
Všechny články
Tržby sítě Penta Hospitals rostou, skupina loni investovala 450 mil. Kč
Skupina Penta Hospitals jde naproti trendům. Investuje do jednodenní chirurgie, rehabilitace, psychiatrie i domovů se zvláštním režimem.
Dva sály jednodenní chirurgie v novém pavilonu v Mladé Boleslavi
Nový pavilon jednodenní chirurgie roste na mladoboleslavské Klinice Dr. Pírka. Je to správný směr, věří ředitel Kožený.
Transformace akutních lůžek na následná byla ku prospěchu všech
Systém se nemůže soustředit jen na podporu superspecializované péče, i když je nepochybně důležitá, říká Barbora Vaculíková, generální ředitelka…
Až 44 procentům případů demence lze předejít
Studie publikovaná online 2. června 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně…
Fórum: Od komplexních onkologických center ke komplexní onkologické infrastruktuře
Národní onkologický plán ČR stanoví, že všichni pacienti mají mít rovný přístup k diagnostice a léčbě bez ohledu na místo bydliště či stadium nemoci.…
Regulační asymetrie v péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou
I když zatím neexistuje lék, který by Alzheimerovu nemoc vyléčil, blíží se příchod několika nových molekul, které průběh onemocnění alespoň zpomalují…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Stabilita lékového trhu je pro lékařskou praxi mimořádně důležitá
Vážené kolegyně, vážení kolegové, z pohledu každodenní lékařské praxe je mimořádně důležitá stabilita lékového trhu. Nejde přitom pouze o otázku…
Co vám nabídne Medicína po promoci 2/2025
Nové číslo Medicíny po promoci otevírá rozhovor s prof. MUDr. Vladimírem Paličkou, CSc., dr. h. c., s nímž jsme hovořili nejen o populačním…
Lp(a) jako skryté riziko: data z programu „Nebuď pod tlakem“
Lipoprotein (a) představuje významný rizikový faktor pro rozvoj aterosklerotických kardiovaskulárních onemocnění a aortální stenózy. Je geneticky…
Prof. Tláskal: I v těch nejtěžších případech má většinou smysl operovat
Prof. MUDr. Tomáš Tláskal, CSc., z Dětského kardiocentra 2. LF Uk a FN Motol, převzal na XXXIII. výročním sjezdu České kardiologické společnosti…
Primární péče k nepoznání – mění se technologie i pacienti
Primární péče zažívá prudký rozvoj. Zájem mediků na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy o tento obor narostl.
Fórum: Má praktický smysl vytvářet národní plány pro rozvoj jednotlivých oborů?
Česko má ve zdravotnictví řadu národních plánů, jako Národní kardiovaskulární plán ČR 2025–2035, Národní onkologický plán ČR 2030, Národní plán…
Průlom v léčbě duševních onemocnění. Léčba psilocybinem schválena
Poslanecká sněmovna odsouhlasila 30. 5. 2025 jeden ze tří pozměňovacích návrhů týkajících se využívání psychedelik v psychiatrické léčbě a…
Nízká tolerance fyzické zátěže a LAVI/a předpovídají návrat fibrilace síní
Pacienti s nízkou tolerancí fyzické zátěže mají významně vyšší riziko recidivy fibrilace síní po katetrizační ablaci plicních žil. Retrospektivní…
Sto let české ortopedie. Obor s tradicí, odbornou silou i jasnou vizí
Na XXVIII. národním kongresu České společnosti ortopedie a traumatologie (ČSOT), který se konal u příležitosti 100. výročí založení odborné…
Mucha: Umělá inteligence se mění rychleji, než ji stačíme schvalovat
Umělá inteligence může lékařům významně pomoci, zejména v oblasti rutinní administrativy. „Stále ale platí, že odpovědnost nese lékař – umělá…
Nové výzvy pro veřejné zdraví. Česko potřebuje reformu hygien
Návrh na vznik Státní hygienické služby sice spadl v tomto volebním období do šuplíku, podle expertů by ale měla příští vláda debatu o budoucnosti…
Fórum: Má ještě velká vizita smysl?
Velká vizita určuje strategii a taktiku léčebně‑preventivní a ošetřovatelské péče, je rovněž nástrojem vzdělávání. Je prováděna jednou týdně, cílem…
Lékárníci zachytí týdně stovky záměn a duplicit
Nejčastější chybou, kterou odhalí lékárník na receptu, je větší množství předepsaných léků než na tříměsíční léčbu. Lékaři také zapomínají uvést…
Kampaň Buď cool a nehul poběží celý červen
Už 37 let je z iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) 31. květen Světovým dnem bez tabáku. Letos při této příležitosti v České republice…
Onkologie na Zlínsku – vzorový model centralizace
Sebelepší plán na zlepšení péče o onkologicky nemocné nebude úspěšný, pokud se nepropíše na regionální úrovni. Musejí se domluvit ti, kteří se spolu…
NERV navrhne dvousložkové pojistné
Bez zásadních změn není financování českého zdravotnictví udržitelné. Na samém konci volebního období přichází ekonomický poradní sbor vlády s…
Účast v klinických studiích je výhra pro pacienta i lékaře
Čím větší znalosti o nich lidé mají, tím spíše vnímají klinické studie pozitivně. Srozumitelné informace tak mohou odbourat zbytečné obavy.
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Věřím, že se podpora studií povede. Má to smysl
Vážené kolegyně, vážení kolegové, je nesporné, že klinický výzkum nových léků a vakcín patří mezi zásadní součásti moderního zdravotnictví. Díky…
Silnější základy pro zdravotnictví díky studiu BBA Management ve zdravotnictví
Zdravotnictví se neobejde bez profesionálů, kteří rozumějí nejen medicíně, ale i organizaci a řízení zdravotnických zařízení. A právě zde se otevírá…
Hülleová: Bez podpory rezidentů a investic se dětská primární péče neobejde
Rezidenční místa pro dětské praktiky zůstávají podfinancovaná a přicházejí o ně i regiony, kde lékař dlouhodobě chybí, říká MUDr. Ilona Hülleová,…
Ze screeningu karcinomu plic mohou výrazně profitovat i nemocní s plicní fibrózou
V České republice se od ledna 2022 úspěšně rozjel pilotní projekt časného záchytu karcinomu plic. Jeho ověřovací fáze se blíží ke konci, v dohledné…
Výbor CHMP doporučuje schválení přípravku Duvyzat k léčbě Duchenneovy svalové dystrofie
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMA) přijal kladné stanovisko doporučující udělení podmínečné registrace pro…
AIFP: Dostupnost inovativních léků se zlepšuje, překážky však přetrvávají
Česká republika patří mezi země, které pacientům relativně rychle zpřístupňují nově registrovaná léčiva. Podle aktuální analýzy EFPIA Patients W.A.I…
AACR 2025: z laboratoře k lůžku pacienta a zpět
V Chicagu proběhlo 25.–30. dubna výroční zasedání Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR). Téma letošního setkání „Unifying Cancer Science and…
Pilotní projekt na péči a podporu pozůstalým má přinést systémovou změnu
V České republice byl zahájen pilotní projekt, který detailně analyzuje poskytování specializované pozůstalostní péče. V rámci projektu se budou…
Intervenční radiologie na Bulovce – nová úroveň miniinvazivní léčby
Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) otevřela nové Oddělení intervenční radiologie, jehož klíčovou součástí pro miniinvazivní léčebné výkony je špičkový…
Online registrace u praktika pomáhá nejen systému
Miliony britských pacientů se nyní mohou zaregistrovat u nového praktického lékaře stisknutím tlačítka prostřednictvím online aplikace NHS, která je…
Prohlubující se krizi v NUDZ začalo řešit ministerstvo
Na napjatou atmosféru v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) upozornila skupina 130 zaměstnanců ústavu ministra zdravotnictví již v listopadu 2024…
Obhajujte předpisy o označování alkoholu, vyzývá EASL
Irsko, které patřilo k leaderům v boji proti kouření, by mělo stát v čele, i pokud jde o opatření ohledně alkoholu. Evropská asociace pro studium…
Fórum: Vadilo by vám, kdyby si vás pacient nahrával?
Pacient má právo za účelem ochrany svých práv nahrávat komunikaci s lékařem i bez svolení či jakéhokoli upozornění. Podle občanského zákoníku není…
Když dnes řeknete geriatr, nikdo nepadá úžasem. Chceme to změnit
K hlavním iniciátorům a tvůrcům nového Národního plánu rozvoje geriatrie do roku 2035 patří předsedkyně České gerontologické a geriatrické…
Specifika dovolené lékařů: Jak plánovat dovolenou ve zdravotnictví
Lékařská povolání patří mezi ta, která vyžadují provoz i během svátků, víkendů a letních prázdnin. Zajištění péče je nezbytné i v době, kdy jsou…
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Prevence je jedním ze zásadních pilířů dlouhodobé udržitelnosti péče
Vážené kolegyně, vážení kolegové, zátěž na zdravotní systém v důsledku stárnutí populace a rostoucího počtu chronicky nemocných každoročně narůstá.…
Další data potvrzují zlom u plicní arteriální hypertenze
Sotatercept (WINREVAIR) snížil relativní riziko úmrtí ze všech příčin, transplantace plic a hospitalizace pro plicní arteriální hypertenzi (PAH) o 76…
Skrytý hlad v Evropě: dobře živení, ale podvyživení
Výzkumní pracovníci financovaní EU zkoumají problém skrytého hladu v Evropě, aby pochopili, proč lidé, kteří mají dostatek jídla, nemusí mít dostatek…
Začíná studie s psychedeliky pro onkologické pacienty
Řada lidí s onkologickým onemocněním se potýká s úzkostmi a depresí. U mnohých z nich přitom běžná léčba těchto obtíží nezabírá. Odborníci z…
Cyril Höschl: Muž, který propojoval světy
Ve věku 75 let nás po těžké nemoci opustil prof. Cyril Höschl – výjimečná osobnost české i evropské psychiatrie, člověk hluboké vzdělanosti, noblesy,…
Národní geriatrický plán: Maximální soběstačnost a prodloužení života ve zdraví
Národní plán rozvoje geriatrie do roku 2035, který začátkem dubna schválila vláda ČR, odpovídá na aktuální demografický vývoj a nárůst počtu seniorů,…
Delší kojení příznivě ovlivňuje zdraví srdce dítěte
Delší kojení souvisí s účinky některých bakterií ve střevech kojenců, které snižují krevní tlak. Kojení po dobu nejméně šesti měsíců může po letech…
Fórum: Je geriatrie pro mladé lékaře perspektivní obor?
V ČR má geriatrie jako řešení problematik spojených se zvláštnostmi chorob ve stáří významnou tradici. Jako samostatný obor medicíny s vlastní…
Udržitelné zdravotnictví. Nová platforma spojuje pacienty, lékaře i firmy
Pacientské organizace, zaměstnavatelé, mladí lékaři i odborné think-tanky spojili síly v nové Platformě pro udržitelné zdravotnictví. Cílem je…
Kardiologie bude těžit ze společných evropských dat
Projekt EU kombinující evropská kardiologická data v různých formátech a jazycích za účelem vytvoření snadno použitelného souboru kardiologických…
Válek má na stole změnu vyhlášky o preventivních prohlídkách
Častější vyšetření lipidů a glykémie, zavedení preventivního vyšetření lipoproteinu (a), ale také nový přístup k vyhodnocení výsledku prevence a…
Šonka: Do deseti let potřebujeme tisíc nových praktiků
„Dvouletý interval prevence je podle mě v Evropě unikátní, ale pokud chceme zvládnout stárnutí populace a příval chronických onemocnění, musíme…
Když kila tlačí na tlak
V rámci 19. kongresu primární péče, který se konal 28. a 29. března v Praze, zazněla přednáška MUDr. Jaromíra Ožany z Diabetologické,…
Primární péče se digitalizuje, data běží v reálném čase
Digitalizace zdravotnictví se v oblasti primární péče dostává do rutinní fáze. Očkování je evidováno v reálném čase, systém zahrnuje i desítky…
Dušek: Praktici pro dospělé mládnou, dětských dál ubývá
Zhruba polovina praktických lékařů pro děti a dorost je ve věku nad 60 let, přitom jen 18 procent mladých lékařů volí čistě tuto specializaci.…
Nový institut se zaměří na duševní zdraví a závislosti
Harm Reduction Akademie (HRA) se transformovala na Institut pro studium duševního zdraví a závislostí (ISDZZ). Tento vývoj reflektuje rostoucí význam…
Praktici pro dospělé mládnou, dětských dál ubývá
Zhruba polovina praktických lékařů pro děti a dorost je ve věku nad 60 let, přitom jen 18 procent mladých pediatrů po atestaci nastupuje výlučně do…
Problémoví pacienti s TBC – zdroj nákazy, dluhů, někdy i agrese
Na tuberkulózo v roce 2023 zemřelo 1,25 milionu lidí, infikovány byly téměř 2 miliardy. Léky máme přes 50 let, přesto jsme ji nedokázali vymýtit.…
Komise chce vrátit výrobu léků do Evropy, ČAFF volá po větší podpoře
Evropská komise zveřejnila návrh, který má řešit opakované výpadky kriticky důležitých léků skrze větší investice, rezervy či reformu zadávání…
Pacient jako partner: Revoluční přístup ve výuce budoucích lékařů
Empatie, respekt a schopnost naslouchat nejsou ve zdravotnictví jen „hezké pojmy“. Dokládá to nový předmět „Pacient jako partner“ na 3. lékařské…
Praktici diskutují změny v prevenci i digitalizaci
Při oficiálním zahájení 19. kongresu primární péče v pražských Vysočanech ministr zdravotnictví Vlastimil Válek avizoval změnu vyhlášky o…
Jako lidé i jako vědci brzy zapomínáme. Infekce budou stále větší hrozbou
Česká epidemioložka Nikola Sklenovská pracuje v oblasti krizových a humanitárních situací přes sedm let. S Lékaři bez hranic byla na třech misích, v…
Motivační program VZP PLUS pro smluvní partnery VZP v roce 2025
Účast v Motivačním program VZP PLUS zaměřeného na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, zlepšení její kvality a organizace nabízí VZP svým smluvním…
Zastavení financí USA na humanitární projekty ohrožuje miliony životů
Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že výpadek americké finanční podpory směřované do krizové humanitární pomoci povede k mohutnému omezení…
Neurologové varují před dramatickým nárůstem počtu pacientů
Odborníci varují před dramatickým vzestupem neurologických a neurodegenerativních onemocnění. Jen ta nejzávažnější, mezi něž patří Alzheimerova (AN)…
Monoterapie iptakopanem u paroxysmální noční hemoglobinurie
Současným standardem péče u paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH) je blokace komplementu na úrovni C5 složky pomocí ravulizumabu nebo ekulizumabu.…
Společně v pohybu: pacienti s RS, lékaři i přátelé vyrážejí cvičit
Týden pohybu pro RS nahrazuje původní 24hodinový maraton MaRS a nabízí lidem s roztroušenou sklerózou více prostoru i času k vyzkoušení pestré škály…
Koordinátor péče: zlepšení kvality života, zmírnění sociální izolace
První rok pilotního programu Koordinátora péče přinesl významné pozitivní výsledky pro rodiny s dětmi, které čelí závažnému nebo život ohrožujícímu…
Výzkum poodhalil tajemství rychlé invaze glioblastomu
Mezinárodní časopis Brain Pathology publikoval koncem loňského roku práci autorů z Laboratoře biologie nádorové buňky Ústavu biochemie a…
Jak vypadá práce koordinátorek programu mechanických srdečních podpor?
Nemocných se srdečním selháním neustále přibývá. U mnoha z nich je nezbytná implantace levostranné mechanické srdeční podpory (LVAD). U takových…
Povědomí o vzácných onemocněních se zlepšuje
Mezi pokroky, které se v posledních letech podařily v péči o pacienty se vzácným onemocněním, patří zvýšení povědomí mezi praktickými lékaři. Další…
Celosvětový nárůst vážných poruch srdečního rytmu vyžaduje pozornost
Den pulsu, který každoročně připadá na 1. březen, slouží mimo jiné i jako upozornění na to, že každý třetí člověk je v průběhu života ohrožen…
Fórum: Jak podmínky v ČR přejí ženám ve vědě?
Postavení žen v české vědě je podle monitorovací zprávy Národního kontaktního centra – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR nejhorší z celé EU.…
AI pomůže odhalit souvislost mezi KVO a mírnou kognitivní poruchou
Vlajkový projekt Evropské unie DORIAN GRAY, který má pomocí průkopnické AI a technologie avatarů odhalit souvislosti mezi kardiovaskulárním…
Evropská síť biobank pro výzkum i lepší zdraví
Výzkumní pracovníci vytvořili síť biobank po celé Evropě, která je přínosem pro medicínu i pacienty a podporuje ekologičtější, inteligentnější a…
AGEING-CZ. Projekt hledá odpověď na nezvratné stárnutí české populace
Demografická data jsou stejně tak jasná, jako neúprosná. Stárnutí populace nevyhnutelně dopadne na naše veřejné systémy. Nadcházející desetiletí…
Jak zhubnout a váhu si udržet
Nadváhou nebo obezitou trpí již přes 60 procent české populace. Ačkoli se lidé snaží zhubnout, podle odborníků se jen 10–20 procentům z nich podaří…
Další kraj zkouší online pohotovost
Kraje se snaží pomocí online pohotovosti ulevit lékařské pohotovostní službě, pro kterou je stále těžší sehnat lékaře.
Kroky Trumpovy administrativy oslabují slavnou CDC
Americká CDC má celosvětový význam ve veřejném zdraví. Infektologové, vakcinologové a další odborníci teď s obavami i pobouřením sledují…
Matky dvojčat čelí po porodu vyššímu riziku srdečních onemocnění
Podle výzkumu publikovaného 3. února 2025 v European Heart Journal je riziko přijetí do nemocnice se srdečním onemocněním do jednoho roku po porodu…
Proces hojení ran umožňuje pochopit fungování nádorového ekosystému a roli IL-6 v něm
Poznatky o tom, že poměry panující v hojící se ráně se v mnoha aspektech podobají dějům probíhajícím v nádorovém mikroprostředí, publikoval loni v…
Vstupujeme do nové éry léčby kongenitální TTP
Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava je prvním pracovištěm v České republice, které začalo léčit pacienty s kongenitální trombotickou…
Když se věda a byznys vzájemně inspirují
Nadace Neuron vyhlásila 19. ledna laureáty Cen Neuron za rok 2024. Cenu za propojení vědy a byznysu, jež je udělována vědcům, kteří uskutečnili…
Hospitalizace související s infekcí zvyšuje riziko srdečního selhání
Studie financovaná National Institutes of Health zjistila, že dospělí, kteří byli hospitalizováni pro závažnou infekci, měli po letech více než…
Všímavé molekuly – věda dekóduje zdravotní přínosy meditace
Vědci studují dopad meditace na zdraví a biochemické mechanismy, které jsou základem tohoto spojení mysli a těla. Výzkumní pracovníci financovaní EU…
Mobilní screening karcinomu prostaty u vysoce rizikové populace
Nová studie ze Spojeného království zjistila, že mobilní klinika pro screening karcinomu prostaty s názvem „Man Van“ pomohla odstranit některé…
Fórum: Jaký nejzbytečnější papír vyplňujete?
Administrativní zátěž je podle loňského průzkumu zaštítěného ČLK dlouhodobě mezi zdravotníky vnímána jako hlavní zdroj frustrace. Vyplňování…
Na obzoru je lék proti Alzheimerově chorobě i digitální aplikace, která jí pomáhá předcházet
Český vědec a neurolog MUDr. Martin Tolar, PhD, má na dosah významné vítězství v boji s Alzheimerovou chorobou – se svou firmou Alzheon je na prahu…
Přínos guidelines ESC pro hypertenzi? Zdůrazňují primární prevenci
Evropská kardiologická společnost (ESC) vydala odvážná doporučení pro léčbu hypertenze, která pracují s tzv. elevovaným krevním tlakem. Co to znamená…
Doporučení ESC pro hypertenzi? Mají hezké piktogramy, hodnotí Cífková
Dvoje evropské guidelines pro tutéž chorobu? „Krajně nešťastné,“ míní přední kardioložka prof. MUDr. Renata Cífková, CSc. Nový dokument ESC…
Na zkušenou do světa. Co si lékaři přivezli domů?
Nejen inspiraci, co u nás zlepšit. Zahraniční zkušenost může také přinést poznání, v čem česká medicína vyniká, zaznělo na konferenci Medidays.
Sloupek výkonného ředitele AIFP: Čeká nás velmi zajímavý rok
Vážené kolegyně, vážení kolegové, čeká nás velmi zajímavý rok! Ještě než se rozeběhnou předvolební kampaně, bude dobré sledovat, které zdravotnické…
Virtuální průkaz pojištěnce VZP nově v aplikaci
Klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří využívají aplikaci Moje VZP, mají nově k dispozici vyobrazení průkazu EHIC. Jedná se přibližně o 2…
Obezita za tři měsíce nezmizí. I nejmodernější léky vyžadují čas
Lékaři mají k dispozici stále účinnější léky, které léčí jak diabetes, tak obezitu. Například populární analoga GLP-1 dokáží podle některých studií…
Screening karcinomu plic. Rezervy jsou na straně lékařů i pacientů
Screening karcinomu plic existuje v České republice od roku 2022 a už oslovil zhruba 30 000 lidí, přesto se do něj zapojila jen asi třetina…
Jak zabránit adaptaci leukemických buněk CLL na cílenou léčbu
Mechanismus, s jehož pomocí se buňky chronické lymfocytární leukemie (CLL) brání léčbě, aniž by musely vyvinout genetickou mutaci asociovanou s…
Ubude zdravotních pojišťoven? Sloučení bude snazší než dřív
Ministerstvo zdravotnictví prosadilo snazší slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Vojenská zdravotní pojišťovna o jednání o fúzi ale…
Zajištění péče má u nás přednost před naplněním zákoníku práce
Jak zajistit nepřetržitou péči při stále větší regulaci přesčasů a všeobecném nedostatku kvalifikovaného personálu? „My neplníme zákoník práce a hrdě…
Potřeba paliativní péče v příštích letech významně vzroste
Péče o člověka v závěru života je ukázkou vyspělosti společnosti. Ačkoli si v Česku paliativní péče již vydobyla své místo v systému zdravotní péče,…
Cesta k bezpečnější psychiatrii
V ČR je potřeba vytvořit jednotné kvalitní a systematické vzdělávání v prevenci a deeskalaci agresivního jednání v psychiatrii. Inspirace norskými…
Nová expertní skupina pomáhá zavést AI do české medicíny
Ministerstvo zdravotnictví začalo intenzivně věnovat pozornost zdravotnickým softwarům s umělou inteligencí. Pracovní skupina analyzuje, jak jsou na…
Zdraví je nejvíc. Nová kampaň se věnuje hypertenzi
Proč je důležité nepodceňovat vysoký krevní tlak a jak se s ním léčit, popisuje nový spot pro veřejnost. Má posílit povědomí pacientů a jejich…
Dvě Válkovy novely o krok blíž schválení
Poslanci zdravotního výboru většinově podpořili ministerské novely důležitých zdravotnických zákonů – zákona o veřejném zdravotním pojištění i zákona…
Díky výuce paliativní medicíny překonaly lékařské fakulty vzájemnou rivalitu
Každý absolvent lékařské fakulty by měl během studia získat základní znalosti a dovednosti v oblasti paliativní péče. Tuto výuku je potřeba rámcově…
Díky léčbě žijí své životy naplno, SMA navzdory
Spinální svalové atrofie (SMA) jsou heterogenní skupinou dědičných degenerativních chorob postihujících přední rohy míšní a často i motorická jádra…
Parlament řeší změny, které se dotknou všech ve zdravotnictví
Rok 2025 se ponese ve znamení debat o změnách zdravotnických zákonů. Řeč bude o převedení miliard korun zdravotního pojištění na preventivní fondy…
Unikátní mapování mysli odhalí další tajemství lidského mozku
V roce 2025 bychom mohli být svědky genetického dekódování lidského mozku za pomoci AI. Podrobné mapy lidského mozku vypracované v rámci projektu…
Nové screeningové programy. Praktici ve středu dění
Jak se praktičtí lékaři vyrovnávají s přibývajícími screeningovými programy a jak zajišťují, aby bylo vyšetření pro pacienty včasné a smysluplné? Kdy…
Novinky v hrazené péči u praktiků, geriatrů, kardiologů a dalších
U pacientů s pokročilým srdečním selháním a implantovaným kardioverterem-defibrilátorem začnou zdravotní pojišťovny hradit kontrolu alertů při…
Dva roky NÚVR: Síť excelentních vědců, mezinárodní konference a nová generace onkologů
Během pouhých dvou let dokázal Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) propojit špičková česká pracoviště, přilákat vědce ze zahraničí a nastartovat…
Na digitální kultuře záleží: technologie je prostředek, ne cíl
Bolt způsobil revoluci v osobní dopravě tím, že uživatelům poskytl jednoduchý a efektivní způsob, jak uspokojit potřebu rychle, kvalitně a s…
K aktuálním cílům dětské paliativy patří komplexnost a udržitelnost péče
O signifikantních změnách posledních let v dětské paliativní péči diskutovali za účasti expertů z dalších pěti evropských zemí odborníci na…
Paliativní sestra: Důležité je udržet si motivaci a pečovat i sám o sebe
V rámci mezinárodního večera věnovaného největším posunům v dětské paliativní péči, který uspořádala Nadace rodiny Vlčkových 18. 11. 2024 v Praze,…
Výzkumná aliance EU bojuje proti odolným superbakteriím
S antimikrobiální rezistencí jako rostoucí celosvětovou zdravotní hrozbou se rozšiřuje i spolupráce vědců v rámci EU. Informace o projektu…
Holmerová: Konečně dochází k rozvoji geriatrie. Je to radostný rok
Fórum MT: Co se z vašeho pohledu, respektive pohledu vašeho oboru, letos podařilo v českém zdravotnictví? Odpovídá doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.,…
Co se povedlo v českém zdravotnictví
I ve zdravotnictví platí, že pozitivní sdělení se šíří mnohem hůře než sdělení negativní. Novinové titulky už po léta budí dojem, že systém každou…
Bohatě prostřená tabule výsledků českého výzkumu nádorů
Ve druhé polovině listopadu v Olomouci proběhla výroční vědecká konference o výzkumu nádorů Czech Annual Cancer Research Meeting. Konala se ve…
EU se ujímá vedení při hledání nových způsobů léčby opičích neštovic
Vzhledem k tomu, že virus opičích neštovic nadále představuje hrozbu pro celosvětové zdraví, spolupracují výzkumní pracovníci financovaní EU na…
Co vám nabídne Medicína po promoci 4/2024
V listopadu proběhl na Pražském hradě Kulatý stůl na téma Nedostatek lékařů v regionech. Stanovisko Sdružení praktických lékařů komentuje ve svém…
Ceny ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj
V prostorách Uměleckoprůmyslového musea v Praze bylo 10. prosince 2024 za přítomnosti ministra zdravotnictví prof. Vlastimila Válka a předsedy…
Nehlídat si bonifikace může specialistu přijít draho
Získat bonifikace bude v roce 2025 pro ambulantního specialistu klíčové, říká analytička.
Terapie farmakorezistentní epilepsie
Farmakorezistence je Mezinárodní ligou proti epilepsii definována jako stav, kdy u pacienta s epilepsií selhala dvě správně zvolená a v dostatečné…
Fórum: Co se podařilo v českém zdravotnictví v roce 2024
Konec roku je tradičně příležitostí k bilancování, proto jsme se lékařů a sester, zdravotních pojišťoven, nemocnic, farmaceutických firem i expertů…
VZP k lékárnám: Dohodu jsme neporušili
Lékárnická komora varuje před masivním úbytkem lékáren na venkově v důsledku zúžení počtu oblastí, v nichž lze čerpat finanční bonifikaci. Prezident…
Vystavování ePoukazů
Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…
Atogepant – důvod, proč hovořit o migréně
U málokterého onemocnění dochází k tak rychlému vývoji léčebných možností, jako je tomu u migrény. První léčivý přípravek pro preventivní a účinnou…
Gastroenterologie – obor s dynamickým rozvojem i řadou výzev
Letošní 18. ročník Gastroenterologických dnů v Karlových Varech se setkal se značným zájmem odborné veřejnosti, a to i díky velmi pestrému programu,…
Vláda schválila Národní kardiovaskulární plán
Vláda na svém zasedání ve středu 11. prosince schválila důležitý dokument, Národní kardiovaskulární plán. Ten definuje potřebné změny v oblasti…
Fórum: Měl by být v ČR uzákoněn zásilkový výdej Rx léků?
Znovu se diskutuje zásilkový výdej léků na předpis, a to tak, že si pacient objedná vyzvednutí léku na recept na webu lékárny a ta mu ho…
Studenti, nástup! Novela urychlí vstup zdravotníků do praxe v nemocnicích
Vláda schválila novelu zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, která umožní studentům vybraných zdravotnických oborů dřívější nástup do…
Novou genovou terapii zabraňující úplné ztrátě zraku aplikovali lékaři VFN
Centrum klinické oční genetiky při Oční klinice 1. LF UK a VFN v Praze se jako jediné v republice specializuje na dědičné choroby oka včetně…
Fluorochinolonová antibiotika a závažné psychiatrické reakce
Doporučení k omezení používání fluorochinolonů z roku 2019 není zcela respektováno, píše SÚKL ve svém informačním dopisu pro zdravotníky.
Proti covidu-19 očkuje většina praktiků, ale méně než proti chřipce
Ve valné většině okresů České republiky očkuje v aktuální sezóně proti covidu víc než polovina tamních praktických lékařů.
Česko stárne a zdravotnictví nereaguje. Chybí odvaha?
Zdravotnictví potřebuje změny, chybí ale odvaha, zaznělo na konferenci Efektivní nemocnice 2024 od odborníků i od politiků z různých stran.
Němeček: Syndrom vyhoření u onkologů je reálný problém, musíme o něm mluvit
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s doc. MUDr. Radimem Němečkem, Ph.D., z Masarykova onkologického ústavu hovořili o psychické zátěži,…
Jak lékaři vnímají resilienci
Součástí Brněnských onkologických dnů jsou již tradičně i psychologické bloky. Letos se jeden z nich zaměřil na problematiku resilience v obtížné…
Jak pacientům nabízet druhou a vyšší linii nekurativní protinádorové léčby
V rámci edukačního semináře Paliativní péče, který patřil k úvodním blokům letošních Brněnských onkologických dnů, zazněla i debata paliativního…
VZP posílí nad rámec vyhlášky ambulantní specialisty a praktiky
I v roce 2025 porostou příjmy VZP pomaleji než náklady na zdravotní služby. Pojišťovna stále má z čeho schodek krýt.
Možnosti akutní terapie migrenózní cefaley
Migréna patří mezi nejčastější neurologická onemocnění. Základní přístup k akutním záchvatům zůstával dlouhou dobu neměnný, nicméně v posledních…
Aktuální multidisciplinární management léčby nádorů GIT
Na programu druhého dne letošních Brněnských onkologických dnů byl i edukační seminář zaměřený na současné trendy multidisciplinárního managementu…
BabyFox: Rychlé celogenomové sekvenování pro lepší péči o těžce nemocné děti a novorozence
Letos v září byl v rámci Centra precizní medicíny FN Brno zahájen projekt BabyFox. Jeho primárním cílem je získávat u pacientů s podezřením na…
Fórum: Je zastoupení témat primární péče ve výuce LF dostatečné?
V odborné veřejnosti zaznívá názor, že kdyby bylo v pregraduální výuce všeobecné praktické lékařství a praktické dětské lékařství a specificky…
Špičkovou péči o pacienty s poruchou vědomí se učí v Izraeli
V Semilech se snaží přenést do Česka tu nejlepší praxi v rehabilitaci pro pacienty s poruchami vědomí. Pomáhat by mohli pacientům se somnolencí i v…
Dr. Max rozjíždí mobilní screening diabetu
Lékárenská síť Dr. Max posílí své aktivity v oblasti prevence diabetu. V prvním čtvrtletí příštího roku „rozjede“ v rámci nového projektu DiaTour…
Čeští vědci zásadně posouvají poznatky o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci
Dva přelomové výzkumy prezentovali čeští vědci na nedávné 2. výroční konferenci Národního ústav pro neurologický výzkum (National Institute for…
Inspirativní iniciativa Cesta onkologického pacienta pomáhá v prvním kraji
Letošní 48. ročník Brněnských onkologických dnů byl zahájen 23. 10. tiskovou konferencí Cesta onkologického pacienta Jihomoravským krajem.…
Jojko: Lékař má hlavně léčit, ne řešit, jak ekonomicky přežít
Většina plnoúvazkových ambulancí už podmínky pro extra bonifikaci nad rámec úhradové vyhlášky plní, uvádí Zorjan Jojko, předseda Sdružení…
Ambulantní specialisté: Soustředit se na těžší pacienty? Na to úhrady nestačí
Sjezd Sdružení ambulantních specialistů ČR plně podpořil dohodu, kterou vedení sdružení uzavřelo s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a…
Dohoda motivuje ambulantní specialisty neodmítat nové pacienty
Memorandum, které zastavilo protesty ambulantních specialistů, nijak nepomůže ordinacím, které nejsou otevřené každý den nebo které mají stop stav…
Pravidla nasmlouvání hrazených služeb ve vazbě na Osvědčení odbornosti ve stomatologii
V České republice je pro stomatology zásadní mít platné Osvědčení o celoživotním vzdělávání. Tato poradna vysvětluje, jak toto osvědčení ovlivňuje…
Fórum: Očkování v lékárnách?
V Česku se dlouhodobě nedaří zvýšit proočkovanost dospělých podle odborných doporučení. Očkování proti chřipce v ČR mívá v sezóně méně než 25 procent…
Simulační medicína – místo, kde není hříchem udělat chybu
Simulační medicína se stává klíčovou součástí moderního zdravotnického vzdělávání, neboť umožňuje bezpečný nácvik kritických dovedností bez rizika…
Prof. Štourač: Měníme, jak učíme, ne co učíme
Simulační medicína přináší zásadní změnu ve vzdělávání budoucích lékařů. Prof. MUDr. Petr Štourač, Ph.D., MBA, FESAIC, proděkan pro rozvoj a studium…
Horáček: Psilocybin může zásadně změnit léčbu deprese u onkologických pacientů
Na 48. ročníku Brněnských onkologických dní jsme s prof. MUDr. Jiřím Horáčkem, Ph.D., FCMA, hovořili o studii PSIKET, která v Národním ústavu…
Infekce SARS-CoV-2 zvyšuje riziko vzniku diabetu i u dětí
I když bylo známo, že u dospělých se po prodělání onemocnění covid-19 zvýšil počet diagnóz nově vzniklého diabetu 2. typu, nebylo dosud jasné, jak je…
Doc Volný: I mně AI šetří čas, který pak využiji lépe
Docent Ondřej Volný je neurolog a propagátor digitálních novinek v medicíně. Letos se stal jedním ze zakládajících členů nové odborné společnosti,…
Bispecifické protilátky dominují v léčbě hematoonkologických nádorů
Další webinář z cyklu o nových léčebných principech a terapiích garantovaný ČLS JEP ve spolupráci s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu …
Poprvé podpora týmových praxí primární péče
Od sdružených čili týmových praxí všeobecných praktiků a praktiků pro děti a dorost se očekává posílení dostupnosti primární péče. Mají i další…
DNA polymeráza α-primáza – možný molekulární cíl léčby BRCA mutovaných karcinomů
K významnému objevu dospěli vědci v Laboratoři integrity genomu Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v…
Díky registru CZECH ENDO získá Česko unikátní data o infekční endokarditidě
Od 1. září byl spuštěn nábor pacientů do databáze CZECH‑ENDO. Jedná se o historicky největší prospektivní registr infekční endokarditidy na území…
Zemřel senátor Roman Kraus
Ve věku 69 let náhle zemřel MUDr. Roman Kraus, MBA, předseda senátního výboru pro zdravotnictví a senátor za Občanskou demokratickou stranu (ODS). O…
Nová studie hlášení nežádoucích účinků shání respondenty
Podle výzkumníků zdravotníci nehlásí nežádoucí účinky tak často, jak by bylo zapotřebí.
Vzdělání pro manažery ve zdravotnictví
Oblast zdravotnictví je doménou především lékařů, zdravotních sester, sanitářů a dalšího personálu starajícího se zdravotní stav pacientů. Málokdo by…
Protesty ambulancí zažehnány. Polepšili si praktici i specialisté
Na poslední chvíli přesvědčilo ministerstvo zdravotnictví zástupce ambulantních specialistů, že úhrady za péči v roce 2025 nejsou hrozba, kvůli které…
Zdraví nesmí být bráno jako samozřejmost
U založení nového projektu Women 4 Health iniciovaného Hospodářskou komorou ČR stojí i doc. MUDr. Kateřina Kopečková, Ph.D., zástupkyně přednosty pro…
Čtyřletá data bimekizumabu u plakové psoriázy
Na zářijovém kongresu EADV v Amsterdamu byly představeny slibné výsledky čtyřletého sledování bimekizumabu u pacientů se středně těžkou až těžkou…
Více světla do rozdělování úhrad. Už od příště
Součástí debaty o stanovení výše úhrad za zdravotní služby se mají nově stát informace o reálném vývoji nákladů nemocnic, o využití lůžkového fondu…
Rimegepant nově s úhradou pro akutní léčbu migrény
Antagonista CGRP rimegepant je indikován k akutní léčbě migrény s aurou nebo bez aury u dospělých a k preventivní léčbě epizodické migrény u…
Úhrada zdravotnické přepravy speciálních přípravků
V předminulé Poradně jsme se věnovali tomu, jak by měla vypadat správná indikace ze strany lékařů při přepravě pacientů v režimu tzv. neodkladné péče…
Svobodová: Získat mladé sestry na internu je stále obtížnější
S rozšířením geriatrické péče ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze se dále zvyšuje poptávka nemocnice po nových zdravotnických pracovnících.…