
Medicína
Trivakcína DITEPE nezpůsobuje mikrocefalii, rozhání obavy americká CDC
Imunizace trivakcínou proti tetanu, difterii a pertusi (v US: Tdap, ČR: DITEPE) není při aplikaci během gravidity spojena se zvýšeným rizikem…
Pokrok v imunoterapii karcinomu plic
Sdělení, že imunoterapie pembrolizumabem (Keytruda) poráží chemoterapii v prvoliniové léčbě nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) doslova…
Krize obezity: Viníkem je příliš mnoho omega-6 v rostlinných olejích
Divoce nevyvážená konzumace omega-6 a omega-3 mastných kyselin přispívá k rostoucímu výskytu obezity a diabetu 2.typu, varují experti v editorialu…
AHA vydala doporučení pro limity sacharidů ve stravě dětí
Konzumace sacharidů stále tvoří až 16 % denního příjmu kalorií u amerických dětí. Proto American Heart Association (AHA) přezkoumala dostupnou…
Káva i geny mohou blokovat alkoholické poškození jater
Těžcí alkoholici, kteří také pravidelně pijí kávu, mají zhruba o polovinu nižší pravděpodobnost, že u nich vznikne alkoholická hepatopatie než ti,…
GSK chce registraci pro nový lék na CHOPN
Společnost GlaxoSmithKline podala na regulační úřad FDA žádost o marketingovou autorizaci pro léčbu trojkombinací pro pacienty s chronickou…
Ketamin pomůže u těžké migrény
Ketamin, anestetikum s pověstí „psychedelického heroinu“, látka známá z nočních klubů jako Káčko nebo Special K, by se mohl v infuzní formě stát…
Dodávky antidepresiv na český trh se od r. 2000 téměř ztrojnásobily
Dodávky antidepresiv na tuzemský trh se od roku r. 2000 téměř ztrojnásobily. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytl Státní ústav pro kontrolu léčiv …
Testy potvrdily stoprocentní úspěšnost vakcíny proti ebole
Vůbec poprvé od předloňské epidemie eboly se podařilo vědcům vyvinout vakcínu, u níž testy ukázaly stoprocentní úspěšnost. Uvedla to ve čtvrtek…
Schválen nový lék pro chronickou lymfocytární leukémií
Evropská komise podmínečně schválila léčivý přípravek VENCLYXTO™ (venetoklax) společnosti AbbVie v monoterapii pro pacienty trpící chronickou…
U myelomu nové léky znamenají zásadní (a nákladný) zlom
Mnohočetný myelom představuje diagnózu, jejíž prognóza se v poslední dekádě markantně zlepšila díky vstupu nových molekul. Orientovat se v překotném…
Snížení koncentrace isoaglutininů v intravenózním imunoglobulinu
Intravenózní imunoglobuliny (IVIG) byly vyvinuty k léčbě primárních imunodeficiencí, ale časem se spektrum indikací rozšířilo i na mnoho dalších…
Odhalit pacienty s Fabryho chorobou je jako hledat jehlu v kupce sena
Fabryho choroba je vzhledem ke své rozsáhlé manifestaci velmi často opomíjenou diagnózou. Více než čtvrtině nemocných byla původně stanovena chybná…
Genetické varianty PCSK9 a HMGCR a rizika KV příhod a diabetu
Snížení kardiovaskulárního rizika a zvýšení rizika vzniku diabetu bylo obdobné jak u genetických variant, které napodobují účinek inhibitorů PCSK9,…
Na trh přichází nová fixní kombinace, která v léčbě dyslipidémií dává smysl
Na trh přichází pod názvem Zoletorv fixní kombinace ezetimibu a atorvastatinu. V jedné tabletě je tak spojen nejpředepisovanější statin s dalším…
Medicínské kontroverze, doktor Google a málo času…
Přestože se medicína neuvěřitelně rychle vyvíjí a není pochyb o tom, že ji čekají další úspěchy, paradoxně zdravotnictví nikdy nemělo takové problémy…
Ketamin pomůže u těžké migrény
Ketamin, anestetikum s pověstí „psychedelického heroinu“, látka známá z nočních klubů jako Káčko nebo Special K, by se mohl v infuzní formě stát…
Beta-blokátory u studentů patrně vedou k pozdějším psychopatologiím
Studenti, kteří užívali předepsané beta-blokátory během zkouškového období, vykázali signifikantně vyšší riziko budoucích suicidálních pokusů a…
Zajímavosti z AHA
V americkém New Orleans se ve dnech 12.-16. listopadu konala mezinárodní výroční konference American Heart Association (AHA). Přinášíme další krátký…
Experimentální lék proti leukémii uspěl, Novartis požádá o registraci
Až 82 procent pacientů trpících relabující a refrakterní akutní lymfoblastickou leukémií (ALL) vycházející z prekurzorů B lymfocytů, kteří užívali…
Stelara u psoriatické artritidy boduje i bez předchozí léčby
Léčba psoriatické artritidy ustekinumabem (Stelara) byla spojena se signifikantním přínosem pro pacienty bez ohledu na předchozí léčbu, ukázala…
Spojitost mezi kofeinem v těhotenství a IQ potomka
Devítičlenný tým francouzských odborníků, v jejichž čele stál Cédric Galéra (univerzitní pracoviště Bordeaux, Villejuif a Paris, vč. Sorbonne Paris…
Corriere della Sera: Vědci vytvořili umělou krev v prášku
Umělé červené krvinky tvoří suchý prášek, který se smíchá s vodou a může sloužit pro naléhavé potřeby za války. První testy umělé krve v prášku na…
Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní
Čtení na víkend: Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je…
Díky inhibici PCSK9 ustupují plaky ve věnčitých tepnách
Jak se po roce a půl mění konkrétní plak ve věnčité tepně při podávání PCSK9 inhibitoru evolocumabu? Na tuto otázku odpovídala studie GLAGOV, jejíž…
EMPA‑REG OUTCOME o rok později
Jak současnou diabetologii změnila studie EMPA‑REG OUTCOME? V rámci studie bylo shromážděno obrovské množství informací, které jsou postupně…
Technologie v diabetologii. Využití kontinuálního senzoru glykémie u pacientů léčených inzulinem
U zdravého člověka existuje hierarchizovaný systém zpětných vazeb, které udržují glykémii ve velmi úzkém rozmezí. Jejich odezva musí být dostatečně…
Praktický průvodce léčbou dyslipidémie v ordinaci praktického lékaře
Docent MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., hovořil o důležité roli praktického lékaře při včasném záchytu pacienta s familiární hypercholesterolémií.…
Evropská komise schválila nový lék pro pacienty na hemodialýze
První pokrok po více než deseti letech v léčbě sekundární hyperparatyreózy (SHPT) má pomoci lékařům kontrolovat klíčové parametry tohoto onemocnění.…
Nestatinová léčba je stejně efektivní jako terapie statiny
Nestatinová terapie snižující LDL cholesterol je stejně efektivní v redukci rizika závažných cévních příhod jako statinová terapie, zjistili američtí…
Romosozumab: Nový účinný přístup v léčbě osteoporózy
Osteoanabolikum romosozumab výrazně sníží riziko fraktur u žen s postmenopauzální osteoporózou, odhalila studie amerických lékařů publikovaná v NEJM.
La Repubblica: Patentovaná italská zmrzlina může prodlužovat život
Zmrzlina může prodlužovat život. Nejlepší je k tomuto účelu čokoládová, oříšková či ze zeleného čaje. "Kdo říká, že by dobrá jídla měla tělu škodit?"…
Pro silně obézní diabetiky je metodou volby bariatrická chirurgie
Pro významně obézní diabetiky volí lékaři léčbu za pomoci bariatrické chirurgie, ale i jim doporučují jako prevenci pravidelný pohyb. Ten je…
Karcinom slinivky břišní zůstává černou můrou onkologie
Karcinom pankreatu jako by stál stranou vývoje, ke kterému dochází jinde v onkologii. Pět let od stanovení diagnózy přežívá jen pět procent pacientů,…
Kde má v hematoonkologii smysl investovat
Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti mohou nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. V…
Česko je největším vzdělavatelem v oboru adiktologie v Evropě
Prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN Praha, hovořil o rozvoji tohoto oboru u nás i v mezinárodním kontextu…
OCALIVA potvrdila účinnost i bezpečnost u biliární cholangitidy
Obeticholová kyselina (Ocaliva) byla podávána po dobu jednoho roku pacientům s primární biliární cholangitidou (PBC). Vykázala signifikantně lepší…
Díky lepší péči vzrůstá počet pacientů s vrozenou srdeční vadou
Dětí s vrozenou srdeční vadou se podle kardioložky Jany Rubáčkové Popelové rodí stále zhruba stejně, tedy asi jedno dítě ze sta. Díky lepší…
Američtí pediatři: Jak postupovat u „odmítačů“ očkování?
V USA vydali doporučení pro pediatry, jak postupovat u „odmítačů“ očkování. Přehledová studie týmu Hough-Telforda v recentním vydání časopisu…
Rituximab je nejen účinný v RS, ale i levný
Dosud největší studie rituximabu u roztroušené sklerózy (RS) zjistila, že tato monoklonální anti CD20 protilátka byla spojena s nízkou mírou relapsů…
Pacientům se vzácným onemocněním zjednodušila VZP přístup k léčbě
Pacientům se vzácnými onemocněními zjednodušila VZP přístup k léčbě, nyní jde o to poslat pacienty k léčbě včas. Změny provádí VZP ve spolupráci s…
Když se antikoagulace dostává pod kontrolu
Nová antikoagulancia (NOAC) se jako léková skupina rychle etablovala v prevenci tromboembolických komplikací, především pak u nemocných s fibrilací…
Praktické zkušenosti se subkutánní aplikací imunoglobulinů
Jednou ze základních otázek, které lékař v souvislosti se substituční terapií hypogamaglobulinemiků musí řešit, je vedle vlastní indikace a vhodného…
Studie EAGLES: neuropsychiatrická bezpečnost vareniklinu, bupropionu a nikotinových náplastí potvrzena!
Studie EAGLES srovnala relativní neuropsychiatrickou bezpečnost a účinnost vareniklinu a bupropionu s nikotinovými náplastmi a placebem u kuřáků s…
Kongres, který pojímá alergologii a imunologii jako celek – v Česku i na Slovensku
O perspektivě oboru alergologie a imunologie jsme měli možnost si pohovořit s prezidentem kongresu České společnosti alergologie a klinické…
Sunitinib uspěl v adjuvanci u karcinomu ledviny
Na nedávném kongresu ESMO vzbudila pozornost studie, ve které uspěl sunitinib v adjuvantní léčbě pacientů s vysokým rizikem rekurence renálního…
V Kolíně se mluvilo o Hodgkinově lymfomu
Současné výsledky primární léčby Hodgkinova lymfomu (HL) jsou velkým úspěchem moderní onkologie. Významně se uplatňují nové léčebné strategie,…
Melanom de novo je mnohem agresivnější než „névový“ melanom
Uvádí se, že zhruba jedna čtvrtina melanomů se histopatologicky vyvíjí na podkladě pigmentového névu – většina melanomů tedy vzniká de novo. Nový…