Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 17. leden 2021 | Svátek má Drahoslav
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Online přednášky o duševním zdraví v čase pandemie COVID‑19

Online přednášky o duševním zdraví v čase pandemie COVID‑19

Medical Tribune 23/2020
24.11.2020 18:40
Zdroj: MT
Autor: kol

V souvislosti s pandemií COVID‑19 byl v Česku na jaře zaznamenán dvojnásobný nárůst úzkostných onemocnění a až trojnásobný nárůst depresivních onemocnění a rizika sebevražedného jednání. Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) proto připravili cyklus osvětových videí k nejdůležitějším tématům, která veřejnosti nabídnou zdarma prostřednictvím internetu.


„Pandemie COVID‑19 se dotkla prakticky všech oblastí lidského života a z našich studií vyplývají také vážné dopady na oblast duševního zdraví. V několika předchozích letech jsme pro veřejnost ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze připravovali cyklus přednášek Laboratoř mysli, v němž jsme se snažili prezentovat nejnovější poznatky z oblasti duševního zdraví. Letošní ročník se nemohl uskutečnit, rozhodli jsme se proto vytvořit několik online videí věnovaných dopadům aktuální situace na oblast duševního zdraví a péči o ně,“ popisuje Mgr. Karolína Mladá z Národního ústavu duševního zdraví. Videa budou dostupná na stránkách www.nudz.cz.


Prevence sebevražednosti i fungování péče během nouzového stavu

V prvním ze tří online videopříspěvků, prezentovaném 10. listopadu v 10 hodin, se MUDr. Jan Hanka, vedoucí ambulance NUDZ, věnuje právě tomu, jak funguje psychiatrická péče během nouzového stavu. Zaměří se i na to, jak v aktuální situaci pečovat o sebe a své duševní zdraví. „Omezte sledování zpráv na nutné minimum, udržujte kontakty s lidmi, které máte rádi, dbejte o svůj spánek, vyváženou stravu a fyzickou aktivitu,“ shrnuje MUDr. Hanka. Video z 12. 11. je zaměřeno na prevenci sebevražd. Mgr. Alexandr Kasal, který je členem realizačního týmu Národního akčního plánu prevence sebevražd, k tomu říká: „Mezi ohrožené skupiny v ČR patří děti a mladiství, včetně dětí v ústavní výchově. Na druhém konci věkového spektra jsou sebevraždou ohroženi senioři, zejména pak muži. U této populace je silným rizikovým faktorem pociťované osamocení a izolace.“ Diváci se dozvědí i to, jaké jsou nejčastější varovné signály a jak reagovat, když tyto signály zpozorují u někoho ve svém okolí.


Pandemie, deprese, úzkost a stres a co s tím

Cyklus uzavírá videopřednáška z 18. 11., v níž se PhDr. Petr Winkler, Ph.D., vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie v NUDZ, věnuje tématu pandemie, deprese, úzkosti a stresu. „V širším kontextu se zaměřujeme na dopady pandemie COVID‑19 a souvisejících restriktivních opatření na duševní zdraví české populace. Podíváme se také, jak na tyto dopady reagoval systém péče o duševní zdraví, jaký vývoj nás v tomto ohledu čeká v nejbližší budoucnosti a co pro svoje duševní zdraví můžeme sami udělat,“ popisuje doktor Winkler. Všechna videa jsou k dispozici zdarma, zájemci mohou případně přispět na destigmatizační a edukativní aktivity týkající se duševního zdraví, které pořádá Spolek NUDZ.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky