Studie: Na sto dnů na JIP připadá 75 chyb v parenterální medikaci
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
Mgr. Lucie Ondřichová je původním povoláním všeobecná sestra s praxí na ARO. Později absolvovala studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK. Pracovala jako zdravotnická novinářka v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, v nakladatelství Medical Tribune působí od roku 2005. Specializuje se například na materiály s onkologickou tematikou.
Co se v konkrétním zdravotnickém zařízení děje například v oblasti pádů nebo dekubitů, už v mnohých nemocnicích dokáží poměrně přesně sledovat a…
V Evropě je onemocnění považováno za vzácné, pokud postihuje méně než dva lidi z deseti tisíc. Do této definice se vejdou téměř všechny diagnózy,…
O novinkách v léčbě karcinomu prsu MT hovořila s prof. MUDr. Jitkou Abrahámovou, DrSc., primářkou Onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy…
národní onkologický registr představuje unikátní databázi i ve světovém měřítku. obsahuje na milion a půl případů zhoubného onemocnění, popsaných ve…
„Často nás pacienti berou jako svou poslední šanci a jsou zklamáni, když zjistí, že ani my neumíme zázraky,“ říká MUDr. Jiří Kozák, Ph.D., předseda…
Národní onkologický registr představuje unikátní databázi i ve světovém měřítku. Obsahuje na milion a půl případů zhoubného onemocnění, popsaných ve…
V USA se sestry podílejí na klinických studiích mnohem více než v ČR
Pardubice – město léčby rány. Takový přívlastek by alespoň pro odbornou veřejnost mohl nahradit poněkud omšelé označení Pardubic jako města perníku.…
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., vede Fakultní nemocnici Hradec Králové od roku 1995. Nyní se s touto funkcí loučí. A podle všeho odchází se štítem,…
Jen třináct z dřívějších osmnácti komplexních onkologických center zůstalo na mapě ČR po auditu ministerstva zdravotnictví. Základní sdělení směrem k…
Projekt Česká hlava aspiruje na to být jakousi tuzemskou obdobou Nobelových cen. Jedním z letošních laureátů se stal ředitel Psychiatrického centra…
Z patofyziologického hlediska nemají takzvaná vzácná onemocnění nic společného – pouze svou ojedinělost. Pokud ale jde o management, spojuje je mnohé…
Antibiotická rezistence představuje čím dál závažnější problém. Je docela možné, že z hlediska bakterií je období, kdy lidstvo s nimi mohlo bojovat…
Česká společnost klinické biochemie ČLS JEP slaví v těchto dnech padesát let své existence. S jejím předsedou prof. MUDr. Tomášem Zimou, DrSc., MT…
Mezi osobnostmi, které 28. října na Pražském hradě obdržely z rukou prezidenta republiky státní vyznamenání, byla i Jindra Pavlicová, sestra, které…
Pokud se k člověku s demencí ošetřující personál chová jako k malému dítěti, vzbuzuje to v něm agresivitu a snižuje jeho ochotu spolupracovat. K…
Nutnost dlouhodobého vstupu do žilního řečiště vedla k vývoji systémů, které takový opakovaný přístup umožňují a současně minimalizují rizika…
Cévní mozková příhoda se po srdečních chorobách stává druhou nejčastější příčinou smrti. Současně je nejčastějším důvodem trvalé invalidity. Tomu…
To, že sestry jdou pracovat ven, je jedině dobře,“ říká prezidentka České asociace sester Mgr. Dana Jurásková, MBA. Jedním dechem však dodává: „Ovšem…
Do zahraničí za prací vyjíždějí stovky českých sester. Jen nedokonalá výuka angličtiny na zdravotnických školách brání tomu, aby jich nebyly tisíce.…
Opakovat screeningovou kolonoskopii v rozmezí pěti let je bezpečné a lze dále uvažovat o prodloužení tohoto intervalu. Tento závěr plyne ze studie,…
Úrazy se běžně léčí na chirurgických odděleních ve všech regionech, ojediněle také na ortopedii, a to jaksi „odjakživa“. Na skutečnost, že ošetření…
Když MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., MBA, po patnácti letech vedení pražské Nemocnice Na Homolce přešel v létě 2006 do čela představenstva společnosti…
Největší nápor zraněných po dvou nedávných hromadných neštěstích na severní Moravě směřoval do Fakultní nemocnice Ostrava, která má statut…
Hromadná nehoda autobusu, tramvaje nebo vlaku, kde vedle několika těžce zraněných leží desítky postižených s lehkým zraněním a nepřehlednost situace…
„Heslo, že kdo něco léčí často, léčí to zpravidla dobře, platí i v dětské chirurgii,“ říká prof. MUDr. Petr Gál, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky dětské…
Ústřední komise mezinárodní akreditační autority Joint Commission International (JCI) se sídlem v Chicagu, USA, sdělila koncem srpna vedení Nemocnice…
Množství nelékařských zdravotnických oborů, které lze studovat na univerzitě, se neustále rozrůstá. Nejnověji se tato paleta rozšířila o obor…
Ještě loni převážná část absolventek středních zdravotnických škol nastoupila do nemocnic a dělala to, na co se během studia připravovala – starala…
Profesor lékařské psychologie Stuart Brody se nebojí se svými názory jít proti proudu. A i když není lékař, prosadil se v těch nejvýznamnějších…
Karcinom děložního hrdla postihuje v České republice ročně kolem 1 100 žen. Přibližně u poloviny z nich je diagnostikován v časném stadiu, kdy…
„Naším hlavním cílem je porod zdravého dítěte,“ říká MUDr. Milan Mrázek, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické…
Evropská hematologická asociace (EHA) dělá vše pro to, aby její výroční zasedání vystoupilo ze stínu podobného setkání Americké společnosti pro…
Na výročním zasedání Evropské hematologické společnosti (EHA) v Kodani se do centra zájmu dostaly též trombocytopenické stavy. Bylo to především díky…
Minulý týden se v Praze konalo výroční zasedání Evropské společnosti pro cystickou fibrózu (ESCF). Při této příležitosti je vždy oceněn laureát,…
„Daří se nám, že devadesát procent ohrožených novorozenců se skutečně rodí tam, kde má – v perinatologickém centru. To už dále asi zvyšovat nelze,“…