Nové centrum pro pacienty s RS
V České republice žije přibližně 14 000 pacientů z roztroušenou sklerózou. O čtvrtinu z nich se starají odborníci z Neurologické kliniky 1. LF UK a…
Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.
V České republice žije přibližně 14 000 pacientů z roztroušenou sklerózou. O čtvrtinu z nich se starají odborníci z Neurologické kliniky 1. LF UK a…
O kolik pacientů se stará jedna sestra? Na ARO většinou o jednoho, na JIP o jednoho či dva. Na standardním oddělení už ale tento počet značně kolísá…
Nulového výskytu nosokomiálních infekcí, tedy infekcí vzniklých v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, dosáhnout nelze. Podle WHO se ve…
Omezení atomizace či překrývání stávajících kapacit a posílení konkurenceschopnosti univerzitních pracovišť. To jsou cíle zásadních změn v brněnském…
Lékař v přípravě musí nejprve strávit tři roky převážně na dětských lůžkových odděleních. Tento společný pediatrický kmen je ukončen testem. Další…
I když mezi praktickými lékaři pro děti a dorost není demografická situace tak kritická jako u praktiků pro dospělé, i zde hrozí, že lékaři‑senioři…
„Nemocný okamžitě vycítí, v jakém rozpoložení sestra na pokoj přichází, a z jejího pohledu, úsměvu, způsobu, jakým mu upravuje lůžko, dokáže číst,“…
V Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) proběhl začátkem dubna již 10. ročník Pražského workshopu o katetrizačních ablacích. Tentokrát…
Anglické slovo „smart“ lze přeložit mnoha způsoby – jako bystrý, chytrý, elegantní, fikaný či mazaný. SMART se jmenuje také nový koncept léčby…
Doc. Marta staňková byla bezpochyby určující osobností pro české moderní ošetřovatelství. Celý svůj profesní život se zasazovala o to, aby sestry…
„Nemyslím si, že v pediatrii někdo s despektem zahlíží na praktické lékaře. Míra kolegiality je zde asi vyšší než u medicíny dospělých. klinické…
První březnový týden se na Gynekologicko‑porodnické klinice 1. lF Uk a všeobecné fakultní nemocnice v Praze konal mezinárodní školicí kurs, ve kterém…
Anglické slovo Smart lze přeložit mnoha způsoby – jako bystrý, chytrý, elegantní, fikaný či mazaný. SMART se jmenuje také nový koncept léčby astmatu,…
Začínat znovu s profesní kariérou v jiné zemi není nic lehkého. Pro sestry to platí dvojnásob. Musejí nejen prokázat, že své práci rozumějí, ale také…
Jak by měl být lékař první linie připraven na zvládání akutních stavů? Také na to se snažili na 1. kongresu primární péče poskytnout odpovědi MUDr.…
„Aby sestra na našem pracovišti obstála, musí být především vyzrálou a vyrovnanou osobností,“ říká Marta Červinská, staniční sestra Sexuologického…
Nulového výskytu nosokomiálních infekcí, tedy infekcí vzniklých v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, dosáhnout nelze. Cílem je snížit jej na…
Čestný doktorát Univerzity Karlovy převzal 8. března ve Velké aule pražského Karolina profesor Erik De Clercq, belgický vědec, jenž stál u zrodu…
„Chronické choroby ledvin jsou časté, skrytě nebezpečné, avšak léčitelné,“ tak zní hlavní poselství, které by mělo zaznít 8. března. Toto datum…
Pokud se nějaké heslo opakuje příliš často, jeho původní význam se vytrácí. V případě oblíbené věty předsedy České onkologické společnosti profesora…
Fakultní nemocnice v Motole má status Komplexního onkologického centra. Nová kapitola radioterapie se zde začala psát už v roce 1997, kdy byly…
Schizofrenie během života postihne jedno až dvě procenta populace. Tato nemoc je zákeřná i tím, že zasahuje velmi často osoby v mladém a středním…
Pro pacienty s chronickým selháním ledvin má přiměřený pohybový režim životně důležitý význam. Bohužel se až příliš často dozvídají, že se mají…
Manželé Coriovi, Hans Selye, Richard von Zeynek, arnold Pick… Pražská německá lékařská fakulta dala vědě řadu mimořádných osobností. Jednou z nich…
„Jsme obrovská organizace, která má velkou zodpovědnost. Proto o nás musí být slyšet. Musíme dávat zřetelně najevo, že některé věci se nám nelíbí,“…
Bohnické sexuologické dny jsou vrcholnou odbornou akcí českých sexuologů. letos proběhly již po devatenácté. Jedno z jejich nosných témat neslo název…
Zákon č. 96/2004 Sb., tzv. o nelékařských zdravotnických povoláních, a legislativní normy, které na něj navazují, přinesly pro sestry řadu zásadních…
Na sklonku ledna pořádala Česká farmakoekonomická společnost seminář s názvem Farmakoekonomika v onkologii. Kdo chtěl slyšet jasnou odpověď, jak…
V pražském paláci Žofín proběhlo 20. února už sedmé finále soutěže Sestra roku. Spíše než soutěž v pravém slova bylo cílem pořadatelů veřejné a…
Fingerlandův ústav patologie Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Hradec Králové je jedním z nejvýznamnějších českých center výzkumu v patologii. O…
Moje maminka byla sestra a to mě při volbě povolání velmi ovlivnilo, říká nositel titulu Sestra roku 2006 Radek Hudousek, který pracuje jako vedoucí…
Jednu z prvních roboticky asistovaných rekonstrukcí břišní aorty v USA provedli v prvním únorovém týdnu lékaři univerzitní nemocnice Baptist Memorial…
Centrum adiktologie 1. LF UK pořádalo 8. února veřejnou přednášku a odborný seminář dvou předních odborníků na problematiku alkoholu profesora…
V sále pražského kongresového centra Olšanka se 15. února konaly volby prezidenta, viceprezidenta a prezidia České asociace sester (ČAS). V první…
na sklonku minulého roku měla MT spolu s dalšími vybranými evropskými novináři unikátní příležitost nahlédnout v belgických městech rixensart a Wavre…
Škol, které nabízejí bakalářské studium ošetřovatelství, pomalu přibývá. letos poprvé začnou budoucí sestry – bakalářky studovat v Opavě, zcela…
„byl bych rád, kdyby lidé vnímali hygieniky jako partnery, se kterými je dobré spolupracovat dříve, než se problém objeví,“ říká v rozhovoru pro MT…
„What the patients really want?“ – Co pacienti skutečně chtějí? To byla hlavní otázka, na kterou se snažila najít odpověď rozsáhlá studie, která…
Žlutý květ, symbol Ligy proti rakovině, doznal malé, ale podstatné změny. Jeden jeho okvětní lístek zčernal a připomíná tak ciferník, ukazující za…
Z etického hlediska není žádný důvod, aby zdravotníci měli k bezdomovcům jiný přístup než k ostatním nemocným. Jen u málokteré z těchto osob je…
Přes veškeré pokroky v léčbě deprese stále zůstává určité procento pacientů, u kterých terapie selhává. Takoví nemocní vyzkoušeli mnoho různých…
Zvláště z přístupu zdravotních pojišťoven by se dalo vyvozovat, že antipsychotika první generace a antipsychotika druhé generace tvoří dvě oddělené…
Odborníci zabývající se výživou již delší dobu upozorňovali na to, že v České republice chybí ucelený program, který by umožňoval jednoduchým…
Asi největší pozornost účastníků jesenické konference vzbudilo vystoupení MUDr. Martina Brunovského, který spolu se svými kolegy MUDr. Martinem…
Vysoká škola v přírodě Mezi srovnatelnými odbornými akcemi má Česko‑slovenská psychofarmakologická konference, která se každý rok v lednu koná v…
Kolik typů antidepresiv je potřeba k léčbě deprese? Tak se jmenovalo firemní symposium společnosti Medicom International, které se konalo v rámci…
Internetový server www.allnurses.com je pravděpodobně největším virtuálním prostorem, na kterém komunikují sestry z celého světa, hlavně však z USA.…
Podle odborníků se každý měsíc, kdy novorozenec nemůže vnímat zvukové podněty, na jeho vývoji negativně podepisuje. Proto doporučují, aby všechny…
Češi a Rakušané mají společnou nejen historii a podobnou kuchyni, ale také nadprůměrně vysokou incidenci kolorektálního karcinomu. V Česku se…
Každých osm vteřin na světě zemře jeden člověk vinou kouření – a v téměř stejně krátkém intervalu někdo kouřit začne. O možnostech, jak tento fakt…
„Sestry z České republiky mívají v saúdskoarabských nemocnicích zpočátku problémy s angličtinou, obvykle ale velmi rychle dokážou tento problém…
Dvaapůlletá slovenská dívka Bianka od narození trpí dysplazií v oblasti kraniocervikálního přechodu. V posledních měsících ji útlak míchy již přímo…
Již několik let se rozvíjí koncept tzv. intermitentní léčby osteoporózy bisfosfonáty, který spočívá v prodlužování dávkovacích intervalů – od…
„Posloucháme‑li na kongresech příspěvky o cílené terapii onkologických onemocnění, jímají nás dvě hrůzy. První – jak těžké je tuto problematiku…
Převratnou novou metodou, která umožňuje vyšetřit větší část nebo dokonce celé tenké střevo a zároveň přistoupit i k terapeutickému zásahu, je…
Podle statistik má diabetes mellitus sedm procent české populace, ve skutečnosti již ale může být diabetikem každý desátý Čech. Toto číslo přitom…
Paliativní medicína není jen péče o terminálně onkologicky nemocné. Na správně prováděnou paliativní péči má nárok každý nemocný v pokročilé fázi…
Chirurg MUDr. Ludomír Brož se věnuje pacientům po termickém úrazu už dvacet šest let. Medical Tribune měla příležitost doprovázet jej během jednoho…
V zemích Evropské unie je očkováno proti chřipce v průměru 22 procent populace, v Česku je to jen 7 procent. Zda se letos Česká republika v tomto…
Úspěšnou operaci, která ve světové literatuře ještě nebyla popsána, provedli 2. října lékaři neurocentra liberecké krajské nemocnice.…
Ordinuje a učí v Praze i v USA, vydává několik časopisů, organizuje studentské stáže, angažuje se v krajanském hnutí, moderuje nejrůznější setkání,…
Je moderní onkologická léčba dostupná všem pacientům, kteří ji potřebují? Odpovídají náklady na léčení dosaženým výsledkům? Jsou onkologičtí pacienti…
MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., vedl Nemocnici Na Homolce patnáct let. Za tu dobu poznal dvanáct ministrů zdravotnictví. Přiznává, že sledovat všechny…
„Zase jsem schopen vnímat úplně obyčejné věci – foukání větru nebo třeba běžný shon v dopravě při cestě domů.“ Takto někteří čeští lékaři popisují…
Pokud bychom seřadili jednotlivá pracovní zařazení v ošetřovatelství podle prestiže, které se mezi sestrami těší, domácí péče asi nejvyšší příčky…
Devatenáct tisíc lidí, to je menší okresní město. Uživí se tu tak osm praktických lékařů pro dospělé, tři pro děti, určitě se tu najde dost práce pro…
„Kdybych sám osobně potřeboval operaci páteře, pojedu do Liberce za Petrem Suchomelem. Umí to a je to kamarád,“ říká předseda České neurochirurgické…
Na konstatování, že populace stárne, si už veřejnost zvykla. Zvykla si i na výzvy, že je nutné s tím něco dělat. Místopředsedkyně české…
„Málokdo se stará o to, co sestry skutečně cítí. I to je jeden z důvodů, proč tak snadno vyhoří,“ říká psycholožka Mgr. Libuše Kalvodová, která se…
„Největším etickým problémem, o kterém bychom se v rámci českého zdravotnictví měli bavit, je běžná a každodenní komunikace v ordinacích a na…
Odhaduje se, že s nějakou formou úniku moči má zkušenost až polovina žen. Zjistit, které pacientky inkontinence trápí, ale není snadné. Nejde zrovna…
„Pro léčení osteoporózy u žen po menopauze je z veřejného pojištění plně hrazen pouze generický alendronát. K takové úpravě úhradových mechanismů…
Moderní medicína uvažuje v číslech, grafech, tabulkách. Pro lékaře je čím dále tím těžší vnímat za množstvím sofistikovaně zpracovaných informací…
Sto dvacet mediků převážně z USA, ale i z Indonésie, Portorika, Kanady či Austrálie se v těchto dnech pohybuje po pražských nemocnicích. jde o…
Hana Rožánková, MBA, má za sebou unikátní životní i pracovní zkušenost. Téměř dva roky pracovala ve funkci ředitelky ošetřovatelství (Nursing…
Asi největší odbornou lékařskou akcí, která se tento rok v České republice koná, je výroční kongres Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a…
Drtivou většinu lékařů není nutné o rizicích porodu doma nijak přesvědčovat. Dokážou si představit, jak rychle se i dosud zcela bezproblémový stav…
Přímo ve stínu bruselského Atomia se v polovině letošního května konala vrcholná akce všech odborníků, kteří se zabývají cévní mozkovou příhodou (CMP…
PhDr. Zdeňka Cejpková, RN, je jedna z mála českých sester, které překonaly všechny byrokratické překážky a pracují jako registrované sestry v USA.…
Jako syndrom náhlého úmrtí kojence (Sudden infant death syndrome – SIDS) se označuje nečekané úmrtí zdánlivě zcela zdravého kojence ve spánku, kdy…
Články o tom, jaký význam má střevní mikroflóra pro imunitu – humorální, buněčnou i nespecifickou, přibývají ve světovém odborném tisku téměř…
V intervenční kardiologii nebo statistikách novorozenecké úmrtnosti představuje ČR světovou špičku. V péči o pacienty s CMP ale za vyspělým světem…
Při léčbě warfarinem se lékař často pohybuje na hraně, říká prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., předseda Společnosti pro trombózu a hemostázu ČLS JEP.
Málokterý lékař má takovou zásluhu o rozvoj českého ošetřovatelství jako prof. MUDr. Vladimír Pacovský, DrSc. Je autorem učebnic péče o nemocné, byl…
Kardiologie je úspěšný obor. A o té české to platí bezpochyby. Ve veřejnosti to pak snadno vzbudí dojem, že zachránit je možné každého pacienta a že…
Primář kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Ludomír Brož je v české společnosti pro léčbu rány znám jako…
Jestli někdo ví, jaké potřeby skutečně mají nevidomí lidé, je to Mgr. Marie Schifferová. Již jedenáct let vede Pobytové rehabilitační a…
Sestra-muž, zdravotní bratr, všeobecný ošetřovatel, všeobecná sestra nebo třeba i sestřák. Všechna tato a ještě i jiná označení se mohou týkat jediné…
Metabolismus psoriatické kůže je výrazně zvýšen, zrání epidermálních buněk od bazální vrstvy k vrstvě rohové je až desetkrát rychlejší. Co tato…
Kapitán Mgr. Pavel Ruml má kromě jiného za sebou šest let služby jako armádní duchovní, včetně toho, že absolvoval dvě zahraniční mise. V současnosti…
„Lékař by měl být motivován k zájmu o každého pacienta. To jinak než nastavením úhrad udělat nelze,“ říká předsedkyně Odborné společnosti praktických…
U ničeho nevydrží, nedokáže být chvíli zticha, neustále na sebe upoutává pozornost, je nezvladatelné, když do někoho může strčit, tak to také udělá.…
Zdravotní sestry si nemohou stěžovat na to, že by je média zcela ignorovala. nemocniční prostředí je pro filmaře a tvůrce seriálů svou dynamičností a…
Docentka Marta Staňková byla bezpochyby určující osobností pro české moderní ošetřovatelství. Celý svůj profesní život se zasazovala o to, aby…
Prevence tromboembolické nemoci (TEN) jde napříč obory a zdravotnickými profesemi. denně na ni musejí myslet chirurgové všech specializací,…
Chirurg Mudr. František Grossmann, cSc., strávil čtrnáct let ve státní nemocnici v Jihoafrické republice. Získal tak unikátní zkušenosti. „Takovou…