
Medicína
Respirační infekce zvyšují riziko infarktu až sedmnáctkrát během prvních sedmi dní
Každoročně utrpí infarkt myokardu stovky tisíc lidí na celém světě. Nový výzkum naznačuje, že k němu vedou závažné i běžné respirační infekce.…
Kdy je blokáda sympatiku ku prospěchu a jak jí dosáhnout?
Aktivace sympatiku je spojena se vzestupem tepové frekvence a zvýšením rizika úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Porucha funkce autonomního nervového…
Pomůže léčbě poruch příjmu potravy reforma psychiatrie?
Závažných onemocnění poruchami příjmu potravy stále přibývá – a to jak ve světě, tak i u nás. Pacientky s poškozeným zdravím, bez funkčních vztahů a…
Roztroušená skleróza v roce 2017
Nadační fond Impuls pod záštitou Sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27.…
Závisí průběh KVO a celková úmrtnost na věku, kdy začala menopauza?
Metaanalýzou údajů z medicínských databází bylo od roku 1990 do března 2015 vybráno 32 studií, které zahrnovaly 310 329 žen, u nichž byl hodnocen…
Pokles kognitivních funkcí po operaci způsobují imunitní buňky v mozku
Starší pacienti po operaci často trpí zhoršením duševních schopností, které trvá týdny i měsíce. Dosud se vědci domnívali, že jde o důsledek…
Vybrané novinky z „lipidových“ doporučení
Opravdu jen velmi stručně charakterizujme hyperlipoproteinémii a dyslipidémii jako skupinu metabolických onemocnění hromadného výskytu, která jsou…
Syndrom vyhoření u lékařů
„Syndrom vyhoření“ je překlad anglického „burn‑out“ nebo „burnt‑out“. V medicíně použil tento termín poprvé v roce 1974 německý psycholog Herbert J.…
Je současné rozhodování o změně léčby roztroušené sklerózy založeno na důkazech?
Změna léčby u pacienta s roztroušenou sklerózou (RS) je indikována zejména při nedostatečné účinnosti a výskytu relevantních nežádoucích účinků,…
Klostridiový den – letos již potřetí!
Dne 13. 5. 2017 se v Kongresovém centru Nemocnice Na Homolce v Praze uskutečnil již 3. ročník unikátního mezioborového setkání Klostridiový den. Akce…
Edoxaban má své výhody pro lékaře i pacienty
Již za několik týdnů by i v české reálné praxi měl být dostupný edoxaban – nový přímý inhibitor faktoru Xa. Na to, co lze od tohoto antikoagulancia…
Anesteziologie – obor s jasnou koncepcí a požadavky
Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína je konsolidovaný obor s naprosto jasnými cíli. Avšak to v současnosti nestačí. Péči o kriticky…
Bezlepková dieta může zvyšovat riziko vzniku diabetu
Vyšší příjem glutenu zřejmě vede k nižšímu riziku rozvoje diabetu 2. typu, tvrdí studie výzkumníků z Harvardovy univerzity. Svoje závěry prezentovali…
Fyzická aktivita a chronická obstrukční plicní nemoc
Na letošních XXI. hradeckých pneumologických dnech konaných 21.–22. dubna v Hradci Králové byl jeden ze sponzorovaných bloků přednášek věnován…
Jaké vlastnosti prodlužují aktivní život?
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Vědci objevili protein zodpovědný za alergická onemocnění
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Reimplantace kloubu dnes již nejsou výjimkou
Doba, kdy se čekalo, až pacient k aplikaci totální kloubní náhrady dostatečně „zestárne“, aby mu „vydržela až do smrti“, je již dávno pryč. Umělé…
Proč léčit roztroušenou sklerózu od prvních příznaků?
Roztroušená skleróza (RS) je chronické invalidizující onemocnění centrálního nervového systému se známkami zánětu a neurodegenerace. V České…
Technologie v diabetologii. Blízká budoucnost technologií v diabetologii
Zvolila jsem si pro dnešní příspěvek ne úplně lehké téma. Nemám totiž žádné věštecké schopnosti a musím tudíž vyjít z faktů, které další vývoj…
Chronická sympatická aktivace a inzulinová rezistence spolu úzce souvisejí
Při úvahách o kardiovaskulárních (KV) rizikových faktorech se velmi často skloňují termíny, jako je kouření, metabolický syndrom nebo nezdravá…
Větší mozek nebo menší úbytek hmoty?
Lepší kognitivní výkonnost u zdravých starších jedinců, definovaných jako SuperAgers, je zřejmě z části důsledkem pomalejšího tempa mozkové atrofie.
Nové léky zkrátí dobu léčby a rozšíří skupinu léčených
Podle nejnovějších dat Světové zdravotnické organizace, která byla poprvé prezentována 22. dubna na kongresu Evropské hepatologické společnosti (EASL…
Užívání antidepresiv v těhotenství nezvyšuje riziko autismu u dětí
Nejméně deset let se objevují zprávy, které dávají do souvislosti poruchy autistického spektra u dětí s užíváním antidepresiv jejich matkami během…
Odhalování demence včasným screeningem?
Demence jako výzva současnosti a problém budoucnosti? bylo téma semináře, který 18. dubna pořádal Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny…
Začíná nová epocha diabetologie?
Mezinárodní kongres ACROSS T2D (The Academy for Cardiovascular Risk, Outcomes and Safety Studies in Type 2 Diabetes), který se konal 23.–24. března…
Metformin ani ve 21. století rozhodně neztrácí na významu
Metformin je vysoce prověřený přípravek, který drží nezastupitelnou pozici v armamentáriu farmakoterapie diabetu 2. typu (DM2) stěží uvěřitelných…
Fixní kombinace nových léčiv zlepšují léčbu hypertenze
S velkým zájmem odborné veřejnosti se setkalo letošní XV. sympozium Arteriální hypertenze, které se konalo 5. dubna v Praze a bylo věnováno památce…
Mezi nová antikoagulancia vstupuje další silný hráč
Nová antikoagulancia se v běžné praxi etablovala mimořádně rychle a úspěšně. Nyní je tato léková skupina obohacena o další přípravek – edoxaban. Co…
Technologie v diabetologii. Telemonitoring v diabetologii
Lidské vynálezy mění svět lidí, někdy pozvolna, nepozorovaně, někdy velmi rychle a zlomově. Náš seriál popisuje pozvolný a akcelerující průnik…
Katetrizační ablace: dabigatran bezpečnější než warfarin
Důležitá nová data ze studie RE‑CIRCUIT ukazují na lepší bezpečnostní profil dabigatran etexilátu (Pradaxa) ve srovnání s warfarinem u pacientů s…
Oční lékaři a internisté by měli při léčbě glaukomu spolupracovat
Do programu IX. bilaterárního česko‑slovenského oftalmologického sympozia bylo zařazeno i odborné sympozium farmaceutické společnosti Novartis s…
Studie FOURIER – další posun, když statiny nestačí
Zvýšená koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) je nezávislým rizikovým faktorem kardiovaskulární morbidity a mortality, na který se zaměřují četné…
Technologie v diabetologii. Hypertenze u nemocných s diabetes mellitus a možnosti její detekce
Zvýšený krevní tlak nad hodnoty 140/90 mm Hg patří mezi významné kardiovaskulární rizikové faktory. Hypertenze je přítomna u 40 procent dospělé…
Budoucnost endoskopických technik v gastroenterologii
Letošní XXI. hradecké gastroenterologické a hepatologické dny byly zaměřeny nejen na moderní diagnostické a terapeutické metody a jejich přínos v…
Tofacitinib získal registraci v EU pro léčbu revmatoidní artritidy
Tofacitinib citrát (Xeljanz) je inhibitor Janus kinázy (JAK), který blokuje intracelulární signální dráhu prozánětlivých cytokinů. Je součástí…
Rizikové faktory tělesných a duševních komplikací po transplantaci jater
Australští konziliární psychiatři Mahdod Eftekar a Paul Pun (nemocniční pracoviště ve Woolloongabba, Queensland) se zabývali psychickými rizikovými…
Změny klimatu zřejmě přispívají k vyšší prevalenci diabetu
Rostoucí počet případů diabetu 2. typu zřejmě souvisí s oteplováním klimatu. Studie publikovaná v BMJ Open Diabetes & Research srovnávala průměrné…
Biologicky naivní pacienti s PsA setrvávají na léčbě déle
Pacienti s psoriatickou artritidou, kteří dosud nebyli léčeni biologiky (tzv. naivní pacienti) setrvávají na léčbě inhibitory tumor nekrotizujícího…
Antidepresiva a riziko úmrtnosti u demence
Třináctičlenný mezinárodní tým odborníků ze Švédska (Stockholm, Huddinge, Jönköping), Norska (Stavanger), České republiky (Brno) a Velké Británie …
Alectinib získal oprávnění pro terapii plicního karcinomu
Nový perorální léčivý přípravek alectinib (Alecensa, Roche) nabízí možnost systémové léčby pacientů s ALK‑pozitivním nemalobuněčným plicním…