Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Lékárny loni dostaly pokuty za 7,78 milionu korun

Foto: Shutterstock

Lékárny loni dostaly pokuty za 7,78 milionu korun

14.03.2017 21:36
Zdroj: ČTK
Autor: Tisková zpráva ČTK
Lékový ústav loni uložil provozovatelům lékáren pokuty za 7,78 milionu korun, což je zhruba o milion korun více než v roce 2015. Mezi nejčastější závady patřil výdej léků na neplatné recepty či nedodržování podmínek uchování léků.

Ústav loni udělal 877 kontrol lékáren, meziročně o 37 více. Vyplývá to z informací, které dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil na svém webu.

Většina udělených pokut, 94, se týkala porušení zákona o léčivech. V 17 případech inspektoři zjistili porušení zákona o návykových látkách. Ústav také 11 lékárnám pozastavil povolení k přípravě léčivých přípravků kvůli používání neověřených vah.

Lékárny loni nejčastěji chybovaly, když vydaly pacientovi lék na neplatný recept, nedodržely podmínky pro uchování léků, léčivo pacientovi vydala neoprávněná osoba či v lékárně nebyl přítomen farmaceut. Mezi nejčastější závady patřila také příprava léků z prošlých surovin nebo ze surovin bez certifikátu a volný prodej léků, které se mohou vydávat jen na recept. Pokuty dostali provozovatelé lékáren především za to, že skladovali a vydávali léčiva, která měla být stažena z oběhu nebo u nich skončila platnost registrace, a za převody léků mezi lékárnami a nelegální vývoz do zahraničí.

Vloni evidoval SÚKL 2559 lékáren, což je o tři méně než v roce 2015. Dále bylo v Česku 245 takzvaných odloučených oddělení výdeje léčiv a zdravotnických prostředků. Jde o detašovaná pracoviště lékáren s omezeným provozem, jejich počet se mezi roky 2015 a 2016 nezměnil.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky