
Medicína
Zdravotníci vlastní smrtí dokazovali, že nejhorší jsou trans tuky
Vysoký příjem nasycených tuků a trans tuků je spojen se zvýšenou mortalitou, upozornila velká observační studie publikovaná v JAMA Internal Medicine.…
Corriere della Sera o restriktivní poruše příjmu potravy
Kdo trpí novým druhem choroby nazývané restriktivní porucha příjmu potravy (ARFID), jí pouze omezenou škálu jídel. Porucha se může projevit v…
MZ: Aktivita klíšťat je letos nadprůměrná
Aktivita klíšťat je v letošním roce díky teplé zimě nadprůměrně vysoká. Ministerstvo zdravotnictví proto vydává souhrn doporučení, jak se před…
Nadváha podle studie nejen zhoršuje zdraví, ale i zkracuje život
Nadváha zkracuje život. Podle nové vědecké studie je příčinou pětiny předčasných úmrtí v USA a sedminy v Evropě. Podle statistik Světové zdravotnické…
Turistika za léčbou kmenovými buňkami
Autoři práce, kterou uveřejnil The New England Journal of Medicine, připomínají, že léčba kmenovými buňkami může vést k vzniku nádorů a v žádném…
Mateřské mléko zlepší vývoj mozku nedonošených dětí
Čím více předčasně narozené děti konzumují mateřské mléko, tím rychleji se jejich mozek vyvíjí. Tento výsledek malé observační studie byl prezentován…
Jak správně provádět Heimlichův hmat? Video napoví
Komentář k článku "V 96 letech použil svůj vlastní manévr k záchraně ženy“, který jsme v Medical Tribune publikovali 30. 6. 2016. Mnoho lidí se…
Středomořská strava i přes velké množství tuků nevede k obezitě
Přestože středomořská dieta může obsahovat vysoké množství tuku, nevede k přibývání na váze. Naopak může dokonce pomoci při hubnutí. Vyplývá to z…
U svalových slabostí je třeba myslet i na Pompeho
Investigátoři provedli screening u vysoce rizikových pacientů s trvale zvýšenou koncentrací sérové kreatinkinázy spolu se svalovou slabostí…
La Repubblica: Mozartova a Straussova hudba snižuje krevní tlak
Hudba Wolfganga Amadea Mozarta a Johanna Strausse mladšího má pozitivní vliv na zdraví: snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci. Vyplývá to ze studie…
Revmatoidní artritida – boj na poli biologické léčby, nebo boj o zdraví pacienta? Kam vlastně míříme?
Otázkou, jak se můžeme poučit z minulosti v léčbě revmatoidní artritidy, se zabýval profesor Juan J. Gómez-Reino (Santiago de Compostela, Španělsko)…
Oboustranný závazek správné volby
Společnost Pfizer uspořádala hned v úvodu EULAR 2016, ještě před samotným oficiálním zahájením, velmi zajímavé sympozium o tom, jaká kritéria hrají…
Vědci z Akademie věd objasnili jednu z příčin Alzheimerovy nemoci
Mezinárodní tým vědců, kteří působí v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v AV ČR, objasnil jednu z příčin Alzheimerovy choroby. Pomocí moderní…
Onkologické onemocnění nemusí nutně znamenat konec intimního života
Diagnostika nádorového onemocnění představuje pro pacienta náročné období, v němž se prvotní šok mění v obavy a úzkost z očekávání budoucnosti. Tyto…
Patologická diagnostika onemocnění štítné žlázy
Patologická diagnostika onemocnění štítné žlázy se v poslední době zřetelně rozvíjí. Nové možnosti poskytuje zejména metoda aspirační cytologie, jež…
Olympijské hry v Brazílii: Plné vášně? Pak jen vážně!
Letních olympijských her v Brazílii se zúčastní přes deset tisíc sportovců, počet dalších členů výprav se spolu s turisty odhaduje na více než půl…
Ebola i po léčbě vyvolává bolesti hlavy i halucinace
Téměř všechni přeživší ebolu v africké Libérii měli neurologické obtíže, které v mnoha případech přetrvávaly po dobu delší než jeden rok. Informace…
Nové guidelines doporučují testovat virus Zika v moči
Americký zdravotní ústav Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nyní doporučuje u pacientů s podezřením na infekci virem Zika testování…
Splenomegalie vždy něco znamená – třeba Gaucherovu nemoc
Paralelou mezi prací detektiva a diferenciální diagnostikou směřující k rozpoznání vzácného onemocnění může být i forma edukačních sympozií s názvem…
Empagliflozin u diabetiků chrání funkci ledvin
Studie, které se tleská....Aktuální data z studie EMPA‑REG byla v New Orleans na výročním zasedání Americké diabetologické asociace přijata se…
Němých infarktů je možná více, než se odhaduje
Klinicky němý infarkt myokardu představuje více než 45 % všech případů IM v populaci a podílí se na zvýšení kardiovaskulární mortality, zjistila…
Vede cukr k nádorovému onemocnění? Studie naznačuje souvislost
Lidé, kteří se denně neobejdou bez sladkých nápojů, mají významně vyšší výskyt karcinomu žlučových cest a karcinomu žlučníku. Zjistila to nová studie…
Zolpidem je spojen s častějšími pády pacientů
Vědci zkoumali asociaci mezi rizikem pro hospitalizaci kvůli fraktuře kyčle nebo traumatického poranění mozku a preskripcí nebenzodiazepinových…
Téměř každému třetímu nádoru prsu by se dalo zabránit
Podle nových poznatků by se téměř jedné třetině karcinomů prsu u bílých Američanek dalo předejít osvojením si zdravého životního stylu. Uvedla to…
Na obzoru jsou nové léky proti migréně
Experimentální přípravek proti migréně – erenumab – dosáhl primárního cíle studie fáze II hodnotící účinnost a bezpečnost preventivní léčby chronické…
Studie FLAME posouvá koncept duální bronchodilatace
V časopisu New England Journal of Medicine byly publikovány závěry studie FLAME. Jde o první studii, která prokázala superioritu duální…
Centrální onemocnění štítné žlázy
Ačkoli jsou centrální onemocnění štítné žlázy poměrně vzácná, je tuto možnost nutné brát v diagnostickém algoritmu v potaz. Jejich odlišení však…
Májové hepatologické dny ve znamení hepatitidy C a karcinomu jater
Jaké jsou zkušenosti s léčbou bezinterferonovým režimem? O ty se s českými lékaři podělil profesor Peter Buggisch (IFI, Institut für…
Syndrom suchého oka po nových antidepresivech
Ukazuje se, že za syndrom suchého oka může vznikat nejen v důsledku dlouhodobého a pravidelného hledění do obrazovky PC nebo notebooku, ale na průběh…
Budíček pro psychiatry
Kouření se stalo pro psychiatry novým módním tématem. Když zadáme do jakékoli databáze lékařských publikací termíny „psychiatric“ a „smoking“ za…
Je bezlepková dieta zdraví prospěšná?
Hubne se po bezlepkové dietě? Nebo se po ní naopak tloustne? Je lepek toxická látka? Nemá se dávat malým dětem, aby v dospělosti netrpěly celiakií?…
Rehabilitace pacientů s roztroušenou sklerózou
"Chybí systematičnost a lepší organizace rehabilitační péče – v multidisciplinární péči spolu odborníci týmu nekomunikují. Navíc je specializovaných…
Úroveň ATB profylaxe je u dětí nevyrovnaná, chybí guidelines
Aplikace antibiotické profylaxe v dětské chirurgii se v USA výrazně liší jak v rámci jednotlivých dětských nemocnic, tak i v rámci jednotlivých…
V USA zesílili varování před nežádoucími účinky opioidů
Americký regulační úřad pro potraviny a léky (FDA) aktualizuje varování v příbalových letácích opioidů s okamžitým uvolňováním jako je např. Vicodin.…
WHO: Příliš horké nápoje mohou způsobovat rakovinu jícnu
Příliš horké nápoje mohou způsobovat rakovinu jícnu. Vyplývá to z průzkumu agentury Světové zdravotnické organizace (WHO), která dnes informovala, že…
Máte-li správného partnera, ochrání vás to před alkoholismem
U sezdaných lidí je nižší pravděpodobnost než u svobodných, že u nich dojde k poruchám spojeným se zneužíváním alkoholu. To platí ale pouze v případě…
Aspirin je v případě iktu důležitější, než jsem si mysleli, přiznávají lékaři
Krátkodobý benefit léčby aspirinem po tranzitorní ischemické atace (TIA) a menší ischemické cévní mozkové příhodě byl dosud podceňován, upozornil na…
Studie dětí s mozkovou komocí: Čím dříve s aktivitou, tím lépe
Děti a adolescenti s komocí mozku, kteří se vrátí k fyzické aktivitě už během 1 týdne, méně často trpí přetrvávajícím postkomočním syndromem než děti…
Restrikce cukru brání nežádoucím účinkům hormonální léčby u ca prostaty
Nízkosacharidová dieta nezabrání vzniku inzulinové rezistence u mužů s karcinomem prostaty léčených androgenní deprivací, ale brání významným…
Levnější biosimilar Herceptinu by mohl být v Evropě již příští rok
Farmaceutické společnosti Mylan a Biocon oznámily, že výsledky z fáze III studie prezentované na výroční konferenci American Society of Clinical…
Novinky v kardiostimulaci
Na letošním výročním sjezdu České kardiologické společnosti v Brně byly prezentovány některé nové technologie. Řada prezentací se týkala tzv.…
Za prevencí IM na křídlech Pegasových
„Studie PEGASUS společně se studií PLATO potvrzují význam dlouhodobé duální antiagregační léčby u pacientů po IM, kteří jsou nepochybně ve vysokém…
Vědci zkoušejí vypěstovat lidské orgány v embryích prasat
Nedostatek lidských orgánů k transplantacím se rozhodli vyřešit američtí vědci tím, že je vypěstují v tělech prasat. Tým z Kalifornské univerzity…
Opomíjený význam netradičních antihypertenziv
Antihypertenziva, a to spironolakton, eplerenon a amilorid, jsou předmětem kombinační léčby, v rámci níž dokáží snížit krevní tlak efektivněji než…
Výsledky trombektomie bez trombolýzy jsou srovnatelné s kombinovanou léčbou
Direktní mechanická trombektomie prováděná v kardiocentrech může dosahovat srovnatelných výsledků s neuroradiologickými centry, tj. neurologické…
O očkování bez příkras
V únoru 2016 byl založen Odborný spolek pro očkování, z. s. (OSPO), který si vytkl za cíl zvýšit důvěru v očkování u široké veřejnosti, neboť tato…
Náhrada extáze je nečekaně toxická
S velmi překvapivým objevem přišli vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Zkoumali populární drogu MDAI (známou též jako mindy nebo…
Zásadní role fibrinogenu v léčbě ŽOK
„To, že fibrinogen má při řešení život ohrožujícího krvácení superiorní postavení, lze doložit daty z naší Gynekologicko‑porodnické kliniky," uvedl…
Buněčná terapie úspěšná při srdečním selhání
„Výsledky nasvědčují, že se jedná o atraktivní možnost léčby pro pacienty se srdečním selháním třídy III a IV NYHA,“ řekl Timothy Henry, kardiolog…
Hormonální terapie u žen chrání před aterosklerózou
Hormonální substituční terapie zpomaluje rozvoj aterosklerózy u žen po menopauze, zjistila randomizovaná studie zveřejněná v New England Journal of…
Kvalitní sexuální život mohou už i u nás zajistit penilní implantáty
V zahraničí, resp. v západní Evropě jsou penilní implantáty již několik let běžnou součástí léčby poruchy erekce. Od letošního roku mohou zájemci…
Pacient s diabetem očima klinického psychologa
Diabetes 2. typu provázejí zvýšené požadavky na modifikaci životního stylu, spolupráci pacienta s lékařem a dobrou compliance. Nejen o komunikaci…
Léčba bolesti se musí stát prioritou
Sociálně ekonomické dopady bolesti projednalo symposium Societal Impact of Pain, které se konalo 23. až 24. května v Bruselu, bohužel bez české…
V USA se objevila bakterie odolná vůči nejsilnějším antibiotikům
Američtí lékaři vůbec poprvé narazili na bakterii, která je odolná i proti nejsilnější antibiotické léčbě. Pacientku se sice podařilo vyléčit,…
ReMuS zveřejňuje další data
Nadační fond Impuls financuje sběr dat do registru pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří jsou léčeni biologickou léčbou. Registr však má vyšší…
Co se jí v Čechách
Mimo jiné i výživovým poradcům se věnovalo setkání MEDialogy, k něhož přinášíme kompletní tiskovou zprávu. Z bakalářské práce absolventky oboru…
Vědci objevili metodu k prodloužení životnosti kloubních náhrad
Umělé klouby by mohly vydržet déle než nyní, kdy jejich průměrná životnost v Evropě mírně přesahuje deset let. Měl by k tomu přispět objev vědců z…
Při optimální péči by se v EU dalo předejít třetině úmrtí
Při použití nejnovějších medicínských znalostí a moderních technologií by se v zemích Evropské unie dalo předejít třetině úmrtí. V Česku by podle…
Radioterapie a chemoterapie seminomu
Seminom varlat je poměrně vzácný typ nádoru a chybějí u něj randomizované studie hodnotící různé způsoby léčby. Velká studie pacientů se seminomem…
Onkologie se po spirále vrací k imunoterapii – a na vyšší léčebné kvalitě
Hlavní cesta, jak ovlivnit osud onkologických pacientů, podle všeho spočívá v imunoterapii. Melanom jako jednoznačně imunodependentní nádor…
Onko‑otázky, které přežily čtyřicet let
Myšlenek a nápadů bylo před 40 lety v onkologii hojně. Jak jsme tedy pokročili v odpovědích na některé otázky položené a zaznamenané před 40 lety?…
Pediatři by měli myslet i na roztroušenou sklerózu
"Na roztroušenou sklerózu často pediatři ani rodiče nepomyslí. Pediatři někdy obtížím přiřadí jinou diagnózu, jako vývojové vady, nebo je zamění za…
Diferenciální diagnostika dyspeptických obtíží diabetiků
Skupinou, která je na dyspeptické potíže obzvláště náchylná, jsou diabetici. Po dvaceti letech trvání choroby se vyskytují až u šedesáti procent z…
Zcela nový krok v kontinuu péče o diabetika
To, že půjde spojit do jednoho aplikačního systému bazální inzulinový analog a agonistu GLP‑1, se ještě nedávno zdálo nedostižným cílem. Česká…
Čím dříve má pacient s CHOPN astma, tím lepší má prognózu
Pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), kteří současně trpí astmatem, vykazují mnohem větší riziko hospitalizace a úmrtí, onemocněli…
ČFS chce posílení role farmaceutů ve zdravotnických týmech
Farmaceuti vyzvali úřady k posílení role lékárníků a klinických farmaceutů ve zdravotnických týmech, ke změnám ve financování lékárenské péče nebo…
První transplantace dělohy v USA se nezdařila. Lékaři již vědí proč
První transplantace uteru ve Spojených státech byla neúspěšná, orgán musel být pro závažné a život ohrožující komplikace chirurgicky odstraněn.…
V USA provedli unikátní transplantaci penisu
Pacient (64 let), jemuž byla provedena parciální penektomie pro genitální karcinom, se stal prvním Američanem, jemuž byl penis transplantován. Orgán…
IKEM poprvé transplantoval dělohu
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl první transplantaci dělohy v Česku. ČR je tak třetí zemí na světě, jež po Švédsku a USA…
Steatóza jater vede k ateroskleróze
Kardiovaskulární onemocnění je primární příčinou úmrtí pacientů s nealkoholickou steatózou jater. Při léčbě nealkoholické steatózy jater je proto…
Jak časté jsou sezónní deprese?
To, že sezónní změny mají velký vliv na výskyt depresí, je všeobecně přijímáno jako fakt. Analýzy ale ukázaly, že výskyt depresí je ve skutečnosti…
Kde by byla diabetologie bez metforminu?
Metformin by měl být nasazen jako lék první volby kdykoli, kdy není kontraindikován. Nad tím, jak by současná diabetologie vypadala bez metforminu,…
V USA vydali nová doporučení pro medikaci antipsychotik u pacientů s demencí
Lékaři by měli postupovat uvážlivě v léčbě agitace nebo psychózy antipsychotickými přípravky u pacientů s demencí. Tak zní změna u nových guidelines…
Jak obnovit narušenou důvěru veřejnosti v očkování aneb Paradoxy dnešního světa
Na jedné straně miliony onemocnění a úmrtí na preventabilní onemocnění v řadě zemí světa způsobené nedostupností – nemožností očkování, na druhé…
Motivační rozhovory, jež měly omezit dětskou obezitu, selhaly
Anticipační guidelines pro prevenci obezity dětí byla neúspěšná, výskyt obezity se opět v uplynulém desetiletí zvýšil, uvedl odborný časopis New…
Rakovina prsu se vrátí až 30 pct.pacientek, mohou žít kvalitně
Až 30 procentům pacientek se i při včasném odhalení rakoviny prsu zhoubná nemoc vrátí, obvykle nečekaně, i po více než 15 letech. Rozšíří se do…
Deprese v pozdějším věku mohou být příznakem nastupující demence
Deprese prohlubující se s rostoucím věkem mohou být příznakem nastupující demence, soudí vědci. Podle studie, kterou dnes zveřejnil odborný časopis…
Paleodieta ženám prospívá více než nízkotučná dieta
Obézní ženy po menopauze, které si zvolily paleolitický typ diety, vykázaly zlepšení biomarkerů pro inzulínovou rezistenci ve srovnání se ženami,…
I vyšší normální hodnoty BMI zkracují život, zjistila studie
Nejen obézní adolescenti nebo s nadváhou, ale dokonce i ti, kteří v dospívání měli vyšší normální hodnoty BMI, mají zvýšené riziko úmrtí na…
V USA doporučují aspirin k prevenci ca tlustého střeva
Nezávislá organizace U.S. Preventive Services Task Force, jež je panelem respektovaných expertů v preventivní a evidence-based medicíně, doporučila…
Dlouhodobá léčba glatiramer acetátem. Kasuistiky dvou nemocných s roztroušenou sklerózou
Kolik let může fungovat imunomodulační léčba přípravkem první generace? Odpověď nám pomohla najít MUDr. Olga Zapletalová, která zpracovala pro…
To, co se děje kolem myelomu, je úžasné
„Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti umějí nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. U…
Le Monde: Ironii rozumíme jen tím správným uchem
Vědci provedli na několika desítkách mladých lidí s dobrým sluchem pokus, jehož výsledky publikoval časopis Laterality. Test se uskutečnil pomocí…
Pohyby očí mohou být markerem autismu
Různé charakteristické vzorce pohybů očí malých dětí při sledování krátkého videa byly spojeny s výskytem poruch autistického spektra, zjistila…
Lékař: Odpůrci očkování přispívají k růstu rizika šíření nemocí
Odpůrců očkování dětí je v Česku podle vědeckého sekretáře vakcinologické společnosti profesora Romana Chlíbka mezi rodiči do pěti procent a…
Imunoterapie překonává některé limity cílené léčby
O nástupu nových imunoterapeutických postupů do léčby solidních nádorů hovořil prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky FN…
CHOPN aneb předčasné stárnutí plic
Profesor Vítězslav Kolek (LF UP a FN Olomouc, předseda ČPFS ČLS JEP) hovořil nejen o stárnutí plicní tkáně, ale i o stárnutí samotném, a to jak z…
V USA aktualizovali doporučení pro aspirin
Nezávislá organizace U.S. Preventive Services Task Force, jež je panelem respektovaných expertů v preventivní a evidence-based medicíně, doporučila…
Lék první volby na bolest při osteoartróze zklamal
Diklofenak i etorikoxib byly podle metaanalýzy publikované v odborném časopise Lancet spojeny s největší úlevou bolesti u pacientů s kolenní nebo…
FDA varuje před KV riziky u dvou léků pro diabetiky
Americký regulační úřad (FDA) vydal nové varování o zvýšeném riziku srdečního selhání u pacientů užívajících antidiabetika saxagliptin (Onglyza,…
WHO u příležitosti Světového dne zdraví 2016 zveřejňuje Světovou zprávu o cukrovce
Letošní Světový den zdraví je zaměřen na boj proti diabetu - onemocnění, které podle předpovědí WHO bude v roce 2030 sedmou nejčastější příčinou…
Na Bulovce při operaci mezoteliomu použili hypertermickou laváž
Maligní tumor na pleuře vyléčili chirurgové v Nemocnici Na Bulovce jako první v Česku ojedinělou metodou, kdy po odstranění nádoru a celé jedné plíce…
Z kongresu EAHP aneb O nových výzvách nemocničních lékárníků
Kongres Evropské asociace nemocničních lékárníků (EAHP), který se konal ve Vídni, měl na programu partnerství v týmu zdravotnických odborníků a také…
Bude v ČR zaveden povinný screening dárců krve metodami NAT?
Kontaminované krevní transfuze jsou celosvětově stále příčinou řady nových infekcí a nákaz příjemců. Značná část zemí světa v posledních 15 letech k…
Corriere della Sera: Jak se mozek brání strachu z terorismu
Teror nás nedonutí zavírat se doma, protože jsme vybaveni jakýmsi psychobiologickým softwarem, který hrál klíčovou roli v naší evoluci, píše italský…
Dvě snídaně zdravější než žádná
Studenti středních škol, kteří ráno snídali dvakrát - jednou doma a jednou po příchodu do školy – vykazovali signifikantně vyšší pravděpodobnost, že…
MaRSu se letos zúčastnil rekordní počet měst a lidí
Celkem 268 445 korun vybrali organizátoři cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se letos konal už popáté. Zacvičit si a podpořit…
O účinnosti léčby rozhoduje také adherence. Pacient má z velké části svou léčbu v rukou. Platí to i pro RS
Klinické studie demonstrují vysokou účinnost léčivého přípravku zpravidla u vybrané a často vysoce motivované populace pacientů. V praxi se někdy…
Lze se Alzheimerovou chorobou nakazit? Vědci hledají důkaz
Kontroverzní studie naznačila, že Alzheimerova choroba by mohla být přenosná z jedné osoby na druhou. Vědci se nyní snaží tuto hypotézu prokázat.…
Zubaři vydali ke světovému dni doporučení v péči o dětský chrup
Zubní kaz je infekční onemocnění, rodiče by proto neměli olizovat lžičky či dudlíky potomka, aby nepřenesli do jeho úst kazotvorné bakterie. Uvádí to…
Le Monde: Nové studie ukazují možné cesty v léčbě deprese
Souvislost mezi záněty a depresemi byla zřejmě znovu potvrzena. Kolem 50 procent pacientů trpících vzácnou nemocí mastocytózou trpí zároveň…
V USA poprvé transplantovali dělohu neplodné pacientce
Chirurgové na klinice v Clevelandu na Floridě jako první ve Spojených státech transplantovali dělohu neplodné pacientce. Během příštích několika…
L´Express: Břicho v centru pozornosti vědců i celebrit
Průkopníkem nové vědy nazvané neurogastroenterologie je profesor Michael Gershon z Columbijské univerzity v New Yorku. Nervový systém trávicího…
IKEM transplantoval játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány
Pražský Institut klinické a experimentální medicíny si připisuje světové prvenství. Vůbec poprvé zde pacientka, která má velmi vzácnou anomálii -…
Studie: Úspěšná operace šedého zákalu prodlužuje život
Lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, mají až o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že se dožijí vysokého věku. Vyplývá to ze studie…
První pacient v ČR dostal náhradu menisku, která se vhojí
První český pacient dostal místo poškozeného menisku v koleni umělohmotnou náhradu z polykarbonátu, která se časem vhojí do těla a zamezí dalšímu…
V ČR přibývá případů smrtelné idiopatické plicní fibrózy
V Česku přibývá zachycených případů smrtelné a nevyléčitelné idiopatické plicní fibrózy. Ročně je odhaleno u zhruba stovky pacientů, u řady v…
Některou ze vzácných nemocí trpí na světě na 350 milionů lidí
Na 350 milionů lidí ve světě, z toho asi 30 milionů v Evropě, trpí některou ze vzácných nemocí. Dosud jich vědci popsali asi sedm tisíc. Na většinu z…
Farmakovigilance léčivých přípravků v léčbě RS
Pokroky v léčbě roztroušené sklerózy (RS) učinily v posledních několika málo letech ohromný skok. Daří se nacházet terapeutické možnosti i pro ty…
Vědci z 1. LF zjistili, že při biologické léčbě nádorů ledvin lze podávání léků dočasně přerušit
Vědecký tým České kooperativní skupiny pro metastatický renální karcinom, jehož součástí je i řada klinických výzkumníků z 1. lékařské fakulty UK v…
Čínské děti tloustnou kvůli antibiotikům v jídle
Stopy veterinárních antibiotik se objevily u 80 procent čínských školáků. Výzkum prováděný u dětí ve věku od osmi do 11 let byl zveřejněn v časopise…
V ČR se objevily první případy viru Zika, MZ: Informace o postupu dostali všichni zdravotníci
Základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty všechna zdravotnická…