupou
Psoriáza je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které kromě tělesných příznaků často vykazuje značný negativní vliv na celkovou kvalitu života…
Regionální onkologická centra potřebují rozšíření terapeutických možností
Vytvoření sítě komplexních onkologických center (KOC) bylo svého času vizionářským počinem. Při stoupající prevalenci onkologických pacientů ale není…
Fórum: Měl by být v ČR uzákoněn zásilkový výdej Rx léků?
Znovu se diskutuje zásilkový výdej léků na předpis, a to tak, že si pacient objedná vyzvednutí léku na recept na webu lékárny a ta mu ho…
Studenti, nástup! Novela urychlí vstup zdravotníků do praxe v nemocnicích
Vláda schválila novelu zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, která umožní studentům vybraných zdravotnických oborů dřívější nástup do…
Štěrba: Dynamicky se rozvíjející nádory nemůžeme léčit podle rigidních protokolů
Prof. MUDr. Jaroslavu Štěrbovi, Ph.D., přednostovi Kliniky dětské onkologie LF MU a FN Brno a vedoucímu jedné z výzkumných skupin Národního ústavu…
Přehnané uklízení ničí plíce stejně jako kouření
Dalším rizikovým faktorem pro rozvoj plicních onemocnění může být vedle kouření i dlouhodobá expozice čisticím přípravkům, zejména ve formě sprejů.…
Proti covidu-19 očkuje většina praktiků, ale méně než proti chřipce
Ve valné většině okresů České republiky očkuje v aktuální sezóně proti covidu víc než polovina tamních praktických lékařů.
Česko stárne a zdravotnictví nereaguje. Chybí odvaha?
Zdravotnictví potřebuje změny, chybí ale odvaha, zaznělo na konferenci Efektivní nemocnice 2024 od odborníků i od politiků z různých stran.
Imunoterapie mění budoucnost léčby melanomu
Na letošních Brněnských onkologických dnech jsme s MUDr. Ivanou Krajsovou z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN hovořili o nejnovějších…
Ministerstvo čelí kritice za rozdělení dotací pro pediatry
Rezidenční místa dostaly letos zčásti místo PLDD nemocnice. Chystá se změna, která bude preferovat primární péči, zvláště pak v lokalitách s nejhorší…
VZP posílí nad rámec vyhlášky ambulantní specialisty a praktiky
I v roce 2025 porostou příjmy VZP pomaleji než náklady na zdravotní služby. Pojišťovna stále má z čeho schodek krýt.
VZP není spokojena s průběhem transformace lůžkové péče
Transformace akutní lůžkové péče zatím neprobíhá tak, jak by si VZP představovala, uvedl předseda správní rady VZP Tom Philipp. Jednání o změnách v…
Jak pacientům nabízet druhou a vyšší linii nekurativní protinádorové léčby
V rámci edukačního semináře Paliativní péče, který patřil k úvodním blokům letošních Brněnských onkologických dnů, zazněla i debata paliativního…
Tůmová: Nové Cesty pacientů urychlují přístup k onkologické léčbě
Projekt Cesta pacienta zaznamenává rychlý rozvoj a zahrnuje stále více onkologických diagnóz. Bc. Michaela Tůmová, členka výboru Hlasu onkologických…
BabyFox: Rychlé celogenomové sekvenování pro lepší péči o těžce nemocné děti a novorozence
Letos v září byl v rámci Centra precizní medicíny FN Brno zahájen projekt BabyFox. Jeho primárním cílem je získávat u pacientů s podezřením na…
Fórum: Je zastoupení témat primární péče ve výuce LF dostatečné?
V odborné veřejnosti zaznívá názor, že kdyby bylo v pregraduální výuce všeobecné praktické lékařství a praktické dětské lékařství a specificky…
Vyšetření s AI na retinopatii poskytuje 158 diabetologů
Umělá inteligence v rukách diabetologů našla diabetickou retinopatii u tisíců diabetiků.
Nanejvýš dvě období po sobě. ČLK chce střídání ve funkci prezidenta
Prezident České lékařské komory Milan Kubek bude moci být už jen jednou zvolen do čela této organizace. Sjezd ČLK vrátil pro funkci prezidenta a…
Inspirativní iniciativa Cesta onkologického pacienta pomáhá v prvním kraji
Letošní 48. ročník Brněnských onkologických dnů byl zahájen 23. 10. tiskovou konferencí Cesta onkologického pacienta Jihomoravským krajem.…
Čeští vědci zásadně posouvají poznatky o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci
Dva přelomové výzkumy prezentovali čeští vědci na nedávné 2. výroční konferenci Národního ústav pro neurologický výzkum (National Institute for…
Standardizace cest pacientů zlepšuje onkologickou péči v Jihomoravském kraji
Optimalizace organizace péče a definování cesty pacienta hrají klíčovou roli ve zlepšení prognózy onkologických pacientů. Prof. MUDr. Marek Svoboda,…
Vzkaz ze sjezdu lékárníků: podpořme dostupnost lékáren
Počet lékáren na malých městech, které budou mít nárok na podporu od pojišťoven, má klesnout. Lékárnická komora varuje, že některým z nich hrozí…
Ambulantní specialisté: Soustředit se na těžší pacienty? Na to úhrady nestačí
Sjezd Sdružení ambulantních specialistů ČR plně podpořil dohodu, kterou vedení sdružení uzavřelo s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a…
Dohoda motivuje ambulantní specialisty neodmítat nové pacienty
Memorandum, které zastavilo protesty ambulantních specialistů, nijak nepomůže ordinacím, které nejsou otevřené každý den nebo které mají stop stav…
Pravidla nasmlouvání hrazených služeb ve vazbě na Osvědčení odbornosti ve stomatologii
V České republice je pro stomatology zásadní mít platné Osvědčení o celoživotním vzdělávání. Tato poradna vysvětluje, jak toto osvědčení ovlivňuje…
Statistiky karcinomu prostaty jsou alarmující. Screening zachraňuje životy
Česká republika jako první v Evropě zavedla na začátku roku 2024 plně hrazený screening karcinomu prostaty reagující na alarmující nárůst incidence…
Prof. Štourač: Měníme, jak učíme, ne co učíme
Simulační medicína přináší zásadní změnu ve vzdělávání budoucích lékařů. Prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC, proděkan pro rozvoj a studium…
Horáček: Psilocybin může zásadně změnit léčbu deprese u onkologických pacientů
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s prof. MUDr. Jiřím Horáčkem, Ph.D., FCMA, hovořili o studii PSIKET, která v Národním ústavu…
Prekancerózy u seniorek a otázka vakcinace proti HPV
I když je vakcinace proti HPV běžně spojována s mladšími věkovými skupinami, výzkum prezentovaný MUDr. Lucií Moukovou, Ph.D., na Brněnských…
EMA zkoumá psychiatrická rizika finasteridu a dutasteridu
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) na žádost francouzské lékové agentury zahájila počátkem října přezkum léčiv obsahujících finasterid a…