Medicína katastrof uplatněná v praxi
Hromadná nehoda autobusu, tramvaje nebo vlaku, kde vedle několika těžce zraněných leží desítky postižených s lehkým zraněním a nepřehlednost situace…
Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.
Hromadná nehoda autobusu, tramvaje nebo vlaku, kde vedle několika těžce zraněných leží desítky postižených s lehkým zraněním a nepřehlednost situace…
„Heslo, že kdo něco léčí často, léčí to zpravidla dobře, platí i v dětské chirurgii,“ říká prof. MUDr. Petr Gál, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky dětské…
Ústřední komise mezinárodní akreditační autority Joint Commission International (JCI) se sídlem v Chicagu, USA, sdělila koncem srpna vedení Nemocnice…
Množství nelékařských zdravotnických oborů, které lze studovat na univerzitě, se neustále rozrůstá. Nejnověji se tato paleta rozšířila o obor…
Ještě loni převážná část absolventek středních zdravotnických škol nastoupila do nemocnic a dělala to, na co se během studia připravovala – starala…
Profesor lékařské psychologie Stuart Brody se nebojí se svými názory jít proti proudu. A i když není lékař, prosadil se v těch nejvýznamnějších…
Karcinom děložního hrdla postihuje v České republice ročně kolem 1 100 žen. Přibližně u poloviny z nich je diagnostikován v časném stadiu, kdy…
„Naším hlavním cílem je porod zdravého dítěte,“ říká MUDr. Milan Mrázek, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické…
Evropská hematologická asociace (EHA) dělá vše pro to, aby její výroční zasedání vystoupilo ze stínu podobného setkání Americké společnosti pro…
Na výročním zasedání Evropské hematologické společnosti (EHA) v Kodani se do centra zájmu dostaly též trombocytopenické stavy. Bylo to především díky…
Minulý týden se v Praze konalo výroční zasedání Evropské společnosti pro cystickou fibrózu (ESCF). Při této příležitosti je vždy oceněn laureát,…
„Daří se nám, že devadesát procent ohrožených novorozenců se skutečně rodí tam, kde má – v perinatologickém centru. To už dále asi zvyšovat nelze,“…
Poslanci Evropského parlamentu (EP) žádají Evropskou komisi, aby vyčlenila finanční prostředky na podporu výzkumu a inovací v oblasti primární…
„Největším štěstím pro pacienta je jeho vzdělaný a spokojený lékař, který má dost času a sil, aby se mu mohl věnovat, a který může sledovat, co se v…
„Veřejnost se málokdy dozví, že lékárny jsou zdravotnická pracoviště, kde pracují vysokoškolsky vzdělaní lidé s obrovskými znalostmi o léčivech,…
Po několika letech, kdy počet uchazečů o studium farmacie poněkud klesal, dochází nyní k mírnému nárůstu – takový trend pozorují obě vysoké školy,…
Ve dnech 30. dubna až 3. května se v Praze koná desátý kongres European Society of Contraception (ESC). Jeho tématem je plánování rodičovství v tom…
Neobvykle komplexní pohled na problematiku inkontinence nabídlo již druhé Globální fórum o inkontinenci (Global Forum on Incontinence), které se…
Česko bylo považováno za vakcinační velmoc. Pokud jde o proočkovanost populace, stále jí je. Jestliže se ale zaměříme na nejnovější trendy ve…
Profesor Jiří J. Vitek, americký neuroradiolog českého původu, se velkou měrou zasloužil o vstup endovaskulárních metod do neuroradiologie. V…
Minimálně v indikaci prevence tromboembolické nemoci se s heparinem setkává téměř každý lékař. Přitom podle novinových titulků by se mohlo zdát, že…
Unikátním příkladem spolupráce mezi špičkovým zdravotnickým zařízením a akademickými institucemi je laboratoř srdeční elektrofyziologie, která působí…
V pražském paláci Žofín proběhlo 26. února už poosmé finále soutěže Sestra roku. Spíše než soutěž v pravém slova bylo cílem pořadatelů veřejné a…
Vzdělávacích možností pro sestry neustále přibývá – týká se to jednodenních konferencí, několikatýdenních kursů i ucelených vysokoškolských programů.…
Bylo jim něco málo přes dvacet a chystaly se na složení závěrečných zkoušek na ošetřovatelské škole při pražské Nemocnici Na Bulovce. Na sklonku…
Kdyby nešlo o tak závažné skutečnosti, dalo by se říci, že euthanasie je vděčné téma. Dá se na něm donekonečna vybrušovat argumentační technika, ať…
České nemocnice nejsou bezpečné, stejně jako nejsou bezpečné nemocnice nikde na světě. Chyby při podávání léků, pády, nosokomiální infekce, záměny…
V České republice připadá jeden lineární urychlovač na 300 000 obyvatel, což je sice výrazně lepší než před několika lety, stále však česká onkologie…
Při příležitosti dvacátého výročí úmrtí předního epidemiologa prof. MUDr. Karla Rašky, DrSc., a třicátého výročí posledního přirozeného výskytu…
Unikátní dostupnost akutní kardiologické péče, nízká novorozenecká úmrtnost, proočkovanost populace - několik parametrů, na které může být české…
Český Národní onkologický registr představuje unikátní databázi, která jen těžko ve světě najde konkurenci. Do jaké míry toto rodinné stříbro české…
„To, jak se daří zvládnou astma v dětském věku, určuje jeho prognózu v dospělosti,“ říká doc. MUDr. Petr Pohunek, CSc., předseda Pracovní skupiny…
První informace věnované výročnímu kongresu American Heart Association v Orlandu na Floridě jsme přinesli v minulém čísle MT. Nyní se k tomuto…
Severočeské Teplice jsou známé především svými lázněmi, které se v současné době výrazně zaměřují na arabskou klientelu. Zasvěcení ale vědí, že ve…
„Nechceme pěstovat ten způsob medicíny, kdy pacient přijede na kliniku a je vyšetřován všemi možnými pomocnými metodami, a teprve na konci jej vidí…
Zkratkou JPD se v suché řeči evropských úřadů označuje Jednotný programový dokument. Málokdo si pod tímto názvem něco reálného představí, pro 1.…
Cévní mozkovou příhodu v České republice prodělá každý rok na 47 000 lidí. Přibližně třetina zemře. Většina z těch, kteří přežijí, si odnáší větší či…
Pacienti s pokročilou roztroušenou sklerózou snadno dojdou k závěru, že o ně nikdo nestojí. Ne vždy a ne pořád se o ně může postarat rodina. Na…
Minulý týden na český trh vstoupila vakcína Cervarix, v pořadí druhá a na dlouhou dobu jistě poslední očkovací látka proti HPV – kauzálnímu původci…
Názory sester na současný model vzdělávání si jako téma své bakalářské práce zvolila Bc. Blanka Hošková, letošní absolventka kombinovaného studia…
Velké evropské kongresy se čím dál obtížněji prosazují proti podobným akcím v USA. Řada z nich má spíše jen edukační charakter, zatímco ke zveřejnění…
Na pět tisíc odborníků na roztroušenou sklerózu se sjelo minulý týden do Prahy. Konal se zde 23. výroční kongres ECTRIMS (European Committee for…
Tématem zatím posledního z pravidelných setkání s novináři, která pořádá Nemocnice Na Homolce, se stala bezpečnost nejen nemocných, ale i personálu.…
Letošním laureátem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových vize 97 se stal psychiatr a psycholog českého původu Stanislav Grof. Podle slov Václava…
Vyhledat si v nemocničním počítačovém systému laboratorní výsledky svých rodinných příslušníků si může každá česká sestra. v americké nemocnici by ji…
Hlavní sestry většiny nemocnic zažívaly v několika uplynulých letech nebývalé časy hojnosti, alespoň pokud jde o personální zdroje. Sester byl…
„Základní opatření pro adekvátní nutriční zajištění pacientů jsou velmi jednoduchá. Jde jen o to věnovat jim dostatečnou péči. Náklady na správnou…
Ochota darovat orgán je u české populace znatelně nižší než ochota v případě potřeby orgán přijmout. Vyplývá to z výzkumu, který pro Nadaci Karla…
„Chtěla jsem, aby kniha vycházela z naší české reality a aby z ní bylo cítit, že je skutečně určená sestrám,“ říká v rozhovoru pro MT autorka…
Minulý týden podepsal guvernér amerického státu Illinois zákon, podle kterého jsou některé skupiny pacientů při hospitalizaci povinně testovány na…
„Pociťuji silnou zodpovědnost za to, že když už musíme embryo zničit, měl by mít náš výzkum, pro který bude použito, smysl,“ říká v rozhovoru pro MT…
V atraktivním přímořském prostředí, téměř na dohled historického města Rhodos, se na stejnojmenném řeckém ostrově od 16. do 20. června konalo 17.…
Když v roce 2001 vstoupil do léčby chronické myeloidní leukémie imatinib, znamenalo to zřetelný kvalitativní zlom. U velké části nemocných se však…
Mnoho původně ambiciózních investičních záměrů postihl podobný osud – neprůhledné financování, nejrůznější kompromisy a mnohaleté prodlužování stavby…
Jedním z nosných témat 17. výročního zasedání Evropské neurologické společnosti byla časná léčba roztroušené sklerózy. MT v této souvislosti požádala…
„Slovo ‚rakovina‘, cancer, v USA není zdaleka tak děsivé jako v ČR. lidé už vědí, že to neznamená automaticky smrt,“ říká prof. MUDr. Adolf Stafl,…
O problémech v sexuálním životě pacientky obvykle nehovoří hned mezi dveřmi, a to ani v gynekologické ambulanci. Pokud se ale podaří komunikaci o…
Život ohrožující peripartální krvácení se v ČR vyskytne každý rok přibližně u pěti set žen. Takový stav je bezesporu noční můrou každého porodníka. V…
Samice gorily nížinné kijivu porodila 30. května v pražské Zoo zdravé mládě. Jako již zkušená matka si přitom poradila bez jakékoli asistence. Pokud…
Širokou pozornost veřejnosti si v minulých týdnech získala zpráva o perorální antikoncepci, která dlouhodobě blokuje menstruaci (či lépe řečeno…