
Medicína
Metropolí evropské onkologie byla Kodaň
Zasedání Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO) přilákalo do hlavního města Dánského království na 17 000 účastníků. Nápadný zde byl další…
Povědomí o příznacích diabetu je slabé
Před stanovením diagnózy 54 procent diabetiků vůbec netušilo, jak se diabetes mellitus projevuje. Zvýšenou glykémii, která je pro něj naprosto…
Hemodialyzační léčba je stále účinnější
Sympozium s názvem Moderní léčba selhání ledvin ukázalo, kam se dialyzační léčba posouvá a jaké jsou hlavní cíle efektivní a bezpečné léčby pacientů…
PROBLÉMY A NÁZORY LÉKAŘŮ POLITIKY NEZAJÍMAJÍ
Vlastní zpráva redakce Medical Tribune z právě proběhlého sjezdu České lékařské komory. ČLK chce změnit mantinely pro vyjednávání se zdravotními…
Sněm České stomatologické komory v Plzni zvolí nového prezidenta.
Dnes začíná 66.jednání sněmu České stomatologické komory, které se bude konat v hotelu Primavera, Nepomucká 1058/128, Plzeň, a skončí zítra 13. 11.…
Marihuana zvyšuje riziko vzniku psychózy
Dospívající chlapci, kteří pravidelně užívají marihuanu, mají zvýšené riziko výskytu perzistentních, subklinických psychotických symptomů, zejména…
Zubaři si o víkendu zvolí nového prezidenta, Chrz neobhajuje
Česká stomatologická komora (ČSK) si na víkendovém sněmu v Plzni zvolí nového prezidenta. Současný šéf Pavel Chrz (foto), který vede komoru v druhém…
Hygienická hypotéza atopie potvrzena
„Hygienická hypotéza“ vzniku atopie připisuje prudký nárůst alergických onemocnění snížení expozice infekčním agens v časných obdobích života a…
Makrolidová antibiotika u exacerbace astmatu nepomohou
Tým z britské Imperial College London potvrdil aktuální doporučené postupy pro léčbu astmatu, které odrazují od použití antibiotik u pacientů s…
Reslizumab zlepšil astma u pacientů s vyšším počtem eosinofilů
Léčba reslizumabem (CINQAIR) přinesla zlepšení plicních funkcí a symptomů astmatu u pacientů se špatně kontrolovaným astmatem a se zvýšenou…
RS relabuje u pacientů s geneticky podmíněnou nízkou hladinou vitaminu D
Pediatričtí pacienti s roztroušenou sklerózou, kteří mají genetickou predispozicí k nízké koncentraci vitaminu D, vykazují vyšší riziko relapsu RS.…
Corriere della Sera: Detoxikační kúry jsou zbytečné až škodlivé
Detoxikace slibuje vyčistit organismus od škodlivých látek a zároveň rychle zhubnout. Faktem ale je, že organismus už se čistí sám, a to díky…
Vyšetření lipidů již nemusí být nalačno
Kardioložka Samia Moraová je spoluautorkou nových guidelines, které byly publikovány v JAMA Internal Medicine. Podle nich již není nutné se postit 8…
Kasuistika: vzácné selhání, ale varovné!
Slogan „moderní, bezpečná a spolehlivá hormonální antikoncepce“ neplatí vždy stoprocentně, což je ostatně v medicíně milionkrát ověřená pravda.…
Nová doporučení ESC 2016. Co dělat a nedělat pro pacienty se srdečním selháním?
Nová Doporučení pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání (2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure)…
Diuretika thiazidového typu mají v léčbě hypertenze své stálé místo
Diuretika patří k základním antihypertenzivům a jsou neprávem opomíjena. Předseda ČSH profesor MUDr. Jan Filipovský, CSc., z II. interní kliniky…
Počet sebevražd v ČR klesá, přesto jich je stále více než v zemích OECD
Každoročně zemře na světě v důsledku sebevraždy přes 800 000 mužů a žen, přičemž u mladých lidí představuje jednu z hlavních příčin úmrtí. Ačkoli…
Nepříznivé účinky paracetamolu u dětských astmatiků se nepotvrdily
Dramaticky zvýšené relativní riziko neplánovaných návštěv dětí u lékaře kvůli astmatu po aplikaci paracetamolu pro febrilní onemocnění (jak ukázala…
FOEDUS zpřístupňuje orgány pro transplantace
Ode dne spuštění ostrého provozu má transplantační projekt FOEDUS obdivuhodné výsledky. Tento program iniciovala Evropská komise v polovině roku 2013…
Biologika chrání pacienty s revmatoidní artritidou před sepsí
Observační studie německých výzkumníků říká, že i když biologická terapie revmatoidní artritidy zvyšuje riziko infekce, na druhou stranu…
Co nám dosud přinesla studie LEADER
První závěry studie LEADER prezentované na výročním meetingu Americké diabetologické asociace (ADA) v New Orleans ve formě otázek a odpovědí…
Dulaglutid – agonista GLP-1 s aplikací jednou týdně
Dulaglutid je nový dlouhodobě účinný agonista receptoru pro GLP‑1 (glucagon‑like peptide 1, glukagonu podobný peptid 1). Je tvořen dvěma molekulami…
Nové guidelines u srdečního selhání kladou důraz na frekvenci
Zcela nedávno vyšly aktualizované doporučené postupy pro léčbu srdečního selhání, uplatňují se nové postupy nefarmakologické léčby a v neposlední…
Po letech stagnace má léčba srdečního selhání nový lék podpořený silnými důkazy
Po letech stagnace v léčbě srdečního selhání u pacientů se sníženou ejekční frakcí levé komory srdeční (EFLK) se konečně objevil bezpečný lék, který…
ECTRIMS 2016: Mnoho oborů, ale cíl společný
Další novinky z letošního kongresu ECTRIMS (European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis) v Londýně. Účastníci se dověděli,…
Urgentní medicína se ve Vídni představila jako sebevědomý obor
Urgentní medicína patří v České republice mezi velmi mladé specializace a až donedávna se omezovala především na přednemocniční péči. Ve světě se…
Osteoporóza – pohyb je prevencí i léčbou
Každá zlomenina zvyšuje riziko další, nestíháme‑li primární prevenci, přichází prevence sekundární, kdy jsou pacienti ohroženi nejvíce. ČR patří k…
Chystá se konference "Aktuální právní otázky českého zdravotnictví"
V listopadu se bude konat právnická konference, na kterou jsou zváni nejen právníci, lékaři ale i farmaceutické společnosti. Zaštítí ji např. JUDr.…
Včasná intervence u prediabetu výrazně snižuje výskyt diabetu 2. typu
Ještě před dvaceti lety byl prediabetes neznámým pojmem. Dnes se jím zabývá řada studií. Je prediabetes již nemoc, jak mu zabránit či jak předejít…
Principy selfmonitoringu glykémie
Četnost měření a rozložení měření v průběhu dne se liší u jednotlivých pacientů a i v doporučeních pro léčbu diabetu je uveden individuální přístup.…
O diabetu ve světě po socioekonomické stránce
Čína, Indie, diabetes. Co mají tato slova společného? Kdyby se všichni diabetici na světě stali obyvateli jednoho státu, tvořili by se svými 415…
Překonávání problémů v inzulinové léčbě
„Jak povzbudit pacienta, aby setrval na inzulinové terapii, je zásadní otázkou, kterou se musíme zabývat,“ zdůrazňuje prof. Melanie Daviesová,…
Corriere della Sera: Obezita závisí i na úrovni kontroly v práci
Tendence k nabírání kilogramů navíc je spojena mimo jiné i s tím, jaký stupeň odpovědnosti máme v zaměstnání: ten, kdo má moc rozhodovat, má sklony k…
Lékaři zanedbávají edukaci pacientů s CHOPN
Méně než 20 % pacientů s diagnostikovanou chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) uvedlo, že se jim dostalo edukace od jejich lékařů, jak by sami…
Zlepšení kvality péče přineslo dramatické snížení úmrtnosti
Zavedení programu na zlepšení péče snížilo až pětinásobně během osmi let riziko smrti u dětí v septickém stavu hospitalizovaných na emergentním…
"Čím dříve přijdeš, tím víc času dostaneš"
Přes 7000 Češek ročně vyslechne od lékaře zprávu, že mají rakovinu prsu. Díky lepší diagnostice a léčbě, která je v Česku dostupná v posledních…
Zcela odstranit hemoroidy bez operace nelze
V nové rubrice Medical Tribune, v níž zkušený specialita radí svým kolegům, tentokrát chirurg prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc., (na snímku) přednosta…
Alergenová imunoterapie v léčbě astmatu
Alergenová imunoterapie není většinou alergologů a pneumologů shledávána vhodnou pro léčbu průduškového astmatu. Studie z posledních let však…
ERS 2016: Cesta k úspěšné terapii astmatu v reálném životě
Charizmatický profesor David Price (Velká Británie a Singapur), profesor J. Christian Virchow (Německo) i Alberto Papi (Itálie) na odborném sympoziu…
Léčba pacientů s nedostatečně kontrolovaným astmatem
Počet nových léků na astma roste, stejně jako roste počet nových pacientů s astmatem. Možnosti léčby jsou dnes bezesporu větší, avšak celá řada…